Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Mirušas vistas, kanibālisms un antibiotikas: īstas šausmas "Ovostar" olu ražotnē Ukrainā 13

Pasaulē
6. martā 15:12 2020. gada 6. martā 15:12 | Papildināts, 6. martā 18:44
  Jauns.lv
Jauns pētījums no Ukrainas olu ražotnes "Ovostar" atklāj baisus skatus – kaudzēm mirušas vistas, kanibālismu un antibiotiku lietošanu tipiskā sprostu olu ražotnē. Publikācijas nobeigumā pievienots arī SIA "Ovostar Europe" paziņojums.

Materiālus, kas uzņemti uzņēmuma "Ovostar" olu ražotnē, vakar publicēja Ukrainas organizācija "Open Cages Ukraine". "Ovostar" ir otrs lielākais olu un olu produktu ražotājs un eksportētājs Ukrainā. Video redzami tipiski apstākļi, kādos tiek turēti putni nemodernizētos sprostos – olu ražošanas metode, kas ir aizliegta visās Eiropas Savienības valstīs, bet ir viena no visizplatītākajām Ukrainā, portālam Jauns.lv pavēstīja "Dzīvnieku brīvība" valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere.

Ražotnes darbinieks, kurš dokumentēja nežēlīgos apstākļus, strādāja divās putnu novietnēs – vairāk kā 18 000 sprostu ar 183 000 putniem katrā novietnē. (Foto: "Dzīvnieku brīvība")

Ražotnes darbinieks, kurš dokumentēja nežēlīgos apstākļus, strādāja divās putnu novietnēs – vairāk kā 18000 sprostu ar 183000 putniem katrā novietnē. Gaiss bija piesārņots ar amonjaku no ekskrementiem un putekļiem. Dzeramajam ūdenim tika pastāvīgi pievienotas antibiotikas.
Ukraina ir desmitais lielākais olu ražotājs pasaulē, un vistas veido lielāko lauksaimniecības dzīvnieku grupu valstī. Nemodernizētie sprosti ir aizliegti Eiropas Savienībā, jo tā ir viena no nežēlīgākajām olu ražošanas metodēm. Tas nozīmē, ka arī Ukrainai būs jāaizliedz arī šī prakse, ja tā vēlas pievienoties ES.

Pētījumā dokumentētajā fermā tika turētas 10-11 vistas katrā sprostā, katram putnam atvēlot mazāk vietas par A4 formāta lapu. Nemitīgais troksnis un saspiestība ar citiem putniem izraisa stresu, kas noved pie agresijas un kanibālisma. Tā kā putni visu mūžu dzīvo sprostos, dienu no dienas stāvot uz metāla režģa, putnu kājas deformējas. Nāves gadījumu skaits vienā putnu novietnē sasniedza pat 1000 putnu dienā.


Organizācija "Open Cages Ukraine" aicina Ukrainas ekonomiskās attīstības, tirdzniecības un lauksaimniecības ministriju pieņemt ES Direktīvu 1999/74 dējējvistām, kas aizliegtu šo nežēlīgo olu ražošanas metodi, kā tas jau ir Eiropas Savienībā.

Biedrības "Dzīvnieku brīvība" valdes locekle Katrīna Krīgere norāda: "Lai gan šī Ukrainas ferma izmanto nemodernizētos sprostus, diemžēl putnu dzīves apstākļi arī modernizētajos sprostos Eiropā vai tepat Latvijā nav diez ko labāki – tajos putni joprojām ir milzīgā saspiestībā un nespēj īstenot dabisku uzvedību. Pozitīvā tendence ir, ka arvien vairāk uzņēmumu – veikalu, viesnīcu, restorānu – atsakās no sprostos dētu olu izmantošanas, tādējādi stimulējot ražošanas reformas virzienā uz pilnīgu atteikšanos no cietsirdīgajām sprostu sistēmām."

Par pakāpenisku atteikšanos no sprostos dētu olu izmantošanas jau paziņojuši tādi uzņēmumi kā "Rimi", "Maxima", "Mego", "Stockmann", "Narvessen", "Lido", "Čili Pizza", "Fazer", "Radisson", "Hilton", "Mariott", "Wellton", "Rixwell" un daudzi citi.

"Ovostar Union" ir lielākais olu ražotājs Eiropā, kas eksportē produkciju uz Latviju, Lietuvu, Igauniju, Poliju, Dāniju, Vāciju, Čehiju, Slovākiju, Rumāniju, Portugāli un citām valstīm. Atbilstoši Pārtikas un veterinārā dienesta publiskotajai informācijai no Ukrainas importētās olām nepieciešams papildus marķējums "Dējējvistu turēšanas metode – ES standartiem neatbilstoša".

"Ovostar" Latvijā pārstāv "SIA Gallusman", kas plāno Latvijā veidot lielāko olu produkcijas ražotni. Tajā plānots investēt vairāk nekā 80 miljonus eiro, izbūvējot kompleksu ar 18 vistu kūtīm astoņiem miljoniem vistu. Šajā ražotnē olas tiks iegūtas no ārpus sprostiem turētām vistām.

