Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ēģiptes priestera Nesjamuna mūmija dodas uz datortomogrāfiju. (Foto: Līdsas muzejs/SWNS/Scanpix)

Britu zinātnieki liek Ēģiptes priesterim runāt 3000 gadu pēc nāves

Ārzemēs
2020. gada 2. februārī 05:27 2020. gada 2. februārī 05:27
  Kas Jauns Avīze
Britu zinātnieki savā ziņā piepildījuši senās Ēģiptes priestera Nesjamuna vēlmi par dzīvi pēc nāves – viņi likuši mūmijai runāt.

Zinātnieki ar magnētiskās rezonanses tomogrāfu rūpīgi noskenēja Līdsas muzejā glabātās mūmijas balss traktu, ko veido rīkle, mutes dobums un deguna eja. Iegūto trīsdimensiju attēlu pārvērta 3D printera izdrukā, ko pievienoja skaļrunim un mākslīgai balsenei, ko izmanto elektroniskajā runā. Mūmijas balss traktā bija pietiekami labi saglabājušies muskuļu audi, lai to varētu izdarīt.

Ieguvums gan nav īsta balss, bet viena skaņa, kas izklausās pēc gara patskaņa. Jāņem vērā, ka vajadzīga arī mēle, bet tās pētnieku rīcībā nav. Tas ir pirmais šāds eksperiments, nākotnē pētnieki cer atveidot veselus teikumus.

Pētījumā piedalījās zinātnieki no Līdsas muzeja, Londonas universitātes Karaliskās Hollovejas koledžas, Jorkas universitātes, rezultāti publicēti žurnālā Scientific Reports.
Līdzautore, Jorkas universitātes arheoloģijas pasniedzēja Džoana Fletčere atklāj, ka šis eksperiments piepilda priestera pēdējo gribu – Nesjamuns vēlējies, lai taptu izdzirdēts pēc nāves. “Uz viņa sarkofāga tā arī rakstīts, ka tā bija viņa vēlme,” teic Fletčere.

Nesjamuns dzīvoja 1099. līdz 1069. gadā pirms mūsu ēras un bija priesteris Amona templī Karnakas kompleksā Fivās, tagadējā Luksorā. Viņš bijis rangā augsts, jo drīkstēja pieiet pie Amona statujas iekšējā svētnīcā, tempļa vissvētākajā vietā.

Rituālu vadīšanai priesterim vajadzēja būt ar spēcīgu balsi.
Izpētīts, ka viņš miris, nesasniedzot 60 gadu vecumu, ļoti iespējams, ka no smagas alerģijas. Priesteris cieta no paradontīta, viņa zobi bija stipri bojāti. Šī ir vienīgā arheologiem zināmā mūmija no Ramzesa XI valdīšanas laika.

Citi šobrīd lasa

Pirms 30 gadiem uz salas Grieķijā pazuda mazs zēns. Policijai ir sava versija par notikušo, bet māte tai joprojām netic
Kā katastrofu filmā: milzīga smilšu vētra aprij Ķīnas provinci
Bez Covid-19 sertifikātu pārbaudes: plecu pie pleca ļaudis bauda mūziķu uzstāšanos "Avārijas brigāde" parkā 6
Pievienot komentāru

"Больше отдыхаете, чем работаете": фото семьи Преснякова из Греции вызвало недовольство в Сети

"Редко увидишь такую талию": 62-летняя жена Юдашкина удивила фигурой молодой девушки