Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Pēc centieniem aizbēgt mistiski pazudusi Dubaijas galvenā šeiha meita - un viņas pēdējais video pastāsta daudz ko 43

Ārzemēs
2018. gada 6. decembrī 06:25 2018. gada 6. decembrī 06:25
Jauns.lv
"Pazudušās princeses mistērija. Bēgšana no Dubaijas" - tā sauc BBC dokumentālo filmu, kas šodien dodas pie plašākas publikas. Stāsts ir par "Dubaijas princesi" Latifu, Apvienoto Arābu emirātu (AAE) premjerministra meitu. Par viņu nav ziņu jau kopš šī gada februāra.

33 gadus vecā Latifa al Maktuma ir AAE premjera un Dubaijas līdera Muhameda al Maktuma (69) viena no sešām meitām, par kuru pieejamā informācija liecina, ka viņa dzīvojusi nudien luksusa dzīvesveidu. Tomēr Latifa divreiz mēģinājusi no emirātiem aizbēgt, taču pēc otrā mēģinājuma pazudusi bez vēsts, ziņo BBC. Pēdējo bēgšanu viņa plānojusi gadiem ilgi, taču tā beidzās ar fiasko, vēl vairāk - sieviete ir izgaisusi kopš šī gada februāra.

Neilgi pirms Latifa grasījās aizbēgt no Dubaijas, viņa ierakstīja video, kurā apsūdzēja savu tēvu, šeihu Muhamedu, daudzu cilvēku slepkavībās, kā arī slepkavību piesegšanā. "Drīz es no šejienes pazudīšu. Ja man neizdosies, tad šis video daudz ko palīdzēs. Manam tēvam rūp tikai viņa reputācija, - tās dēļ viņš ir gatavs pat nogalināt. Ja jūs šo video redzat, tad es esmu vai nu mirusi, vai arī ļoti sarežģītā situācijā," vēstīts Latifas videoierakstā. Zīmīgi, ka vietnē "YouTube" šis video parādījās nedēļu pēc tam, kad no Latifas vairs nevienam nebija nekādu ziņu.

Pirms 18 gadiem centusies bēgt arī vecākā māsa

Kā vēsta BBC, 2000.gadā arī Latifas vecākā māsa Šama pūlējusies aizbēgt no Dubaijas. Tas noticis brīdī, kad šeiha ģimene atpūtusies Lielbritānijā, un Šama pametusi apmešanās vietu. Jaunieti atrada pēc diviem mēnešiem un ar privāto lidmašīnu nogādāja atpakaļ emirātos. Pirms ceļa Šama esot "sapildīta" ar kādu narkotisko vielu. Tagad šī pati sieviete dienas vada psihiatra uzraudzībā un nemitīgi lieto dažādas zāles, izriet no Latifas iepriekš paustā. Māsas bijušas ļoti tuvas, un tas, kā ģimene izrīkojusies ar Šamu, stipri ietekmējis arī pašu Latifu.  "Šama bēga, jo nedrīkstēja darīt to, ko dara cilvēki civilizētajā pasaulē: vadīt auto, ceļot, vienkārši darīt to, ko brīvā griba liek darīt. Mums nebija nekādas brīvības," paudusi Latifa.

Viņa pati pirmoreiz no ģimenes un Dubaijas bēgusi prom 2002.gadā, taču tikusi noķerta pie robežas. Princese nogādāta kādā cietumam līdzīgā telpā, kur, kā viņa skaidrojusi, diennaktīm ilgi sēdējusi tumsā bez drēbēm un higiēnas priekšmetiem. Latifa tur esot arī sista, vēsta BBC filma. "Apsargi teica: tavs tēvs lika tevi sist līdz nāvei," sieviete argumentē. No ieslodzījuma viņa izlaista pēc trim gadiem un četriem mēnešiem.  

