Slepkavība, kas šokēja pasauli: Amanda Noksa, apritot 10 gadiem kopš notikušā, velta eseju mirušajai Mereditai
foto: Vida Press
Amanda Noksa uzzina sev nelabvēlīgo spriedumu.
Pasaulē

Slepkavība, kas šokēja pasauli: Amanda Noksa, apritot 10 gadiem kopš notikušā, velta eseju mirušajai Mereditai

Kasjauns.lv

Amerikāņu apmaiņas studente Amanda Noksa, kura nokļuva teju vai visas pasaules mediju lappusēs pēc tam, kad sākumā tika notiesāta, bet tad attaisnota par savas istabas biedrenes Mereditas Kerčeres slepkavību Itālijā, atzīmējot 10 gadus kopš traģiskajiem notikumiem, vietējā Sietlas medijā publicējusi vardarbīgi mirušajai britu studentei veltītu eseju.

Slepkavība, kas šokēja pasauli: Amanda Noksa, apri...

Noksa raksta, ka ļoti ilgojas pēc savas draudzenes, tomēr piebilst, ka viņai nekad tā arī nebija iespējas pienācīgi sērot par biedrenes nāvi, jo to visu aizēnoja aizdomas, ka viņa varētu būt vainojama notikušajā.

Jāatgādina, ka Kerčere atrasta mirusi 2007. gada 1. novembrī Perudžas pilsētiņā Itālijā, kur abas ar Noksu bija apmaiņas studentes un kopīgi īrēja mājiņu. Līdz ar Noksu tika apsūdzēts arī viņas toreizējais mīļotais Rafaelle Solečito.

Amandas Noksas lieta

Amandas Noksas lieta

Noksa savā esejā atsauc atmiņā tos brīžus, kad abas sauļojās uz terases un malkoja espresso; pēc kārtas nesa smagos iepirkumu maisus uz māju, kas atradās augšup kalnā vai kopīgi skatījās seriālus.

foto: Vida Press
Meredita Kerčere.
Meredita Kerčere.

Kerčerei veltītajā esejā Noksa raksta: "Es atceros, cik ļoti man patika viņas akcents. Es atceros brīžus, kad gribēju sapucēties, un viņa ar lielāko prieku aizdeva man savas zeķubikses, gluži kā lielā māsa. Es atceros arī dienu, kad pirms 10 gadiem redzēju viņu pēdējo reizi. Viņa iekāra plecā savu somiņu un uz atvadām pamāja man, jo gāja satikt savus britu draugus."

"Bija cilvēki, kuri uzskatīja, ka man nav tiesību sērot par Mereditas nāvi. Viņi ticēja, ka esmu iesaistīta viņas slepkavībā. Es nebiju. Vai ka Meredita tika aizmirsta, man cīnoties par taisnīgu tiesu. Viņa netika."

Cilvēki slavēja Noksu par uzdrīkstēšanos publicēt šos vārdus un atzīmēja, ka tie kalpo kā ļoti skaista mirušās jaunietes piemiņa. 

foto: Vida Press
Rafaelle Sollečito.
Rafaelle Sollečito.

Par ko ir stāsts?

Tālajā 2007. gadā teju visas pasaules medijos vairākus gadus bija lasāms īsta trillera cienīgs stāsts par Amandu Noksu no Sietlas, kas ieradusies studēt gleznainā Itālijas pilsētiņā Perudžā un apmetusies vienā mājā ar britu apmaiņas studenti Mereditu Kerčeri. Idillei gan ātri pienāca gals, jo 2007.gada 2.novembrī Kerčere tika atrasta nežēlīgi noslepkavota savās mājās, kuras īrēja kopā ar Noksu un vēl divam studentēm.

Itālijas policija veica izmeklēšanu un drīz vien secināja, ka slepkavībā vainojama Noksa un viņas partneris Rafaeli Sollečito, ar kuru Noksa tikās vien piecas dienas.

2008. gada oktobrī Perudžas tiesa par līdzdalību šajā slepkavībā piesprieda 30 gadu cietumā tobrīd 22 gadus vecam imigrantam no Āfrikas valsts Kotdivuāras Rudijam Gedam. Geds pēc vairākām pārsūdzībām tagad izcieš 16 gadu cietumsodu. Geds aizbēga no notikuma vietas un atstāja Itāliju, bet pēc vairākām dienām tika aizturēts Vācijā, kas viņu izdeva Itālijai.

Prokurori līdz pat prāvas beigām uzstāja, ka Noksa un Sollečio dūra Kerčeri, kamēr Geds turēja upuri. Geds mēģinājis izvarot Kerčeri, kad viņa atteikusies piedalīties seksa spēlē, kas bija saistīta ar iepriekšējās nakts Helovīna ballīti. Geda prāvā tiesnesis norādīja uz Noksas un Sollečito iesaisti noziegumā, uzsverot, ka Geds nevarēja to pastrādāt vienatnē.

Noksa un Sollečito uzsvēra, ka slepkavības naktī nav bijuši mājās, tomēr atzina, ka ir smēķējuši marihuānu un viņu atmiņas ir aizmiglotas.

Noksa un Sollečito pirmo reizi tika notiesāti 2009. gadā, kad tiesa Perudžā piesprieda Noksai 26 gadu cietumsodu un Sollečito - 25 gadu ieslodzījumu par Kerčeres slepkavību, lai gan prokurori abiem bija pieprasījuši mūža ieslodzījumu. 2011. gada oktobrī apelācijas kārtībā abi tika attaisnoti apsūdzībās par slepkavību, jo neatkarīgi eksperti nopietni apšaubīja svarīgus DNS pierādījumus šajā lietā, bet Itālijas augstākā tiesa 2013. gadā nolēma, ka lieta jāiztiesā vēlreiz.

Tiesa Itālijas pilsētā Florencē 2014. gada janvārī aizmuguriski atzina Noksu par vainīgu slepkavībā un piesprieda 28 gadu un sešu mēnešu cietumsodu. Par vainīgu slepkavībā tika atzīts arī Sollečito, un tiesa piesprieda viņam 25 gadu cietumsodu.

Noksas cietumsods ir ilgāks nekā Sollečito, jo viņa tika atzīta par vainīgu arī mēģinājumā apmelot savu bijušo darba devēju - bāra īpašnieku imigrantu no Kongo Demokrātiskās Republikas Patriku Lumumbu, ka slepkavību pastrādājis viņš. Lumumba tādēļ divas nedēļas pavadīja apcietinājumā.

Abu apsūdzēto advokāti ir solījuši, ka centīsies panākt kompensāciju par viņu četriem cietumā pavadītajiem gadiem.

Kopš atbrīvošanas apelācijas kārtībā pēdējo trīs gadu laikā Noksa ir pabeigusi valodu studijas Vašingtonas Universitātē un Sietlā strādā par ārštata reportieri laikrakstā "West Seattle Herald". Noksa arī ir uzrakstījusi memuārus par savu dzīvi un pieredzi Itālijā, kas tika publicēti 2013. gadā.