Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Romiešu pirts Herkulanumas drupās netālu no Neapoles. (Foto: akg / Bildarchiv Steffens/Scanpix)

Vezuva izvirdums pārvērtis cilvēka smadzenes stiklā

Pasaulē
2020. gada 1. martā 04:14 2020. gada 1. martā 04:14
  Kas Jauns Avīze
Melnas, mirdzošas drumslas ir viss, kas palicis pāri no cilvēka, kurš gāja bojā pirms vairāk nekā 2000 gadu Vezuva izvirdumā.

Baisajā dabas katastrofā 79. gadā pirms mūsu ēras mūsdienu Itālijā gāja bojā Pompeji un Herkulanuma – abas pilsētas ar tūkstošiem cilvēku apraka kvēlojoša magma un pelni.

Neapoles universitātes zinātnieku grupa, piedaloties profesoram no Kembridžas, žurnālā "New England Journal of Medicines" publicējusi rezultātus, kas iegūti, izpētot kāda senā romieša mirstīgās atliekas. Tās atrastas zem pārakmeņoto pelnu kārtas vēl sešdesmitajos gados.

Mirušā galvaskausā atrasti mirdzošas melnas vielas gabaliņi. Pētnieki ir pārliecināti, ka tās ir viņa smadzenes, kas milzīgajā svelmē pārvērtās stiklā. Šo procesu sauc par vitrifikāciju, kad viela deg ļoti augstā temperatūrā, bet tad strauji atdziest, pārvēršoties stiklā vai glazūrā.

Tas ir pirmais šāds atradums arheoloģijas vēsturē. Zinātnieki pieļauj, ka upuris bijis jauns vīrietis apmēram 25 gadu vecumā, kuru izvirdums pārsteidza guļam koka gultā. Apdegušā koka analīzes liecina, ka temperatūra šajā vietā sasniedza 520 grādu.

Šis melnais stikla gabals ir Vezuva izvirdumā bojā gājuša cilvēka smadzenes. (Foto: AP/Scanpix)

Pēc pētnieku versijas, ārkārtīgi augstās temperatūras ietekmē ķermeņa tauki uzliesmoja, bet mīkstie audi pārvērtās tvaikos.

Pēc tam temperatūra ļoti strauji kritās. Arheologiem līdztekus stiklveidīgajam materiālam izdevies atrast smadzeņu olbaltumvielu un matu taukskābju pēdas.

Citi šobrīd lasa

Pirms 30 gadiem uz salas Grieķijā pazuda mazs zēns. Policijai ir sava versija par notikušo, bet māte tai joprojām netic 1
Bez Covid-19 sertifikātu pārbaudes: plecu pie pleca ļaudis bauda mūziķu uzstāšanos "Avārijas brigāde" parkā 15
Iedzīvotājs Latvijā pieprasījis kompensēt vakcīnas pret Covid-19 radītās blaknes 2
Tēmas: Itālija, Audi, Pompeji
Pievienot komentāru

"Больше отдыхаете, чем работаете": фото семьи Преснякова из Греции вызвало недовольство в Сети

"Редко увидишь такую талию": 62-летняя жена Юдашкина удивила фигурой молодой девушки