Interpols atsakās meklēt Latvijā patvērumu saņēmušo Krievijas žurnālistu
Interpols noraidījis Krievijas lūgumu izsludināt starptautiskajā meklēšanā tīmekļa medija "Rosbalt" žurnālistu Aleksandru Švarjovu, kuram Latvijā piešķirts politiskais patvērums, pavēstīja Švarjova advokāts Vladimirs Žerebjonkovs.
Krievijā Švarjovs apsūdzēts uzņēmēja Ališera Usmanova apmelošanā un naudas izspiešanā.
"Interpols atteicies meklēt Švarjovu, jo viņa lietu atzinis par politisku. Turklāt Interpola komisija konstatējusi, ka lietā nav kriminālā elementa, bet tā ir saistīta ar privātiem jautājumiem," ziņu aģentūrai "Intarfax" apliecināja žurnālista advokāts.
Pats Švarjovs "Intarfax" sacīja, ka "kategoriski neatzīst" vainu un netic objektīvai lietas izmeklēšanai, tāpēc nolēmis palikt ārzemēs.
Janvārī kļuva zināms, Latvija piešķīrusi žurnālistam un viņa ģimenei politisko patvērumu.
Krievijā Švarjovs aizmuguriski apcietināts un izsludināts starptautiskajā meklēšanā.
Kā janvārī "Interfax" sacīja Švarjovs, "man un manai ģimenei Latvijas varasiestādes piešķīrušas politisko patvērumu, atzīstot, ka Krievija mani vajā par profesionālo darbību".
Viņš piebilda, ka plāno turpināt centienus panākt savu attaisnošanu un kriminālvajāšanas pārtraukšanu.
Krievijā Švarjovam izvirzītas apsūdzības par neslavas celšanu miljardierim Usmanovam, kā arī apmēram 45 000 eiro izspiešanu no Kazahstānas uzņēmēja, holdinga "Fincraft Resources" direktoru padomes priekšsēdētāja Kenesa Rakiševa. Pirmajā apsūdzībā žurnālistam draud līdz piecu miljonu rubļu (73 000 eiro) sods vai sabiedriski lietderīgi darbi līdz 480 stundām, bet otrajā - līdz 15 gadiem cietumā.
Apsūdzības rakstā teikts, ka Švarjovs kopā ar kādu Ališeru Abdullajevu, kurš arī ir izsludināts starptautiskā meklēšanā, no 2018.gada jūlija līdz oktobrim vairākās vietnēs ievietojis melīgu informāciju par it kā Usmanova iesaisti smagu noziegumu izdarīšanā. Policija konstatējusi, ka šīs ziņas neatbilstot patiesībai un esot acīmredzami melīgas, aizskar godu un cieņu, kā arī kaitē uzņēmēja reputācijai un nodara viņam morālu kaitējumu.
Turklāt no 2018.gada oktobra Švarjovs kopā ar Abdullajevu un citām pagaidām nenoskaidrotām personām dažādās vietnēs ievietojis diskreditējošu informāciju par Rakiševu, apsūdzot uzņēmēju krāpniecībā, saistībā ar noziedzīgiem grupējumiem un tamlīdzīgi. Saziņā ar Rakiševa preses dienestu Švarjovs un Abdullajevs esot pieprasījuši 50 000 ASV dolāru (apmēram 45 000 eiro). Atteikuma gadījumā žurnālists draudējis turpināt izplatīt melīgu un diskreditējošu informāciju.
Švarjova advokāts Žerebjonkovs paudis pārliecību, ka apsūdzības ir izdomātas, bet žurnālista kriminālvajāšana notiek pēc pasūtījuma.