95 gadu vecumā miris pirmais Gambijas prezidents Dauda Džavara
foto: REUTERS/SCANPIX
Pasaulē

95 gadu vecumā miris pirmais Gambijas prezidents Dauda Džavara

Jauns.lv / LETA

Dauda Džavara, kurš bija pirmais Gambijas prezidents pēc valsts neatkarības iegūšanas no Lielbritānijas, otrdien nomira 95 gadu vecumā, paziņoja Gambijas amatpersonas.

95 gadu vecumā miris pirmais Gambijas prezidents D...

Pašreizējais Gambijas prezidents Adama Berouss internetā paziņoja, ka Džavaras nāve ir "liels zaudējums valstij it īpaši un cilvēcei vispār".

Zivsaimniecības ministrs Džeimss Gomess informēja, ka valsts karogi būs nolaisti pusmastā un tauta varēs atvadīties no aizgājēja līdz viņa valsts bērēm, kuras notiks ceturtdien.

Džavara, kurš Glāzgovas Universitātē ieguva veterinārārsta izglītību, 1962.gadā kļuva par toreizējās britu kolonijas Gambijas premjerministru. Kad Gambija 1965.gada 18.februārī ieguva neatkarību kā domīnija ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II kā valsts galvu, Džavara palika premjera amatā. Kad 1970.gadā tika proklamēta Gambijas republika, Džavara kļuva par prezidentu un pildīja šo amatu līdz 1994.gada jūlijam, kad tika gāzts Jahjas Džammeha vadītā valsts apvērsumā.

"Sers Dauda ir nodzīvojis mūžu, kas iemieso mieru, toleranci, cieņu un patriotismu. Viņa prezidentūras laiks ir nostādījis valsti uz attīstības ceļa gan pēc humāniem, gan pēc institucionāliem standartiem. Viņa kā nācijas tēva mantojums dzīvos mūžīgi," paziņoja Breouss.

Džavara piedzima 1924.gadā musulmaņu tirgotāja ģimenē. Viņš strādāja par veterinārāstu un tikai 1960.gadā nolēma pievērsties politikai, iestājoties Protektorāta tautas partijā (PPP). Šī partija, kas vēlāk tika pārdēvēta par Tautas progresīvo partiju (PPP), 1962.gadā uzvarēja vēlēšanās un Džavara kļuva par premjerministru.

Pēc savas gāšanas 1994.gadā Džavara atrada patvērumu Lielbritānijā un kopā ar ģimeni dzīvoja tur līdz 2002.gadam, kad viņš atgriezās dzimtenē pēc toreizējā prezidenta Džammeha lēmuma par eksprezidenta amnestiju un viņa īpašumu atdošanu.

Kamēr Džavara bija pie varas, viņa režīms tika uzskatīts par vienu no demokrātiskākajiem Āfrikā.

Tēmas