Dažas stundas pēc publikācijas parādīšanās ar portālu Jauns.lv sazinājās SIA "Ovostar Europe" pārstāvis Ilvars Boreiko, kurš norāda, ka "video materiāls, ko ir izplatījusi sabiedriskā organizācija “Open Cages Ukraine”, par it kā “Ovostar” olu ražotnē Ukrainā esošiem apstākļiem, kādos tiek turēti mājputni, ir tendenciozs, ar nolūku montēts un neatspoguļo patiesu informāciju par putnu turēšanas apstākļiem."

"Ovostar Europe" pārstāvja komentārs:

""Ovostar Union" uzņēmumu grupa, kas ir viens no lielākajiem olu un olu produktu ražotājiem un eksportētājiem Ukrainā, apliecina, ka visās tās ražotnēs ražošanas procesi tiek organizēti un nodrošināti atbilstoši nozares nacionālajiem un Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem un standartiem, tajā skaitā attiecībā uz dējējvistu turēšanas apstākļiem. Putnu novietnes ir aprīkotas ar uzlabotām sprostu sistēmām, kas atbilst Eiropas Padomes Direktīvas Nr. 1999/74/EK standartiem. Atbilstību šiem standartiem ir apliecinājusi Eiropas Komisija, izsniedzot “Ovostar Union” atļaujas tās ražotās produkcijas eksportam uz Eiropas Savienības valstīm."

"Saskaņā ar Eiropas Savienības statistikas informāciju par 2018. gadu vairāk nekā puse (50,4%) no Eiropas Savienības ražotnēs turētajām dējējvistām tiek turētas sprostu sistēmās. Tas galvenokārt ir saistīts ar ražotās produkcijas bioloģiskās drošības prasību nodrošināšanu. Pētījumu rezultāti par dažādām mājputnu turēšanas metodēm norāda, ka sprostu sistēmu izmantošana samazina mājputnu saslimšanas risku ar dažādiem infekciju ierosinātājiem, salīdzinot ar citām putnu turēšanas metodēm. Tādēļ par lietošanai pārtikā visdrošākajām tiek uzskatītas olas, kas dētas sprostu sistēmās. Sprostu sistēmās turēti putni daudz retāk slimo ar zarnu infekcjām un kokcidiozi, jo tie nesaskaras ar ekskrementiem, kas ir salmonellas baktēriju pārnēsātāji."

"“Ovostar Union” ražošanas procesos tiek ievērotas kvalitātes kontroles sistēmas ISO 9001:2015 un drošības sistēmu ISO 22000:2005 (HACCP) un FSSC 22000 prasības. Putniem visā to dzīves laikā netiek dotas antibiotikas vai citi agresīvi medikamenti un kokcidiostati. Putni tiek baroti tikai ar ražotnēs uz vietas sagatavotu augu izcelsmes barību. Tas viss nodrošina augstākās kvalitātes produkciju patērētājiem, ar ko “Ovostar Union” lepojas."

"Putnu veselībai, uzturam un labsajūtai “Ovostar” ražotnēs tiek pievērsta visaugstākā uzmanība – sākot ar regulāru putnu barības satura pārskatīšanu un beidzot ar apgaismojuma sistēmu pielāgošanu putnu novietnēs. Ražotnēs esošajās sprostu sistēmās tiek nodrošināts tāds putnu turēšanas blīvums, kas pilnībā atbilst normatīvo aktu prasībām."

"2019. gada decembrī, turpinot Ukrainas ražotņu modernizāciju un attīstību, “Ovostar Union” nodeva ekspluatācijā pirmās mājputnu novietnes, kurās putniem ir nodrošināti brīvas pārvietošanās apstākļi, un izdarīja to kā pirmais no Ukrainas rūpnieciskajiem olu ražotājiem. Pirms tam brīvās turēšanas apstākļos turētu putnu dētas olas Ukrainā bija iespējams iegādāties tikai no mazajām saimniecībām. Mēs ceram, ka šādu mājputnu turēšanas praksi veicinās arī citi lielie olu ražotāji."

"Apkopojot iepriekš minēto, “Ovostar Union” uzsver, ka dzīvnieku aizstāvju aktivitātes tiek cienītas un tās ir sabiedrībai nepieciešamas, tomēr “Ovostar Union” ciena arī savu darbinieku uzcītīgo darbu, savus putnus un patērētājus, tāpēc tiks pieliktas visas pūles, lai savu reputāciju aizsargātu visos iespējamajos tiesiskos veidos, tajā skaitā vēršoties pret apmelojošā video materiāla izplatītājiem."

Citi šobrīd lasa

Lūk, kurš maksās Harija un Meganas 2,5 miljonu dolāru drošības izdevumus! Te nu bija “finansiālā neatkarība” 6
Latvijas noslēpumi: neuzbūvētais Rīgas metro 6
Latvijā miris vēl viens Covid-19 slimnieks - viens no "Zilā krusta" klientiem 24
Tēmas: Ukraina
Skatīt visus komentārus

"Нет входов никому": на новом забавном видео дочь Максима Галкина запретила отцу снимать ее

"Ты же вообще латышка, кто тебе будет тут помогать?": Муцениеце рассказала о словах Прилучного после решения о разводе