Aleksejs Navaļnijs klausās tiesas spriedumu
Maskavas tiesa otrdien apmierinājusi Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta (FSIN) prasību nomainīt opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam 2014.gadā piespriesto nosacīto sodu ...
Advokāte: Navaļņijs cieš stipras sāpes; pastāv bažas par viņa dzīvību
Ieslodzījumā esošais Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs cieš stipras sāpes, ceturtdien pēc sava klienta apmeklējuma paziņojusi viņa advokāte, piebilstot, ka politiķa līdzgaitnieki esot nobažījušies par viņa dzīvību.
"Viņš cieš no stiprām muguras sāpēm un no sāpēm labajā kājā," neatkarīgajam televīzijas kanālam pavēstījusi advokāte Olga Mihailova. "Visi ir nobažījušies par viņa dzīvību un veselību."
Navaļnijs atklāja, ka cietuma apsargi katru nakti reizi stundā viņu modina, un tas pielīdzināms spīdzināšanai.
44 gadus vecais Navaļnijs tika aizturēts 17.janvārī Maskavas Šeremetjevas lidostā pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".
Pagājušajā mēnesī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014.gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā.
Mihailova sacīja, ka Navaļnija labā kāja ir drausmīgā stāvoklī, apakšstilbs paliek nejūtīgs un kāja ir nelietojama.
Viņš cieš sāpes pēdējās četras nedēļas, paziņoja advokāte.
Aleksejs Navaļnijs no Berlīnes dodas uz Maskavu
Maskavas Vnukovas lidostā svētdien pastiprināti drošības pasākumi pirms gaidāmās opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atgriešanās Krievijā.
Mihailova pavēstīja, ka trešdien Navaļnijam veikta dīvaina magnētiskās rezonanses tomogrāfija slimnīcā ārpus cietuma, bet ārsti nav atklājuši viņam uzstādīto diagnozi.
Mihailova pieprasīja Navaļnija atbrīvošanu, pārvešanu uz Maskavu un ārstēšanu.
Navaļnijs izcieš cietumsodu Pokrovas cietumā, aptuveni 100 kilometrus uz austrumiem no Maskavas. Iepriekš Navaļnija advokātiem bija liegts viņu tur apmeklēt.
Šodien pirms advokātu vizītes Krievijas Federālais Sodu izpildes dienests (FSIN) paziņoja, ka cietuma mediķi uzskata Navaļnija veselības stāvokli par apmierinošu.
Navaļnijs nodeva saviem advokātiem divas oficiālas sūdzības Krievijas varasiestādēm.
Navaļnijs apgalvo, ka cietuma varasiestādes noraidījušas viņa lūgumu pagājušajā mēnesī tikties ar ārstu, kas nav cietuma mediķis, lai gan viņš sūdzējies par asām sāpēm mugurā un nejūtīgumu kājā.
"Es uzskatu savas veselības pasliktināšanos par tiešām sekām Federālā Sodu izpildes dienesta darbinieku rīcībai un bezdarbībai," paziņoja Navaļnijs, piebilstot, ka mērķis ir liegt viņam pienācīgu medicīnisko palīdzību un kaitēt viņa veselībai.
Navaļnijs sūdzējās arī par miega trūkumu, apgalvojot, ka sargi naktī modina viņu katru stundu. Viņš to nodēvēja par spīdzināšanu.
Amatpersonas nenoliedza, ka Navaļnijs tiek pamodināts katru stundu, bet apgalvoja, ka tas esot nepieciešams, jo tiek uzskatīts, ka konkrētajā gadījumā pastāvot liels bēgšanas risks.
Navaļnija sieva Jūlija sacīja, ka apstākļi cietumā ir atriebība viņas vīram par viņa politiskajām aktivitātēm.
"Es pieprasu, lai Aleksejam tiek dota iespēja saņemt ārstēšanu pie ārstiem, kam viņš uzticas," sociālajā tīklā "Instagram" paziņoja Jūlija.
Navaļnijs apgalvo, ka viņam cietumā sāpju remdēšanai iedots tikai ibuprofēns un ziede, ar ko nav pieticis.
Gandrīz 160 kultūras nozares cilvēku ceturtdien publiskoja atklātu vēstuli varasiestādēm, pieprasot uzlabot Navaļnija apstākļus.
Kremlis paziņojis, ka neseko līdzi Navaļnija veselības stāvoklim, kas esot FSIN atbildība.
Navaļnijs lietu, kurā 2014.gadā tika notiesāts par krāpšanos, uzskata par safabricētu, un Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) 2017.gadā atzina, ka šajā lietā pārkāptas opozicionāra tiesības uz taisnīgu lietas izskatīšanu. Navaļnijam tika izmaksāta kompensācija, tomēr Krievijas Augstākā tiesā spriedumu atzina par likumīgu un atteicās to mainīt.
ECT februārī pieprasīja Navaļniju atbrīvot, jo saskata prasītāja veselības un dzīvības apdraudējumu. Taču Krievijas valdība noraidīja ECT prasību, nodēvējot to par nelikumīgu jaukšanos Krievijas iekšējās lietās.
Krievijas amatpersonas ir noraidījušas arī ASV un Eiropas Savienības (ES) aicinājumus atbrīvot Navaļniju un pārstāt apspiest viņa atbalstītājus.
Navaļnija apcietināšana Krievijā izraisīja plašus protestus, kuru laikā policija aizturēja aptuveni 11 000 cilvēku. Vairumam aizturēto tika piespriesta sodanauda vai septiņu līdz 15 dienu ilgs cietumsods.