Pētniecības stacija „Vostok” Antarktīdā
Aptuveni 3500 metrus virs jūras līmeņa pasaules dienvidu ģeomagnētiskajā polā izvietotajā Krievijas pētniecības stacijā valda mūžīgais aukstums. Tomēr visaukstāk tur bija 1983.gadā, kad reģistrēta zemākā gaisa temperatūra uz planētas – mīnus 89.2 grādi pēc celsija. Galvenais pētījumu objekts Vostokā ir viens no lielākajiem pasaules ezeriem – Vostokas ezers, kurš atrodas zem četrus kilometrus biezās ledus kārtas.
„Eureka”, Kanāda
„Eurekas” pētniecības bāze Kanādas ziemeļu Elesmēras salā bieži vien tiek dēvēta par pasaules aukstāko apdzīvoto vietu. Tā šķērso 80.paralēli un 1947.gadā tika veidota kā meteoroloģiskā stacija. Gada vidējā temperatūra ir – 20 grādi pēc celsija, bet ziemā tā nokrīt līdz pat -40.
Oimiakona, Krievija
Jakutijas republikā, dienvidu polārajā lokā izvietotais Oimiakonas ciemats 1926.gadā sasniedzis -71.2 grādu temperatūru zem nulles, kas ir ziemeļu puslodes zemākās temperatūras rekords.
Denali, ASV
Ziemeļamerikas Denali jeb Makkinlija kalns ilgstoši uzskatīts par aukstāko kalnu pasaulē, kura virsotnē gaisa temperatūra ziemā noslīd līdz mīnus 40 grādiem. Šī kalna virsotnē var nokļūt tikai alpīnisti, bet nedaudz „siltāku” aukstumu var izbaudīt Denali Nacionālajā parkā.
Ulanbatara, Mongolija
1300 metrus virs jūras līmeņa esošā Ulanbataras pilsēta ir Mongolijas stepju un visas pasaules aukstākā galvaspilsēta. Janvārī gaisa temperatūra reti ir „siltāka” par -16 grādiem pēc celsija.
Al-Azīzija, Lībija
Aptuveni 40 kilometrus uz dienvidiem no Tripoles 1922.gada 13.septembrī tika sasniegta pasaules augstākā temperatūra +57.8 grādi pēc celsija. Al-Azīzija atrodas nepilnas stundas brauciena attālumā no Vidusjūras.
Dalola, Etiopija
116 metrus zem jūras līmeņa esošajā Dalolas pilsētā ir augstākā vidējā gaisa temperatūra – plus 34.4 grādi. Ja ar to nepietiek, varat doties uz Dalolas vulkānu, kurš ir zemākais pasaulē.
Dašte Luta, Lībija
2004. un 2005.gadā tuksnešainais plato sasniedza augstāko virsmas temperatūru, kas ir 70 grādi pēc celsija. Šī vieta tiek uzskatīta par pasaulē sausāko un tuvumā nespēj izdzīvot neviena radība, pat ne baktērijas. Tuksneša austrumi ar savām vēja veidotajām kāpām, kuru augstums sasniedz pat 500 metrus, varētu būt pievilcīgi tūristiem.
Nāves ieleja, ASV
Kalifornijas Nāves ielejā fiksēts otrs augstākais temperatūras rekords – plus 56.7 grādi pēc celsija. Vasaras vidējā temperatūra ir 47 grādi un šī ir sausākā vieta Savienotajās valstīs. Kalnu ielenkumā, Nāves ieleja atrodas 86 metrus zem jūras līmeņa, kas arī daļēji izskaidro neparasto karstumu.
Bangkoka, Taizeme
Pasaules meteoroloģiskā organizācija Bangkoku atzinusi par planētas karstāko pilsētu. Tās gada vidējā temperatūra ir 28 grādi. Laika periods no marta līdz maijam ir viskarstākais, kad smoga pārņemtā pilsēta uzkarst līdz 34 grādu temperatūrai pie 90% gaisa mitruma.
Foto: Bulls Press