Skandāls Lielbritānijā: atkāpies britu vadošais epidemiologs, kurš pandēmijas laikā izklaidējies ar precētu sievieti
Britu valdības padomnieks koronavīrusa jautājumos epidemiologs Nīls Fergusons atkāpies no amata pēc tam, kad atklātībā nācis fakts par viņa ārkārtējās situācijas ierobežojumu pārkāpumiem. Kamēr visai valstij profesors ieteicis palikt mājās un ievērot distanci, viņš pats izklaidējies ar mīļāko, ziņo britu mediji.
Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks jau pavēstījis, ka šī gadījuma sakarā viņam trūkst vārdu. "Tas ir kas nebijis. Es nesaprotu šo viņa lēmumu [ignorēt distancēšanos]. Esmu bez vārdiem, un tas ar mani nenotiek bieži. Sociālās distancēšanās noteikumi ir domāti visiem. Tie ir ārkārtīgi svarīgi un nāvējoši nopietni."
51 gadu vecais Fergusons vismaz divas reizes lūdzis savai mīļākajai Antonijai Statsai (38), kura ir precējusies ar citu vīrieti, doties cauri visai Londonai, lai apciemotu viņu, neskatoties uz to, ka pats epidemiologs visiem Lielbritānijas iedzīvotājiem stingri piekodinājis palikt mājās un ievērot sociālo distancēšanos. Tas attiecas arī uz pāriem. Valdība ieteikusi, vai nu pieņemt lēmumu un dzīvot kopā visu laiku, vai arī netikties, kamēr spēkā ir ierobežojumi.
Statsas kundze vēl nesen kādā sarunā publiski stāstījusi, ka šī pandēmija viņai un viņas vīram Krisam ir "interesants attiecību pārbaudījums". Neskatoties uz to, ka pati pandēmijas laikā ciemojusies pie cita vīrieša, viņa arī atklājusi, ka viņas vīrs šajā laikā nejūtas labi un domā, ka ir saķēris Covid-19.
Balstoties uz medija "Telegraph" atklāto, divu bērnu māte Statsa pie Fergusona devusies 30.martā un 8.aprīlī. Sieviete taisnojas, ka likumu nav pārkāpusi, jo esot "atvērtās attiecībās" un regulāri uzturoties divās mājsaimniecībās. Kaimiņi stāsta, ka Statsu pāris ir labi nodrošināts, un viņu īpašumu vērtība mērāma teju 2 miljonos mārciņu. Ģimene esot saticīga, Kriss esot ļoti inteliģents vīrietis, bet Antonija - gaiša un labsirdīga. Britu mediji ziņo, ka epidemiologs Fergusons Antoniju saticis tiešsaistes iepazīšanās portālā.
Aprīļa vidū, dažas dienas pēc tikšanās ar mīļāko, Fergusons televīzijā uzsvēris, ka kaut kāda sociālā distancēšanās visticamāk būs jāievēro tik ilgi, kamēr tiks izstrādāta vakcīna.
Fergusons pēc notikušā pats iesniedzis atlūgumu. Savā paziņojumā vīrietis, kurš arī ir precējies, bet ar sava dēla māti, iespējams, kopā vairs nedzīvo, skaidroja, ka domājis, ka ir imūns pret vīrusu, lai gan faktam, ka cilvēkam var veidoties imunitāte pret Covid-19, līdz šim nav gūts apstiprinājums. Fergusons uzskata, ka Covid-19 jau pārslimojis un pavadījis karantīnā noteiktās divas nedēļas. Simptomi viņam parādījušies 17.martā.
Daudzas sabiedrībā populāras personas un arī veselības eksperti nosoda epidemiologa darbības un apgalvojumus. "Profesora Fergusona attaisnojums ir uzskats, ka viņš domāja, ka ir imūns pret Covid-19, kaut arī nav nekāda zinātniska pierādījuma, ka cilvēki, kuri to izslimojuši, faktiski iegūtu imunitāti. Un šis puisis bija pirmais eksperts, uz kuru valdība balstījās, izstrādājot koronavīrusa stratēģiju?" jautā raidījumu vadītājs Pīrss Morgans.
Fergusons pandēmijas laikā jau tautā tika iesaukts par "profesoru lokdaunu", jo tieši viņš bijis tas, kurš pārliecinājis Lielbritāniajs premjeru Borisu Džonsonu visus iedzīvotājus norīkot palikt mājās. Tieši viņa ieteikumi spēcīgi ietekmējuši pašreiz izstrādāto ārkārtējās situācijas politiku. Speciālists izpelnījies sabiedrības nosodījumu pēc skaļajiem paziņojumiem, ka vīruss Lielbritānijā varētu atņemt dzīvību pat 250 000 cilvēku.
Pēc neglīto izdarību nākšanas gaismā epidemiologs guvis jaunu iesauku - "augstprātīgais liekulis".
Veselības ministrs jau pavēstījis, ka atbalsta Fergusona sodīšanu par ārkārtējās situācijas ierobežojumu neievērošanu. Turpmāku epidemiologa sadarbību ar valdību viņš uzskata par pilnīgi neiespējamu.
Fergusons kā infekcijas slimību speciālists strādājis pēdējos 25 gadus. 2001.gadā viņš apbalvots ar Britu impērijas izcilības ordeni. Viņš sadarbojies ar valdību arī putnu gripas uzliesmojuma laikā 2006. gadā un cūku gripas laikā 2009. gadā. Londonas Imperiālās koledžas paziņojumā norādīts, ka profesors turpina "koncentrēties uz svarīgiem pētījumiem".
Covid-19 pandēmijas laikā ļaudis sauļojas un sporto Londonas Haidparkā
Līdz šim Lielbritānijā atklāti vairāk nekā 196 tūkstoši Covid-19 gadījumu, ar slimību miris 29 501 cilvēks. Covid-19 upuru skaita ziņā Lielbritānija tagad ir apsteigusi Itāliju, kļūstot par Eiropas valsti ar vislielāko Covid-19 upuru skaitu.