Krievijas politikas dinozaurs Žirinovskis - galma āksts vai viltīgs aprēķinātājs?
foto: ddp images/abaca press/ Vida Press
Pasaulē

Krievijas politikas dinozaurs Žirinovskis - galma āksts vai viltīgs aprēķinātājs?

Kārlis Seržants

Jauns.lv

Pirms dažām dienām Krievijas ekscentriskais politiķis Vladimirs Žirinovskis svinēja savu 75 gadu jubileju. Daudzu skandālu apvītais Krievijas domes deputāts un Krievijas Liberāli demokrātiskās partijas (KLDP) līderis, kuru daudzviet pasaulē uzskata par tādu kā galma ākstu, jau trīsdesmit gadus spējis noturēties varas virsotnē. Neraugoties uz viņa dažubrīd kritiskajiem izteikumiem par varas partiju “Vienotā Krievija”, prezidents Vladimirs Putins ir viņu vai apbēris ar dažādiem valsts apbalvojumiem, jo vajadzīgos brīžos Žirinovskis viņu vienmēr ir atbalstījis. Tai pat laikā viņš ir mācējis lieliski nopelnīt un materiāli nodrošināt savu ģimeni līdz mūža beigām.

Krievijas politikas dinozaurs Žirinovskis - galma ...

Valsts drošības komitejas aģents no agras jaunības

Vladimirs Žirinovskis dzimis 1946. gada 25. aprīlī Kazahijas PSR  galvaspilsētā Alma-Atā. Viņa īstais uzvārds bija Ēdelšteins, bet jau pieaudzis būdams viņš pieņēma savas mātes uzvārdu.

Sešdesmitajos gados viņš iestājās ļoti prestižajā Maskavas Valsts universitātē Āzijas un Āfrikas valstu institūtā. Tā laika kursa biedri atceras, ka Žirinovskis, kurš sākumā mācījies uz knapiem trijniekiem, pēkšņi visiem par lielu brīnumu kļuvis par teicamnieku. Tas tolaik tika uzskatīts par apliecinājumu, ka viņš varētu būt nokļuvis specdienestu paspārnē, un to apliecināja arī viņa pirmā darba vieta – 1969. gadā viņu nosūtīja uz Turciju tulka darbā. Ilgi viņš tur nenoturējās, jo uz dažām dienām pat nonāca Turcijas cietumā. Kā stāsta pats Žirinovskis, viņu aizturēja par to, ka viņš uz ielas mēģinājis tirgot nozīmītes ar Ļeņina attēlu. Tomēr tas pārvilka svītru iespējamai diplomāta karjerai, un viņš pārgāja studēt jurisprudenci. Arī turpmākie amati liecina par iespējamu tuvību ar specdienestiem, jo viņš ilgu laiku strādāja dažādās iestādēs un organizācijās, kuras tolaik atradās ciešā VDK uzraudzībā. 

Astoņdesmito gadu beigas viņš strādāja par juriskonsultu izdevniecībā “Mir”, kas nodarbojās ar dažādu ārvalstu autoru darbu izdošanu, un pēc Vladimira Bogačova uzaicinājuma piedalījās Padomju Savienības Liberāli Demokrātiskās partijas dibināšanā. Tā, starp citu, bija pirmā oficiāli reģistrētā partija, izņemot komunistisko. Drīz vien domubiedri sakašķējās, taču Žirinovskim izdevās pārņemt partijas vienpersonisku vadību, ko viņš ir saglabājis līdz pat šim brīdim.

Ceļš uz varas virsotnēm

Jau no pašām pirmajām Krievijas domes vēlēšanām KLDP ir tajā pārstāvēta, un laikabiedri atceras, ka, ja vēl 1991. gadā Žirinovskis ir pārvietojies ar pavecu automašīnu “Moskvič”, tad jau gadsimta mijā viņš varējis atļauties pārsēsties “Maybach” limuzīnā.

Viņš ir piecas reizes balotējies vēlēšanās uz Krievijas prezidenta posteni, un tas ir rekords Krievijas politiķu vidū.

Pārsvarā ar savu frakciju viņš ir bijis opozīcijā, taču bijis gana ietekmīgs un pratis to izmantot.

foto: Chuck Nacke / Alamy/ Vida Press

Šobrīd partijā ir gandrīz 300 tūkstoši biedru, un pašreizējā Valsts domē tā ir pārstāvēta ar 40 deputātiem no 450. Tas it kā nav daudz, taču tā ir trešā lielākā frakcija, (komunistiem ir 43 vietas) un partijas pārstāvji vada piecas komitejas un ieņem arī Domes priekšsēdētāja amatu.

