Jaunāko zvaigžņu vārdos godina dievības, upes, valodas
Simt divpadsmit zvaigžņu un tikpat daudz planētu ieguvušas vārdus – Starptautiskā astronomijas savienība apstiprinājusi 112 valstu balsojumu rezultātus kampaņā "NameExoWorlds".
"Kas Jauns Avīze" jau rakstīja, ka Latvijā nobalsots par Liesmas vārdu mums piešķirtajai zvaigznei, tās planēta nosaukta par Staburagu.
Ko izvēlējušies citu valstu balsotāji? Igauņu zvaigzne ir Koit – laiks, kad lec saule, bet planēta ir Hämarik, laiks, kad saule riet. Lietuviešiem ir Taika (miers), ap to riņķo Vytis, valsts ģerbonis ar jātnieku bruņās.
Polijas zvaigzne ir Solāris, godinot fantastikas klasiķa, poļu rakstnieka Staņislava Lema romānu. Ap to riņķojošā milzīgā gāzu planēta Pirkss nosaukta Lema Stāstu par pilotu Pirksu galvenā varoņa vārdā.
Krievijas zvaigzne ir Dombaja par godu slēpošanas kūrortam Ziemeļkaukāza kalnos. Tās planēta ir Teberda, tāpat kā turienes kalnu upe. Skaidrojums – zvaigzne atrodas Lielā Lāča zvaigznājā, un Dombajā mīt arī daudz šo zvēru.
Krievi nevarēja pagodināt ne Juriju Gagarinu, ne citus savus kosmonautus, jo noteikumi liedza izmantot dzīvu vai mazāk nekā pirms gadsimta mirušu cilvēku vārdus.
Ģeogrāfiskos nosaukumus izvēlējušies ļoti daudzi, arī amerikāņi – Nušagaka un Malčatna, upe un tās pieteka Aļaskā. Neparasta ir Vācijas izvēle – zvaigzne Mago, kas ir nacionālais parks Etiopijā, planēta Neri kā upe, kas tek tam cauri. Skaidrojums – šis parks ir slavens ar žirafēm, un zvaigzne mirdz Žirafes zvaigznājā.
Ukraiņu zvaigzne Perseja zvaigznājā nu ir Beregiņa – tā senie slāvi saukuši ūdens garu nāru (no vārda bereg – krasts), kas pēdējā laikā kļuvusi par nacionālu dievību, pavarda sargātāju un zemes aizstāvi. Tai par godu 1985. gadā nosaukts arī līdzenums uz Veneras.
Beregiņas planēta ir Trejzobis, ukrainiski Trizub – vairāk nekā 1000 gadu senais nacionālais simbols kopš Kijevas kņaza Vladimira laikiem, kas rotā valsts ģerboni.
Briti tāltālu debesu augstumos pacēluši gēlu jeb skotu valodu: zvaigzne ir Gloas, kas nozīmē mirdzēt, planēta – Cruinlagh (griezties).
Nedrīkstēja izmantot politiķu, militāristu, reliģisko autoritāšu vārdus, organizāciju un preču nosaukumus, dzīvnieku iesaukas, saīsinājumus, speciāli jaunizdomātus vārdus. Organizatori norāda, ka astronomi izmantos arī savus kodētos apzīmējumus debess ķermeņiem.
Šis bija otrais tāds konkurss, pirmais noritēja 2015. gadā, bet tad piedāvājumā bija tikai 14 zvaigznes un 31 planēta, turklāt tas bija kopīgs cilvēces balsojums.
Interesantākās izvēles: TOP5
Etiopija: zvaigzne Buna, kā šajā Āfrikas valstī sauc kafiju, un planēta Abol, pirmais no trim uzlējumiem kafijas ceremonijā.
Madagaskara: zvaigzne Repeto, gigantiska radība no malagasu pasakām, planēta Trimobe – bagāts milzis cilvēkēdājs.
Nīderlande: zvaigzne Sterrennacht (Zvaigžņotā debess), šāda nosaukuma gleznu 1889. gadā uzgleznoja van Gogs, planēta Nachtwacht (Nakts sardze), pasaulslavenais Rembranta darbs, tapis 1642. gadā.
Zambija: zvaigzne Nataša, kas daudzās šīs Āfrikas valsts valodās nozīmē paldies, planēta Madalitso – svētība.
Kanāda: zvaigzne Nikawiy – tā krī indiāņi sauc māti. Planēta, protams, ir Awasis – bērns.