Ukraina saistībā ar nelikumīgajām "vēlēšanām" Doņeckā un Luhanskā aicina ieviest jaunas sankcijas
foto: Stanislav Krasilnikov/TASS
11.novembrī Ukrainas pagaidu okupētajās Doņeckas un Luhanskas teritorijās notika pseidovēlēšanas.
Pasaulē

Ukraina saistībā ar nelikumīgajām "vēlēšanām" Doņeckā un Luhanskā aicina ieviest jaunas sankcijas

Jauns.lv / LETA

Ukrainas Ārlietu ministrija pauž kategorisku protestu saistībā ar Krievijas nelikumīgām un neleģitīmām darbībām, lai 11.novembrī veiktu "pseidovēlēšanas" Ukrainas pagaidu okupētajās Doņeckas un Luhanskas teritorijās, paziņoja Ukrainas vēstniecībā Latvijā.

Ukraina saistībā ar nelikumīgajām "vēlēšanām" Doņe...

Krievijas centieni attaisnot, organizēt un vēlāk leģitimizēt viltus "vēlēšanu" procesu okupētajā Donbasā ir graujošs starptautisko tiesību normu un principu, Ukrainas likumdošanas, kā arī Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpums. Tajā pašā laikā Krievija kā Donbasa bruņotā konflikta dalībniece un Minskas vienošanu  parakstītāja atkal būtiski pārkāpj savus pienākumus pret tām, skaidroja vēstniecībā.

Nelikumīgās "vēlēšanas" Doņeckā un Luhanskā 2018. gadā

Cilvēki piedalās vēlēšanās tā dēvētajās "Doņeckas un Luhanskas Tautas Republikās" 11.novembrī.

Šajā sakarā vēstniecība vēlreiz uzsvēra, ka šo "vēlēšanu" rezultāti ir juridiskā spēkā neesoši, nerada juridiskas sekas un netiks atzīti ne Ukrainā, ne starptautiskā sabiedrībā. Tiesiskās vēlēšanas Donbasā var veikt tikai tad, ja pilnībā tiek ievērota Ukrainas likumdošana, kā arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērošanas standarti.

Ukrainas vēstniecība pauda pateicību starptautiskajiem partneriem, kuri apliecinājuši savu  pastāvīgo atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei starptautiski atzītajās robežās.

Vēstniecības pārstāvji arī norādīja, ka viņu ieskatā, ir nepieņemami, ka Krievija ignorējusi starptautiskās sabiedrības nostāju, kas nosodīja viltus "vēlēšanu" organizēšanu un aicināja tās atcelt. Ukrainas vēstniecībā uzsvēra, ka Krievija ir pilnībā atbildīga par šīm prettiesiskajām darbībām un postošajām sekām miera procesam.

foto: Stanislav Krasilnikov/TASS
11.novembrī Ukrainas pagaidu okupētajās Doņeckas un Luhanskas teritorijās notika pseidovēlēšanas.
11.novembrī Ukrainas pagaidu okupētajās Doņeckas un Luhanskas teritorijās notika pseidovēlēšanas.

"Mēs aicinām starptautisko sabiedrību pastiprināt politisko un ekonomisko spiedienu uz Kremli, kā arī ieviest jaunas sankcijas pret okupējošu valsti un tiem, kas tieši piedalījās šo vēlēšanu organizēšanā," uzsvēra vēstniecībā.

Jau ziņots, ka arī Latvija nosoda pretlikumīgo "vēlēšanu" rīkošanu tā dēvētajās "Doņeckas un Luhanskas Tautas Republikās" 11.novembrī, informēja Ārlietu ministrijā.

Ministrijā skaidroja, ka šādas "vēlēšanas" ir nepārprotams Minskas vienošanos pārkāpums, kas var saasināt situāciju Ukrainas austrumos.

Latvija neatzīs šo pretlikumīgo un Krievijas atbalstīto "vēlēšanu" rezultātus, piekodināja ministrijā.

Latvija stingri atbalsta Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti un uzstāj, ka Minskas vienošanos pilnīga izpilde ir vienīgais ceļš, kā panākt konflikta Ukrainas austrumos mierīgu noregulēšanu.

Kā ziņots, promaskavisko kaujinieku kontrolē esošajos Austrumukrainas reģionos svētdien notikušas vēlēšanas, lai gan Rietumi bija aicinājuši Krieviju izdarīt spiedienu uz tās faktiski kontrolētajām bruņotajām bandām un panākt to atcelšanu.

Vašingtona un Brisele uzskata, ka šīs vēlēšanas vēl vairāk apgrūtinās centienus panākt atrisinājumu Austrumukrainas konfliktam, kurā kopš 2014.gada dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Rietumi norādījuši, ka šīs tā saucamās vēlēšanas pārkāpj Ukrainas likumus un ir nesavietojamas ar Ukrainas suverenitāti un teritoriālo vienotību.

Eiropas Savienība (ES) norādījusi, ka vēlēšanu iecere ir pretrunā ar Minskas vienošanos, kas 2015.gadā tika panākta ar Francijas un Vācijas starpniecību.

ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni sestdien paziņoja, ka ES uzskata šīs vēlēšanas par pretlikumīgām un neatzīs tās.

Viņa sacīja, ES ir aicinājusi Krieviju apturēt šīs vēlēšanas, bet Kremlis šos aicinājumus ir noraidījis.

Maskava paziņoja, ka vēlēšanas nepieciešamas, lai aizpildītu varas vakuumu pēc prokrievisko kaujinieku pašpasludinātās Doņeckas republikas līdera Aleksandra Zahaerčeno slepkavības, kas notika augustā.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.