Populārākais ieraksts “Facebook” izplatīja nepatiesu informāciju par Covid-19 vakcīnas izraisītu nāvi. Kāpēc uzņēmums to slēpa?
2021. gada pirmajā ceturksnī populārākais ieraksts sociālajā vietnē "Facebook" starp tā ASV lietotājiem bija nepatiesa ziņa, kas vēstīja par kādu ārstu, kurš esot nomiris pēc Covid-19 potes saņemšanas. Tā rāda ziņojums, kurā apkopoti populārākie portāla ieraksti. Tomēr uzņēmums sākotnēji lēmis nepublicēt šo infromāciju, ziņo BBC.
Pagājušajā nedēļā uzņēmums atklāja gada pirmā ceturkšņa vispopulārākos “Facebook” ierakstus Amerikas Savienotajās valstīs (ASV). Pirmajā pozīcijā pārliecinoši ierindojās ar Covid-19 dezinformāciju saistīta publikācija.
“Facebook” faktu pārbaudītāji bija ķērušies klāt pie šī ieraksta, un pie tā vēlāk tika norādīts, ka šajā stāstā nav nekādu pierādījumu, ka nāvi būtu izraisījusi vakcīna, tomēr šis ieraksts saglabāja plašu popularitāti skeptiķu vidū.
“Facebook” nokaunējušies par vispopulārāko ierakstu portālā
Kā atklājis “New York Times”, “Facebook” sākotnēji esot slēpis šo sarakstu, jo kompānijā uzskatīja, ka tas nostādītu viņus sliktā gaismā. Galējais lēmums publicēt šo sarakstu pieņemts, jo "Facebook" esot uzsācis “garu ceļu, lai kļūtu par atklātāko platformu internetā.”
Populārāko ierakstu apkopojumu "Facebook" publicējuši pirmo reizi. Sākotnēji kompānija nāca klajā tikai ar gada otrā ceturkšņa skatītākajiem ierakstiem, taču tad atklājies, ka kompānija jau iepriekš sagatavojusi arī šādu sarakstu par gada pirmo ceturksni. Tomēr tas ticis slēpts, jo pirmajā vietā bija ar Covid-19 saistītā nepatiesā ziņa. Uzņēmums bija nobažījies, ka tas viņiem liktu “izskatīties slikti”.
Kad tika sagatavots ziņojums par gada pirmajā ceturksnī visapmeklētākajiem ierakstiem, kura augšgalā bija nepatiesas ziņas, “Facebook” izpilddirektoru starpā sākušās debates par to, vai tas radītu problēmas uzņēmuma tēlam. Tika pieņemts lēmums nepublicēt ziņojumu.
Kas bija vēstīts ziņā?
Visskatītākais ieraksts feisbukā starp tā ASV lietotājiem 2021. gada pirmajos trīs mēnešos sasniedza teju 54 miljonus cilvēku. Tā bija kāda populāra ASV laikraksta ziņa, ka kāds ārsts Floridā miris divas nedēļas pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas.
Vēlāk ziņa tika atjaunota ar “Facebook” oficiālo faktu pārbaudītāju sagatavoto informāciju, kas, atsaucoties uz medicīnas ekspertiem, norādīja, ka nav nekādu pierādījumu, kas apstiprinātu, ka nāve bijusi saistīta ar saņemto vakcīnu.
Ziņojums, ko “Facebook” sākotnēji atturējies publicēt, rādīja, ka augstu popularitāti sasniedza arī sazvērestības teoriju portāls “The Epoch Times”, kas regulāri izplata informāciju, kurā tiek nosodīta Ķīnas valdība un slavēts ASV eksprezidents Donalds Tramps. Gada pirmajos trīs mēnešos tā bija 19. apmeklētākā vietne feisbukā starp tā ASV lietotājiem.
"Facebook" strādā pie algoritmu uzlabošanas
“Facebook” algoritms promotē tā lietotājiem emocionālus, personīgus ierakstus, lai noturētu lietotājus vietnē pēc iespējas ilgāku laiku. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ nepatiesā ziņa sasniegusi tik augstu popularitāti. Šajā gadījumā nepatiesā ziņa par ārstu, kas esot miris Covid-19 vakcīnas dēļ, lasītāju starpā visticamāk izraisījusi dažādas spēcīgas emocijas - dusmas, apjukumu, līdzjūtību un bailes. Tomēr sekas melu ziņas popularitātei var būt ļoti sliktas. Šajā gadījumā tas var būt pat kavējis sabiedrības vakcinēšanas procesu, kā arī vairojis neuzticību zinātnei un medicīnai.
Kā savā “Twitter” norādījis “Facebook” runasvīrs Endijs Stouns, uzņēmums pa šo laiku ir strādājis pie algoritmu uzlabošanas, izceļot, ka gada otrajā ceturksnī jau bija vērojama mazāka dezinformācijas popularitāte portālā.
“Aplūkojot nelielās atšķirības starp oriģinālo pirmā ceturkšņa ziņojumu, ko mēs sākotnēji nepublicējām, un starp otrā ceturkšņa ziņojumu, ko publicējām šonedēļ, redzams, ka mēs esam progresējuši. Cerams, ka visi redzēs vēl lielāku progresu ziņojumā par gada trešo ceturksni,” teikts Stouna 22. augusta tvītā.
When you consider the slight differences between the original Q1 report we didn’t release versus the Q2 report we did release earlier this week -- we are beginning to make some progress. Hopefully, everyone will see even more progress in Q3.
— Andy Stone (@andymstone) August 21, 2021
"Facebook" pārstāvis arī norādīja, ka liels izaicinājums ir definēt dezinformāciju, jo pēdējā laikā šis vārds bieži tiek izmantots, lai raksturotu informāciju, kas cilvēkiem nav tīkama, tādējādi atņemot vārda reālo nozīmi.
In his Harper’s essay Joe Bernstein makes the point more articulately than I ever could, saying the terms misinformation and disinformation are tossed around so casually as to be almost meaningless, beyond being “simply jargon for ‘things I disagree with.’”
— Andy Stone (@andymstone) August 21, 2021