Lietuvā rosina padomju režīma noziegumus pret Krimas tatāriem atzīt par genocīdu
Lietuvas Seimā pirmdien iesniegts rezolūcijas projekts, kurā aicināts padomju režīma noziegumus pret Krimas tatāriem atzīt par genocīdu.
Šo rezolūciju izstrādājuši parlamenta opozīcijā esošās "Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu" frakcijas deputāti Audroņus Ažubalis un Laurīns Kasčūns.
Līdzīgu paziņojumu maija sākumā pieņēma Latvijas Saeima, pieminot Krimas tatāru deportāciju 75.gadadienu un atzīstot, ka 1944.gadā veiktās deportācijas bija genocīds pret Krimas tatāru tautu.
"Pieminot Krimas tatāru pieredzētās sāpes un ciešanas, gribam panākt, lai Lietuvas parlaments atzīst par genocīdu noziegumus, ko Padomju Savienība 1944.gadā izdarīja pret Krimas tatāru tautu," norādījis Kasčūns.
"Komunistiskā režīma noziegumiem nav noilguma," uzsvēris Ažubalis.
Kā uzsvēruši tēvzemiešu deputāti, vēsture atkārtojas - spiediens, diskriminācija un vardarbība pret Krimas tatāriem atsākušies pirms pieciem gadiem, kad Krievija anektēja Krimu.
"Mums jāsolidarizējas ar Krimas tatāru tautu un jāturpina 2014.gadā Krievijas Federācijas veiktās Ukrainas Krimas pussalas aneksijas neatzīšanas politika," teikts viņu izplatītajā paziņojumā.
Krimas tatāru masveida deportācijas sākās 1944.gada 18.maijā. No Krimas uz Vidusāziju toreiz tika izsūtīti vairāk nekā 230 000 cilvēku - gandrīz visi Krimas tatāri, kas tobrīd dzīvoja pussalā. Teju puse tatāru, kas tika izvesti uz Uzbekistānu, nomira bada nāvē vai no slimībām, bet tiem, kuri palika dzīvi, Krimā tika atļauts atgriezties tikai pēc tam, kad Padomju Savienībā sākās "perestroika".
Kad Krievija pirms pieciem gadiem anektēja Krimu, tur tika aizliegta Krimas tatāru pārstāvniecības institūcijas - Medžlisa - un viņu telekanāla darbība, aizturēti un ieslodzīti simtiem aktīvistu, bet Krimas tatāru līderiem - Mustafam Džemiļevam un Medžlisa priekšsēdētājam Refatam Čubarovam - tika aizliegts iebraukt Krievijā, tāpēc viņi nevar ierasties Krimā.
Vajāšanu un represiju dēļ vairāk nekā 10 000 Krimas tatāru bijuši spiesti pamest mājas un pārcelties uz Ukrainu.