Nosauktas pasaules korumpētākās valstis
Grieķija atzīta par Eiropas Savienības korumpētāko valsti. Atēnas šogad "apsteigušas" tradicionālās Eiropas "līderes" - Bulgāriju un Rumāniju, ierindojoties vienādās pozīcijās ar Ķīnu, liecina "Transparency International" gadskārtējais korupcijas uztveres indekss.
Gandrīz gadu pēc tam, kad premjerministrs Georgs Papandreu pieteica karu korupcijai un sliktai administrēšanai, valsts noslīdējusi vēl zemāk "Transparency International" gadskārtējā korupcijas uztveres indeksā, turpinoties tās ikgadējai lejupslīdei.
No 178 aptaujātām valstīm Grieķija ierindojas 78.vietā līdz ar Ķīnu, Kolumbiju, Lesoto, Peru, Serbiju un Taizemi.
ES visjaunākās dalībvalstis Rumānija un Bulgārija, kuras pagājušajā gadā dalīja to pašu vietu, tagad ir attālinājušās no Grieķijas un ieņem attiecīgi 69. un 73.vietu.
Indekss tiek veidots no 13 dažādām ekspertu un biznesa aprindu aptaujām, kas veiktas no 2010.gada janvāra līdz septembrim. Tikai pagājušajā nedēļā vien Grieķijas amatpersonas vainoja korupciju valsts haotiskajā veselības aprūpes sistēmā, kas izmaksā vairākus miljardus eiro gadā.
"Izdevumi par medikamentiem pēdējos četros gados ir divkāršojušies un tagad sasniedz deviņus miljardus eiro (6,3 miljardi latu) gadā jeb divreiz vairāk nekā Beļģijā, kas ir aptuveni tikpat liela kā Grieķija," teica Attīstības ministrijas komercnodaļas vadītājs Stefans Komnins. "Liela daļa izdevumu ir "melnā nauda", kas cirkulē starp tiem, kuri lemj par zāļu receptēm," viņš skaidroja.
Komnins teica, ka korupcija neaprobežojas tikai ar veselības aprūpes sektoru vien, bet caurskatāmības trūkuma un administrācijas kļūdu dēļ ir plaši izplatīta visos sabiedriskā iepirkuma sektoros.
Grieķija nav vienīgā, kas saskaras ar šo problēmu. "Transparency International" rāda, ka gandrīz trīs ceturtdaļas no 178 valstīm saņem atzīmi, kas zemāka par pieci pēc skalas no 0 (viskorumpētākā valsts) līdz 10 (korupcijas līmenis zems).
Līdz ar Grieķiju savas pozīcijas salīdzinājumā ar pagājušo gadu ievērojami pasliktinājušas arī Itālija, Ungārija un Čehija.
Uzvarētāja indeksā ir Dānija, kur laba pārvalde un caurskatāmība saglabājusi šai valstij vislabāko atzīmi - 9,3 - vairākus gadus pēc kārtas.
Indeksa pēdējās vietas aizņem tādas konfliktu pārņemtās valstis kā Afganistāna, Mjanma un Somālija, kas ierindojas pēdējā vietā ar atzīmi1,1.
Arī Krievijas reitings ir noslīdējis zemāk, un tā saņēmusi tikai 2,2 neraugoties uz prezidenta Dmitrija Medvedeva izsludināto korupcijas apkarošanas kampaņu.
Tikmēr Ukraina ir uzlabojusi savu rādītāju līdz 2,4, apsteidzot Krieviju par 20 pozīcijām.
Kā ziņots, Latvijai šogad Korupcijas uztveres indekss pazeminājies līdz 4,3 ballēm, tādējādi norādot uz pieaugošo korupcijas problēmu Latvijā, jo pagājušajā gadā tas bija noslīdējis no piecām ballēm uz 4,5.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Transparency International