Irānā atklāti milzu pazemes tuneļi, kuros realizēta kodolprogramma
Irānas kalnos, netālu no urāna bagātināšanas rūpnīcas atklājies, ka lielu daļu savu kodolobjektu Irāna slēpusi tuneļu un bunkuru tīklā, kas caurvij visu valsti.
Eksperti uzskata, ka Irānā ir simtiem, ja ne tūkstošiem dažādas nozīmes tuneļu, un neviens nezina, cik liela daļa kodolprogrammas noslēpta pazemē.
Tagad, kad galējais diplomātisko sarunu termiņš pagājušā gada nogalē beidzās, šis noslēpumainības plīvurs kļuvis par Irānas slepeno ieroci cīņā pret Rietumu sankcijām.
ASV prezidents Baraks Obama apgalvo, ka cer izmantot Irānas kodolprogrammas iekšējo politisko nestabilitāti un nesakārtotību, lai uzstādītu jaunas un apjomīgas sankcijas. Tomēr, pēc analītiķu domām, svarīgs šķērslis ir šie tuneļi jeb tas, ko Teherāna sauc par „pasīvo aizsardzību”.
Aizsardzības ministrs Roberts Geitss ne vienu reizi vien izslēdzis militārā uzbrukuma iespējamību, pamatojot ar to, ka tas tikai nedaudz palēninātu Irānas kodolprogrammas attīstību uz kādiem 2-3 gadiem, tanī pat laikā novirzot to vēl dziļāk pagrīdē.
Vairāki analītiķi uzskata, ka Izraēla, kura ieņēmusi stingru pozīciju attiecībā pret Irānu, varētu nonākt īpaši sarežģītā situācijā, ņemot vērā tās ievērojami pieticīgāko bruņojumu un izlūkošanas iespējas.
„Tas apgrūtina objektu meklēšanu, apgalvo Ričards L.Rassels”, bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) analītiķis – „mēs esam pieraduši pie virszemes objektiem. Zem zemes tas ir kā melnais caurums, nav iespējams zināt, kas tur notiek.”
VIDEO: Irāna ir pasaules astotā valsts, kura radījusi tehnoloģijas kodolenerģijas iegūšanai.
350m dziļumā tiek iegūts urāns, kas vēlāk tiek nosūtīts uz ražotni fiziskai un ķīmiskai apstrādei. Rezultātā tiek iegūts urāna oksīds, kurš speciālās centrifūgās sasniedz nepieciešamo bagātinājuma līmeni. Galvenais ražotņu uzdevums – attīrīt un bagātināt urānu līdz 75% līmenim, kas nepieciešams kodolenerģijas (tai skaitā arī ieroču) ražošanai.