"The Guardian", atsaucoties uz BBC dokumentālo filmu, izpētījis, ka Latifa savu otro bēgšanu plānojusi 7 gadus. Viņai palīdzējis kuģu inženieris Ērvs Žubērs, kurš pats uzrakstījis grāmatu par savu bēgšanu no emirātiem. Žubēra stāsts ir par to, ka viņu kā speciālistu no Francijas AAE valdība uzaicinājusi Dubaijā veidot zemūdeņu rūpnīcu, taču pēc kāda konflikta viņam atņemta pase, vienlaikus aizliedzot izbraukt no emirātiem. Žubērs aizlaidās ar piepūšamo laivu.

Latifa atradusi Žubēra kontaktus un lūgusi palīdzību bēgšanā no Dubaijas, norādot, ka viņas rīcībā ir 400 000 ASV dolāru. Tāpat viņa palīdzību lūgusi kādai somietei Tīnai, ar kuru iepazinusies 2014.gadā, kad šeiha Muhameda ģimenē Tīna mācīja kapoeiras mākslu.

Bēgšana un... vairs ne vēsts

Pirmais BBC dokumentālās filmas fragments publiski tika pārraidīts šī gada maijā programmā "Newsnight". Tajā teikts, ka pazušanas dienā Latifa kopā ar draudzeni automašīnā tika līdz Omānai, kur metušās peldus jūrā ar piepūšamo laivu, lai tiktu līdz starptautiskajiem ūdeņiem, kur viņu it kā gaidījis Žubērs ar jahtu. Plāns bijis tikt līdz Indijas Goa štatam. Taču pēc dažu dienu ceļa, 48 kilometrus no galamērķa AAE karavīri bēgļus pārtvēruši, lai princesi Latifu nogādātu atpakaļ mājās. Žubērs atceras: viņa pretojās un kliedza, lai atstāj viņu šeit, ka viņa labāk mirst nekā atgriežas atpakaļ Dubaijā. 

Sagūstīja visus trīs. Latifas draudzenei draudēja ar mūža ieslodzījumu vai nāvessodu. Taču nedēļu pēc sagūstīšanas Žubēru un Tīnu palaida brīvībā. Nevienam no viņiem nav ne jausmas, kas notika ar Latifu. "Dubaijas varasiestādes atsakās stāstīt, kas ar viņu izdarīts," saka Žubērs. Vienlaikus aģentūrai AFP Dubaijā komentēts, ka ar Latifu viss esot kārtībā un viņa esot kopā ar ģimeni. Žubērs un Tīna nodibinājuši sabiedrisko kampaņu "Brīvību Latifai".

Žubēra publiskotais video mēnesi pēc Latifas pazušanas:

Internetā milzīga interese

Par princeses Latifas pazušanu jau kopš pavasara cilvēki izsaka minējumus sociālajos tīklos. Piemēram, "YouTube" platformā entuziasti mēģina izskaitļot, kas ar viņu noticis, savukārt virtuālās zīlnieces izliek taro kārtis, tādējādi iepazīstinot ar savu versiju par notikušo. Tā kā šeihs Muhameds ir viens no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē ("Forbes" viņa bagātību lēš ap 18 miljardiem ASV dolāru), cilvēki izveidojuši arī video par to, kā dzīvo pazudušās Latifas ģimene:

Citi šobrīd lasa

"Jūsu meita mirst" - ģimene no Kvīnslendas dalās stāstā, kā brīvdienas Taizemē pārvērtās lielākajā murgā, kāds jebkad piedzīvots 28
Divu nevakcinētu zīdaiņu nāve, kas šokēja Latvijas sabiedrību – Veselības inspekcija sīki analizē notikušo, atbildot uz vēl neatbildēto 30
Mūžībā aizsaukta bijusī Saeimas deputāte Vaira Paegle
Skatīt visus komentārus

«Никто не женится на актрисах»: дедушка принц Филипп отговаривал Гарри от брака с Меган 1

"Какой-то цирк с насилием": Филипп Киркоров, заставляющий плачущую дочь есть мидии, разгневал подписчиков