Ķīna pirms zīmīga datuma dedzīgi izplata sazvērestības teoriju - vīruss radīts Detrikas fortā
foto: AP/Scanpix
"Fort Detrick" Merilendā, ASV
Pasaulē

Ķīna pirms zīmīga datuma dedzīgi izplata sazvērestības teoriju - vīruss radīts Detrikas fortā

Jauns.lv

Ķīnā strauju popularitāti guvusi dezinformācijas kampaņa, kurā apgalvots, ka Covid-19 vīrusa izcelsme meklējama ASV militārajā bāzē Merilendā. Šādi apgalvojumi izplatās Ķīnas sabiedrībā pirms gaidāmajiem ASV izlūkdienestu ziņojumiem par iespējamo vīrusa izcelsmi, raksta BBC.

Ķīna pirms zīmīga datuma dedzīgi izplata sazvērest...

Kā zināms, šī gada maijā ASV prezidents Džo Baidens izlūkdienestiem lika veikt padziļinātu izpēti par to, vai Covid-19 vīruss nav cēlies no laboratorijas Uhaņā. Līdz Baidena paziņojumam lielākā daļa zinātnieku šos apgalvojumus uzskatīja par sazvērestības teoriju.

Baidens izlūkdienestu izpētes rezultātus sagaida 90 dienu laikā, kas nozīmē, ka ziņojums jāpublicē kuru katru brīdi. Kā norāda BBC, šobrīd novērojams, ka Ķīna ir sākusi sparīgu dezinformācijas kampaņu pret ASV - aizvien plašāk dzirdami apgalvojumi, ka Covid-19 radīts ASV.

Eksperti saka, ka propagandas centieni, kas sevī iekļauj dažādas platformas, sākot ar repa mūziku un beidzot ar vienkāršiem "Facebook" ierakstiem, bijuši veiksmīgi, pārliecinot vietējos iedzīvotājus ar skepsi raudzīties uz starptautisko kritiku, kas vērsta Ķīnas virzienā, tomēr skats uz Ķīnu no ārpuses nepaveras glīts.

Kāda ir populārā sazvērestības teorija?

Liela daļa amerikāņu, iespējams, nekad nav pat dzirdējuši par "Fort Detrick", bet Ķīnā tas apspriests teju katrā mājsaimniecībā.

foto: AP/Scanpix
"Fort Detrick" Merilendā, ASV
"Fort Detrick" Merilendā, ASV

Ķīnas sazvērestības teoriju pielūdzēji izplata runas, ka SARS-CoV-2 vīruss tika izveidots un noplūda no Detrikas forta - militārās bāzes, kas atrodas Merilendā, ASV. Vēsturiski "Fort Detrick" no 1943. līdz 1969. gadam bija ASV bioloģisko ieroču programmas centrs. Kā norāda BBC, pašlaik tajā atrodas biomedicīnas laboratorija, kas pēta vīrusus, tostarp Ebolas vīrusu un bakas.

Sarežģītā bāzes vēsture Ķīnā izraisījusi spekulācijas.

Atsauces uz sazvērestības teoriju savā dziesmā iekļāvusi Ķīnas valdības sponsorētā nacionālistiskā repa grupa "CD Rev", turklāt uz dziesmas tekstiem atzinīgi atsaucies pat Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Žao Lijians.

"Neveikli, bet šīs noskaņas atspoguļo mūsu domas," komentējot tādas dziesmas rindas, kā "cik daudz birku ir uz mirušo ķermeņiem", "ko jūs slēpjat", "atveriet durvis uz Detrikas fortu", augustā tvītoja Lijans. 

Lijans, kurš guvis atpazīstamību tieši ar savu agresīvo diplomātijas stilu, jau kopš pērnā gada ir aktīvs "ASV izcelsmes" teorijas izplatītājs. "Kas slēpjas slēgtajā biolaboratorijā Detrikas fortā?" viņš rakstīja 2020. gada jūlijā. "Kad ASV uzaicinās ekspertus izmeklēt vīrusa izcelsmi ASV?"

Pēdējo mēnešu laikā Lijana apgalvojumus pastiprina arī citi ķīniešu diplomāti, turklāt Ķīnas valsts raidorganizācija "CCTV" pat pārraidījusi stundu garu programmu "Tumšā vēsture aiz Detrikas forta", kurā galvenā uzmanība tika pievērsta 2019. gadā fiksētajiem drošības pārkāpumiem laboratorijā.

