Ārsti Skotijā receptē izraksta dabu
Kopš oktobra sākuma ārsti Šetlendas salās Skotijas ziemeļaustrumu piekrastē ir tiesīgi saviem pacientiem izrakstīt dabu.
Šī ir pirmā šāda veselības aprūpes programma Lielbritānijā, meklējot jaunas iespējas bez zālēm mazināt augstu asinsspiedienu, stresu, sirds, garīgo un citu slimību risku un ietekmi.
Piedāvājums ir plašs – martā var pludmalē veidot mākslu no dabas materiāliem vai aizņemties suni (ja pašam nav) pastaigām, aprīlī būvēt dārzā māju kukaiņiem, maijā “iegremdēt seju zālē”, jūlijā iesēt divu veidu zālienu un pieskatīt, kā tas aug, septembrī piedalīties pludmales talkā, oktobrī “pētīt mākoņus”, decembrī piebarot dārzā putnus.
Dabas labvēlīgā ietekme uz veselību ir sen zināma. Deviņdesmit minūtes mežā mazina aktivitāti tajā smadzeņu apvidū, kas saistīts ar depresiju. Pastaigas dabā mazina asinsspiedienu, nemieru, agresiju, vairo laimes sajūtu un imunitāti.
Austrāliešu profesore Daniela Šanahana apgalvo, ka pastaigas dabā ietaupītu veselības budžetu – Austrālija gadā tērē 8,58 miljardus eiro depresijas ārstēšanai vien. Tikmēr Latvijā tikai 5,1% vecāku izvēlas ar bērniem brīvo laiku pavadīt dabā, bet 61% dod priekšroku televizoram, liecina TNS aptauja.