foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix
Minesota,10. jūnijs. Cilvēki spārda nogāzto Kristofora Kolumba statuju.
Minesota,10. jūnijs. Cilvēki spārda nogāzto Kristofora Kolumba statuju.
Pasaulē

Kas kopīgs Džordža Floida nāvei ar Kristoforu Kolumbu? Viens bija tirāns, nevis varonis

Jauns.lv

Kolumbs tiek uzskatīts par vienu no Amerikas atklājējiem. Itāļu pētnieka vārdā nosauktas pat Amerikas valsts brīvdienas. Bet cilvēks, kurš tika saukts par "Jaunās pasaules" atklājēju jau izsenis tiek uzskatīts par strīdīgu personāžu ASV vēsturē. Daudzas pilsētas un štati, piemēram, Minesota un Aļaska jau aizstājuši Kolumba dienu ar Pamatiedzīvotāju dienu.

Kas kopīgs Džordža Floida nāvei ar Kristoforu Kolu...

Tagad, reaģējot uz vispasaules protestiem saistībā ar rasu nevienlīdzību, kas izcēlušies pēc afromarikāņā Džordža Floida nogalināšanas, protestanti ķērušies klāt Kolumba statujai, lai tādējādi plašākām masām liktu runāt par nežēlību, kuru viņš izpauda pret pamatiedzīvotājiem.

foto: AFP/Scanpix
Protestētāji pie nogāztās Kolumba statujas Minesotā.
Protestētāji pie nogāztās Kolumba statujas Minesotā.

Ko tad Kolumbs tādu darīja, ka tiek uzskatīts par "tirānu" nevis varoni? "Mums būtu jājautā, kāpēc mēs kā amerikāņi turpinām viņu godināt, nezinot viņa mantojuma patieso vēsturi, un kāpēc vispār tika radīta brīvdiena viņam par godu," 2016. gadā "CNN" pastāstīja Ameirkas indiāņu studiju profesora palīgs Arizonas Valsts universitātē Leo Killsbaks.

Nav šaubu, ka Kolumbam bija "nenoliedzama vēsturiska ietekme, kas radīja lielu Atlantijas izpētes, tirdzniecības un visbeidzot, eiropiešu konoloziācijas laikmetu," uzskata vēsturnieks Deivids M. Perijs, kurš 2015. gadā veidoja "CNN" publikāciju par Kolumba dienu.

Cilvēki ASV dedzina ēkas un laupa veikalus, protestējot pret policijas aizturēta afroamerikāņa nāvi

ASV notiek protesti, ko izraisīja Džordža Floida nāve 25.maijā aizturēšanas laikā Mineapolē un kas tagad pārauguši grautiņos un laupīšanās.

Bet Kolumbs nebija pirmais, kurš atklāja Jauno pasauli. Pamatiedzīvotāji tur dzīvoja jau gadsimtiem ilgi pirms viņš tur ieradās 1492. gadā. Ceļojot pa Karību jūras salām un Centrālamerikas un Dienvidamerikas krastiem, Kolumbs sastapa iedzīvotājus, kurus nodēvēja par "indiāņiem".

Pēc "History.com" publicētās informācijas, Kolumbs un viņa vīri daudzus no šiem vietējiem iedzīvotājiem sagrāba savā varā un izturējās pret viņiem ārkārtīgi vardarbīgi. Kolumbs piespieda iezemiešus strādā viņa personīgās peļņas labā.

foto: akg/North Wind Picture Archives/Scanpix
Kolumba portrets, kas atrasts Itālijā.
Kolumba portrets, kas atrasts Itālijā.

Vēlāk viņš nosūtīja uz Spāniju tūkstošiem Taino "indiāņu" un ceļojuma laikā daudzi no viņiem gāja bojā. Iezemieši, kuri netika pārdoti verdzībā, bija spiesti meklēt zeltu raktuvēs un strādāt plantācijās. Kamēr viņš atradās gubernatora amatā, (šobrīd Dominikānas Republika), Kolumbs nogalināja daudzus iezemiešus, tādējādi reaģējot uz viņu sacelšanos.

Lai novērstu turpmāku pretestību, viņš lika cilvēkiem ar mirušo līķiem iziet ielās. Amerikas vietējās sabiedrības "tika iznīcinātas, saskaroties ar Vecās pasaules slimībām, sabrūkot zem epidēmijas svara." 

foto: akg-images/SCANPIX
Kolumbs atklāj Ameriku.
Kolumbs atklāj Ameriku.

Taino populācija nebija imūna pret tādām slimībām kā bakas, masalas un gripa, ko Kolumbs un viņa vīri atveda uz Haiti salu. 1492. gadā Haiti bija aptuveni 250 tūkstoši pamatiedzīvotāju, bet līdz 1517.gadam bija palikuši tikai 14 tūkstoši.

Par to liecina Oklahomas Medicīnas izpētes fonda dati. Daži vēsturnieki uzskata, ka Eiropas un Āfrikas kolonistu ietekme Jaunajā pasaulē, iespējams, nogalinājusi 90 procentus vietējo iedzīvotāju un bijusi nāvējošāka par Melno nāvi viduslaiku Eiropā.