Tiesa gan, KLDP frakcijā valda izteikts Žirinovska autoritārisms, piemēram, ja runa ir par kādiem valstiski svarīgiem jautājumiem, neviens šīs frakcijas deputāts nedrīkst uzstāties debatēs – to dara vienīgi partijas līderis.

Tomēr ierindas deputātu algas ir pietiekami augstas, aptuveni 6,5 tūkstoši eiro, un kopā ar citiem labumiem, ieskaitot neaizskaramību, tā ir ļoti iekārojama vieta.

Krievijas dome ir arī viens no galvenajiem Žirinovska peļņas avotiem, jo tāpat kā šobrīd Latvijā, parlamentā ievēlētās partijas saņem arī visai pamatīgus naudas līdzekļus no valsts budžeta. Krievijas žurnālisti ir sarēķinājuši, ka tikai pēdējos astoņos gados KLDP ir tādā veidā saņēmusi tuvu pie 10 miljardiem rubļu, kas ir aptuveni 120 miljoni eiro.

Nav arī nekādu šaubu, ka lielākā daļa no šīs naudas ir nonākusi Žirinovska un viņu tuvinieku kabatās.

Partijā ir absolūti dzelžaina disciplīna un visi partijas biedri maksā biedru naudas 5-10% apmērā no ienākumiem – sevišķi tas attiecas uz tiem biedriem, kuri ieņem dažādus ar partijas svētību sagādātus amatus valsts pārvaldē. Baumo arī, ka savulaik viņa partijas biedrs ir bijis valstī ļoti ietekmīgais Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

Naudu Žirinovskis pelna arī, veidojot vēlēšanu sarakstus. Izmantojot situāciju, ka viņa partijas vēlētāju skaits ir ļoti noturīgs un viņš pats tautā visai populārs, ir visai viegli prognozēt potenciālo deputātu skaitu.

Pēc Krievijas žurnālistu izpētītā deputātu kandidāti tiek iedalīti trīs grupās. Pirmās vietas sarakstos un viena trešdaļa no kopējā skaita parasti tiek partijas kodola pārstāvjiem, vēl viena trešdaļa sastāv no valsts varai vajadzīgajiem cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nav partijā “Vienotā Krievija”. Savukārt trešā daļa ir tā dēvētie “maksas” deputāti, kuri spēj ieguldīt ievērojamas naudas summas partijas priekšvēlēšanu izdevumos vai tās samaksāt tās līderim personīgi.

Naudas summas, kuras tādā veidā tiek iemaksātas, ir fantastiskas – sākot no 200 tūkstošiem eiro, līdz pat miljonam. Savukārt deputāta palīga vieta, kas arī dod diezgan jūtamus labumus, interesentam izmaksājot, sākot no 10 tūkstošiem eiro.

Katram deputātam drīkst oficiāli būt septiņi palīgi un vēl nereglamentēts skaits ārštatnieku, kuri algu nesaņem, taču tikai apliecībai vien Krievijā ir zināma vērtība.

Šādas kadru politikas rezultātā par Krievijas domes deputātiem no Žirinovska partijas dažādos laikos ir spējuši kļūt visai daudzi organizētās noziedzības pārstāvji un odiozas personas – tostarp arī Aleksandra Ļitviņenko indētājs Andrejs Lugovojs. Ir saskaitīts, ka par dažādiem noziegumiem, ieskaitot slepkavības, cietumos ir pabijuši vai joprojām atrodas vismaz desmit bijušie KLDP deputāti.

foto: Sergei Fadeichev/TASS/ Vida Press

Ģimene un tās bagātības

Par Žirinovska personīgo dzīvi klīst dažādas baumas. Ar savu sievu Gaļinu Ļebedevu Žirinovskis ir oficiāli šķīries vēl tālajā 1978. gadā, taču viņa vienmēr palika viņa tiešā tuvumā un uz Ļebedevas vārda ir noformēti ievērojami nekustamie īpašumi.

1993. gadā pāris vēlreiz publiski salaulājās, taču oficiāli attiecības nenoformēja, līdz ar ko Ļebedevas īpašumi Žirinovskim deklarācijā nav jāuzrāda.

