Viļņā slēdz zemes noslīdeņu apdraudēto Ģedimina kalnu
foto: BNS Foto/Scanpix/LETA
Pasaulē

Viļņā slēdz zemes noslīdeņu apdraudēto Ģedimina kalnu

LETA

Lietuvas Kultūras ministrija līdz pirmdienai slēgusi apmeklētājiem zemes noslīdeņu apdraudēto Viļņas Ģedimina kalnu.

Viļņā slēdz zemes noslīdeņu apdraudēto Ģedimina ka...
2017-07-13, Gedimino pilies kalnas ruošiamas liūčiai. 2017 m. Liepos 13 d.

Viļņā slēdz zemes noslīdeņu apdraudēto Ģedimina kalnu

Šāds lēmums ceturtdien pieņemts, uzklausot sinoptiķu prognozes, ka pēc otrdien pieredzētajām lietusgāzēm ceturtdien galvaspilsētā atkal gaidāmi gandrīz tikpat spēcīgi nokrišņi. Pēc speciālistu vērtējuma, jauni noslīdeņi tādā situācijā ir nenovēršami.

foto: BNS Foto/Scanpix/LETA

Kā paziņojusi ministrija, šobrīd speciālisti kopā ar Lietuvas Bruņoto spēku Ģedimina štāba bataljona karavīriem nosedz ar ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu Augšējās pils pagalmus un teritoriju starp pils sienu un aizsargmūri, kā arī arheoloģisko izrakumu laukumu, lai lietus ūdens nesasūktos zemē un to vēl vairāk neatmiekšķētu, bet tiktu novirzīts uz pilsētas lietus kanalizācijas sistēmu.

2017-06-29. Slenkantis Gedimino pilies kalnas

Zemes noslīdenis Ģedimina kalnā pēc lietusgāzēm Viļņā

Zemes noslīdenis Ģedimina kalnā pēc lietusgāzēm Viļņā

Ģedimina kalns gadsimtu gaitā savas sarežģītās ģeoloģiskās uzbūves un stāvo nogāžu dēļ pieredzējis vairākus noslīdeņus, kam bijušas pat katastrofālas sekas. Kā liecina vēstures avoti, 1396.gadā, noslīdot zemei rietumu nogāzē, sagruvusi Viļņas vaivada Montvīda pils un gājuši bojā 15 cilvēki. Šī nogāze XVI gadsimtā nostiprināta ar īpašu atbalsta sienu.

Lietuva piedzīvojusi vēl vienu biedējošu un postošu lietavu dienu

Negaiss ar spēcīgām lietusgāzēm otrdienas, 11. jūlija, vakarā un naktī atkal radījis nopietnas problēmas daudzviet Lietuvā - applūdušas ielas un ...

Pēdējos gadu desmitos kalna nogāzēs, sniega un lietus ūdeņiem izskalojot zemi, ik pa laikam veidojas noslīdeņi, kā arī iegruvumi, kas, iespējams, rodas vietās, kur Otrā pasaules kara laikā vācieši bija izrakuši līčloču tuneli, kas pēc kara pa ventilācijas lūkām tika steigā aizbērts, un nav zināms, vai tunelī nav palikuši tukšumi.

Kalnam nenāk par labu ne spēcīgas lietusgāzes, kas līdz ar klimata pārmaiņām kļūst aizvien biežākas, ne ziemas sals un pavasara atkušņi. Domājams, nogāžu stabilitāti negatīvi ietekmē arī ielas pusē gar pakāji braucošo automašīnu radītā vibrācija.