Spānijas sociālistu līderis paziņo, ka Katalonijas dialogs būs "absolūta prioritāte"
Spānijas sociālistu (PSOE) līderis Pedro Sančess, kas vēlas izveidot kreiso spēku aliansi un turpināt valdības vadīšanu, sestdien paziņoja, ka dialogs Katalonijā ir "absolūta prioritāte".
"Spānija nesabruks, nedz konstitūcija. Izbeigsies [politiskais] strupceļš," izklāstot savas komandas manifestu likumdevējiem, sacīja Sančess.
"Ir liela Katalonijas iedzīvotāju daļa, kas uzskata, ka izturēšanās no centrālo [Madrides] institūciju puses ir netaisna," sacīja Sančess. Viņš gan atzina, ka ir "cits tikpat plašs segments, kas uzskata, ka tiek ignorēts vai arī, ka [reģionālās] institūcijas pašu zemē pret viņiem izturas netaisnīgi".
"Šos uzskatus neviens nevar uzspiest vai aizliegt. Es ierosinu atsākt politisko dialogu, atsakoties no konflikta judikalizācijas," sacīja premjers, izsakoties par cietumsodu piespriešanu deviņiem Katalonijas neatkarības kustības politiķiem.
"Dialogs, kas vienmēr noris konstitūcijas ietvaros, būs mūsu absolūta prioritāte," uzsvēra Sančess.
Ceturtdien pieauga izredzes, ka Spānija tomēr tiks pie jaunas valdības, jo viena no katalāņu separātistu partijām paziņoja, ka atturēsies gaidāmajā uzticības balsojumā.
Katalonijas Kreiso republikāņu (ERC) lēmums aizvācis vienu no galvenajiem šķēršļiem, kas kavēja Sančesa centienus izveidot jauno valdību pēc novembrī notikušajām parlamenta pirmstermiņa vēlēšanām.
ERC un PSOE vienojušās, ka steidzamības kārtā nacionālā un lokālā valdības sāks dialogu, un tā kulminācija būs "konsultācija" ar Katalonijas vēlētājiem, lai izlemtu reģiona nākotni.
Lai gan Sančesa vadītie sociālisti 10.novembrī notikušajās vēlēšanās ieguva visvairāk balsu, viņiem, tāpat kā aprīlī notikušajās vēlēšanās, neizdevās izcīnīt absolūto vairākumu.
Lai gan sociālisti jau noslēguši koalīcijas līgumu ar galēji kreiso partiju "Unidas Podemos" ("Apvienoti mēs varam"), abas kreisās partijas kopā kontrolē tikai 155 no 350 deputātu vietām.
ERC nacionālā komiteja ceturtdien paziņoja, ka tā atturēsies svētdien un otrdien paredzētajos uzticības balsojumos.
Ja ERC, kam ir 13 deputātu vietas, uzticības balsojumā atturēsies Sančesam, iespējams, varētu pietikt balsu, lai viņš izturētu uzticības balsojumu.
Pirmajā uzticības balsojumā, kas paredzēts svētdien, Sančess, visticamāk, zaudēs, jo nespēs iegūt vismaz 176 balsi, kas nodrošinātu viņam absolūto vairākumu.
Taču, ja ERC balsošanā atturas, otro uzticības balsojumu otrdien, kad pietiks ar vienkāršu vairākumu, viņš varētu izturēt.
Tomēr Sančesa uzvara nebūt nav garantēta, jo sarunas starp citām partijām joprojām turpinās un galīgais balsu sadalījums vēl nav zināms.
Turklāt Nacionālā vēlēšanu komisija vēl nav lēmusi, vai cietumā esošais ERC līderis Urials Džunkerass var ieņemt savu Eiropas Parlamenta (EP) deputāta vietu.
Ja šis lēmums izrādīsies negatīvs, tad ERC reakcija nav prognozējama.