Savukārt viņa vienīgais likumīgais dēls Igors Ļebedevs šobrīd ir otrais cilvēks partijā un ir valsts domes priekšsēdētāja vietnieks. Pēdējā laikā gan viņu starpā esot izcēlušās zināmas nesaskaņas, jo dēls nevarot sagaidīt, kad varēs pārņemt partijas vadības grožus savās rokās.

Žirinovskim gan vēl ir ārlaulībā dzimusi meita Anastasija, par kuras likteni nekas vairāk zināms nav, un dēls Oļegs Ēdelšteins, kuram Žirinovskis sniedz ievērojamu atbalstu.

Ne mazums baumu sabiedrībā ir izsaukušas arī Žirinovska izklaides pirtīs un baseinos kopā ar savas partijas jaunatnes nodaļas biedriem;

šo orģiju fotogrāfijas ne vienu reizi vien ir nonākušas arī preses slejās.

Žirinovska ģimenes kopējo bagātības lielumu Krievijas žurnālisti piesardzīgi vērtē ap 100 miljoniem eiro. Tā sastāv no vairāk nekā 50 dzīvokļiem Maskavā un nekustamajiem īpašumiem ārzemēs, tostarp vairākām viesnīcām Spānijā. Ģimenei pieder arī luksus auto iznomāšanas uzņēmums Maskavā, un tā rīcībā ir desmitiem dārgu automašīnu. Žirinovskim pašam formāli nekas vērtīgs nepieder, bet nav šaubu, ka ģimenei ir arī pamatīgi naudas uzkrājumi, par kuriem informācija nav pieejama.

Krievijas prezidenta amata kandidāts Vladimirs Žirinovskis

Žirinovska skandalozie izteikumi

Politiķis vienmēr ir izcēlies ar dažādiem izteikumiem, kas reizēm liek domāt, ka viņš nav pie pilna prāta, tomēr politikas pazinēji uzskata, ka caur viņa it kā impulsīvajiem paziņojumiem pats Putins testē pasaules un paša valsts sabiedrības noskaņojumu un reakciju.

Piemēram, pēdējais Žirinovska izteikums, izskanēja laikā, kad Krievijas bruņoto spēku daļas tika masveidā pārvietotas uz Ukrainas pierobežu. Viņš apsolīja 10 miljonus rubļu tam, kas Kijevā izkārs Krievijas karogu, domājot ar to bruņotu iebrukumu.

Latvijā neapšaubāmi ir palicis atmiņā izteikums, ka pie Baltijas valstu robežām vajadzētu novietot milzīgus ventilatorus, kas uz mūsu pusi varētu pūst radioaktīvus putekļus.

Viņš ir bez kautrēšanās personiski apvainojis gan dažādas valstis un to vadītājus, tautības, savus kolēģus politiķus un pat estrādes dīvu Allu Pugačovu, sakot, ka: “Jūs, mākslinieki, kā pēdējās prostitūtas, esat gatavi pagulties zem jebkura, kas jums maksā naudu – kad es būšu valsts prezidents, es uz jums noslaucīšu savas kājas.”

Tāpat ir skanējuši izteicieni, ka “Krievijas karavīri drīz mazgās savus zābakus Atlantijas okeānā”, savukārt ASV prezidentam Džordžam Bušam viņš piesolīja, ka “Krievijas armijas mācības mainīs zemes gravitācijas lauku, un tava valsts atradīsies zem ūdens”.

Tomēr ir bijušas situācijas, kad viņš ir apvainojis, piemēram, Kaukāza izcelsmes tautības un tad pašam ir nācies pa kluso lūgt piedošanu Čečenijas vadītājam Ramzanam Kadirovam.

Vladimirs Žirinovskis Rīgā

Vladimirs Žirinovskis Rīgā

Kaut arī viņa biogrāfijā šādu līdzīgu izteikumu ir simtiem, un ārvalstīs viņu uzskata par ākstu, tomēr nenoliedzami, ka viņš ir Putina galmam pietuvināts āksts. Viņš pilnībā atbalsta Krievijas impērijas atjaunošanu pirmsrevolūcijas robežās un agresīvo lielvaras politiku. Ne velti Žirinovskis ir viens no nedaudzajiem cilvēkiem valstī, kurš no Putina rokām ir saņēmis ordeņa “Par nopelniem Tēvzemes labā” visas četras pakāpes, un tas par daudz ko liecina.