Čehijas Senāts aicina saraut draudzības līgumu ar Krieviju un maksimāli samazināt vēstniecības darbinieku skaitu
Čehijas parlamenta augšpalātas deputāti aicina saraut līgumu par draudzīgām attiecībām un sadarbību ar Krieviju, kā arī maksimāli samazināt Krievijas vēstniecības darbinieku skaitu, ņemot vērā izmeklēšanā konstatēto Krievijas specdienestu saistību ar 2014.gada sprādzieniem Čehijas munīcijas noliktavā, vēsta informācijas aģentūra "Česke noviny".
Šādu rezolūciju atbalstījuši 67 no klātesošajiem 72 deputātiem. Pavisam Senātā ir 81 deputāts.
2014.gadā Čehijā Vrbeticē notikušie sprādzieni jāuzskata par "valsts terorisma aktu", kas vērsts pret Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti Čehiju un tātad arī pret visu ES, norāda senatori.
Senatori arī aicina apspriest "Vrbetices lietu" ANO Drošības padomē, kā arī NATO un ES ietvaros, un lūgt palīdzību sabiedrotajiem.
"Valdībai ir jāizmanto visas iespējas un instrumenti, ko Čehijas Republikai nodrošina dalība šajās organizācijās," teikts Senāta paziņojumā.
Pēc četras stundas ilgušajām debatēm senatori nosūtīja valdībai lūgumu publiskot visu informāciju par sprādzieniem Vrbeticē, kam nav noteikts slepenības statuss, šādi mazinot dezinformācijas izplatīšanās iespējas saistībā ar šo incidentu.
Valdībai arī jāieprasa Krievijai finanšu kompensācija upuru ģimenēm, norādīja senatori.
Čehija sestdien izraidīja 18 Krievijas diplomātus, kas, kā konstatējis Čehijas izlūkdienests, ir Krievijas izlūkdienestu slepenie aģenti. Atbildot uz to, Krievija izraidīja 20 Čehijas vēstniecības darbiniekus.
Prāga paziņoja, ka lēmumu par izraidīšanu Čehijas varasiestādes pieņēmušas, nonākot pie slēdziena, ka Krievijas izlūkdienesti ir saistīti ar sprādzienu munīcijas noliktavā Čehijā 2014.gadā. Sprādzienā dzīvību zaudēja divi cilvēki.
Tikmēr starptautiskais pētnieciskās žurnālistikas projekts "Bellingcat" un Krievijas tīmekļa izdevums "The Insider" sadarbībā ar vācu nedēļrakstu "Der Spiegel" un čehu žurnālu "Respekt" noskaidrojuši, ka munīcijas noliktavas spridzināšanas operāciju 2014.gadā Čehijā vadījis Krievijas militārā izlūkdienesta (GRU) ģenerālis Andrejs Averjanovs un ka kopumā tajā bijuši iesaistīti vismaz seši cilvēki.
Čehija jau izsludinājusi meklēšanā GRU aģentus Aleksandru Miškinu un Anatoliju Čepigu, kas atklātībā pazīstami arī kā "Aleksandrs Petrovs" un "Ruslans Boširovs", kuri apsūdzēti arī par Lielbritānijā dzīvojošā bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Sripaļa indēšanu 2018.gadā.