Vēl viena populāra teorija, ko virza nacionālistiskais Ķīnas tabloīds "Global Times", mēģina saistīt vīrusu ar ASV koronavīrusu ekspertu Ralfu Bariču un Detrikas forta pētniekiem. 

Laikraksts apgalvo, ka Baričs izveidojis jaunu koronavīrusu, atsaucoties uz pētījumu par vīrusu pārnesi no sikspārņiem uz cilvēkiem medicīnas žurnālā "Nature Medicine". Baričs ir pētījuma līdzautors.

Žurnāls pie pētījuma ir atzīmējis, ka ir informēts, ka publicētais pētījums tiek izmantots, izplatot nepatiesu vīrusa rašanās teoriju. 

foto: AP/Scanpix
"Fort Detrick" Merilendā, ASV
"Fort Detrick" Merilendā, ASV

"Global Times" arī izveidoja tiešsaistes petīciju, aicinot ķīniešus parakstīt atklātu vēstuli, kurā Pasaules Veselības organizācijai (PVO) tiek pieprasīta izmeklēšana Detrikas fortā. Petīciju bija iespējams "parakstīt" ar vienu klikšķi, un tā neilgā laikā savāca vairāk nekā 25 miljonus parakstu.

Ķīna propagandu cenšas padarīt internacionālu

Eksperti norāda, ka Ķīna strīdā par Covid-19 izcelsmi aktīvi cenšas iesaistīt arī ārvalstniekus.

Spilgts piemērs atklāts jūlijā, kad Ķīnas valsts plašsaziņas līdzekļi sāka nerimstoši ziņot par kādu ierakstu, ko "Facebook" publicējis kāds "Šveices zinātnieks Vilsons Edvards". 

"Edvards" apgalvoja, ka Vašingtona ir "tik ļoti apsēsta ar uzbrukumu Ķīnai vīrusa izcelsmes izsekošanas jautājumā, ka acu priekšā nespēj saredzēt jaunākos atklājumus un datus".

Tomēr Šveices vēstniecība Ķīnā vēlāk paziņoja, ka tās rīcībā nav informācijas par Šveices pilsoni ar šādu vārdu un uzvārdu, un mudināja Ķīnas plašsaziņas līdzekļus atsaukt nepatiesās ziņas.

Visticamāk, "Vilsons Edvards" ir vienkārši viltus profils, kas radīts propagandas nolūkiem. Personas "Facebook" lapa izveidota tai pat dienā, kad publicēts zīmīgais ieraksts par Covid-19. Tajā pašā dienā aktīvi tvītot sācis arī jauns "Twitter" konts ar nosaukumu "Vilsons Edvards".

Ar viltus profila ierakstu dalījušies simtiem "Facebook" lietotāju dažādākajās pasaules vietās. BBC arī izpētījis, ka daļa lietotāju, piemēram, kāda Tairija Šmita no Indonēzijas, regulāri dalās ar Ķīnu slavinošām ziņām.

Nav gūti pārliecinoši pierādījumi par to, kurš pārvalda šos sociālo mediju kontus, bet novērots, ka tie bieži tiešā veidā citē frāzes, ko izmanto Ķīnas varas pārstāvji vai lielākie Ķīnas valsts plašsaziņas līdzekļi.

Kā norāda eksperti, šāds ārvalstu elementu pieaugums Ķīnas dezinformācijas kampaņās liecina par izmaiņām Pekinas propagandas stratēģijā.

Zināms, ka Ķīna 13. augustā noraidīja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) aicinājumus atsākt izmeklēšanu par Covid-19 izcelsmi.

2020. gada decembra sākums Uhaņā. Ikdiena tur ir tīri patīkama

Aptuveni pirms gada pasaules medijus pāršalca ziņa par kādu mīklainu vīrusu, kas uzliesmojis Ķīnas pilsētā Uhaņā, bet neviens tobrīd vēl ...

PVO darba grupa, kurā bija starptautiski eksperti, 2021.gada janvārī devās uz Uhaņu, lai sadarbībā ar Ķīnas kolēģiem izstrādātu pirmās fāzes ziņojumu par pandēmijas izcelsmi, taču ziņojumā eksperti nenonāca pie konkrēta secinājuma.

PVO aicināja Ķīnu dalīties ar datiem par agrīnajiem Covid-19 gadījumiem, lai atjaunotu izmeklēšanu par Covid-19 izcelsmi. Ķīna noraidīja PVO aicinājumu, paziņojot, ka ar sākotnējo izmeklēšanu pietiek un papildu datu pieprasīšana ir politiski motivēta.