
Limbažu novada domes deputātu kandidāti: superlatviskās listes, Metsepoles vilks un sportiskie vienotībnieki

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Limbažu deputātu kandidātiem. Jaunā novada vietvara būs ļoti latviska, jo tikai viens no 114 deputātu kandidātiem savu tautību nav norādījis, pārējie ir latvieši. Bet arī šī vienīgā kandidāta vārds un uzvārds norāda uz nepārprotamu latviskumu.
Tomēr ne jau visi ir “tīrasiņu latvieši”, jo Limbažu pusē daudzi noteikti ir arī ar Vidzemes lībiešu saknēm. Un tas nemaz nav peļami, jo no Vidzemes lībiešu dzimtām ir cēlušies politiķi, kuri savā karjerā ir uzkāpuši pat līdz visaugtāko valsts līmeņa politiķu pakāpieniem (šai sakarā, piemēram, var minēt kādreizējos premjerus Induli Emsi un Krišjāni Kariņu). Limbažu novada domē jāievēl 15 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 114 no septiņiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, Latvijas Reģionu apvienības, Vidzemes partijas un Zaļo un zemnieku savienības sarakstos, kur katrā listē iekļauti 18 uzvārdi, bet vismazāk deputātu kandidātu ir “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” sarakstā – tikai desmit.

* Latvijas Zaļās partijas pašvaldību vēlēšanu līderis ir SIA “Tūjas nami” (namu apsaimniekošanas kompānija) valdes loceklis Kristaps Ēdolfs. Otrais sarakstā ir bezdarbnieks, pēc izglītības agronoms Rihards Būda, bet trešais – pensionārs Jānis Bakmanis. Aiz viņiem jau seko būvprojektu vadītājs Bruno Veide un Saeimas deputāta palīdze Olita Landsmane, kura pirms tam dažāda līmeņa vēlēšanās startējusi gan Nacionālas apvienības, gan “KPV LV” (tā dēvētās Kaimiņa partijas) rindās. Lai arī Latvijas Zaļajai partijai ir sena vēsture (tā dibināta vēl pirms valstiskās neatkarības atjaunošanas 1990. gada janvārī), Limbažu pusē tā savu nodaļu nodibinājusi tikai pērn decembrī un nu tai būs jāiegūst vēlētāju uzticība arī vietvaras līmenī.

* Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK līderis ir Ikšķiles Brīvās skolas skolotājs, Metsepoles (Vidzemes līvu apdzīvota mežaina zeme gar Rīgas jūras līča austrumu krastu) Līvu kultūras centra vadītājs, vīru kopas “Vilki” dalībnieks Jānis Atis Krūmiņš. Otrais - Limbažu novada pašvaldības deputāts Arvīds Ozols, bet trešā SIA "Aprūpe dzīvesvietā" valdes locekle Liene Bajinska. Programmā, kā jau tas nacionāļiem piedienas, ir arī atsauce uz okupācijas seku likvidēšanu, kurā solīts likvidēt okupācijas režīma sekas senajā Metsepoles lībiešu pilskalnā Limbažos – Ķezberkalnā. Tur pēc Otrā pasaules kara komunistu režīms izveidoja sarkanarmiešu brāļu kapus, kuros guldīja vairāk nekā 130 karavīrus, kuri bija krituši Limbažu apkārtnē.
* Latvijas Reģionu apvienības (LRA) listes spicē ir pašreizējā novada vadība. Saraksta līderis ir Limbažu novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs, kurš šo amatu ieņēmis visu šo sasaukumu kopš 2021. gada 1. jūlija (pirms tam viņš bijis gan Salacgrīvas pilsētas, gan Salacgrīvas novada mērs). Otrais un trešais ir viņa vietnieki - Māris Beļaunieks un Rūdolfs Pelēkais. Ceturtais arī ir vietvaras deputāts - Limbažu vidusskolas direktors Ziedonis Rubezis. Sarakstā ir vēl trīs pašreizējās novada pašvaldības deputāti - Regīna Tamane, Dāvis Melnalksnis un Lija Jokste. Vēl LRA saraksts Limbažu novadā ievērojams ar to, ka tas ir vienīgais novadā, kurā kāds deputāts nav norādījis savu tautību – un tas ir listē ar pēdējo – 18. kārtas numuru ierakstītais Skultes doktorāta ģimenes ārsts, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija valdes loceklis Reinis Siliņš.
* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” līderis ir transporta firmas “Olaintrans” valdes loceklis Jānis Dzepuks, otrā - pašnodarbinātā Linda Kadiķe, bet trešā individuālā uzņēmuma “Pilnveido sevi” (pēc “Lursoft” datiem tas nodarbojas ar komunālo ūdenssaimniecības objektu būvniecību, aitu un kazu, kā arī kultūraugu audzēšanu un fiziskās labsajūtas uzlabošanu) īpašniece Modra Puisīte.
* Vidzemes partijas lokomotīve ir Valsts izglītības attīstības aģentūras Mācību atbalsta un iekļaujošās izglītības departamenta direktore Sigita Upmale, otrais - novada domes deputāts Andris Garklāvs, bet trešais - bezdarbnieks Ainārs Liniņš. Vidzemnieku partijas moto: “Esam. Darām. Atbalstām.”
* Zaļo un Zemnieku savienības listes pirmais numurs ir pašreizējais Limbažu novada pašvaldības deputāts, zemnieku saimniecības “Ivaši” īpāšnieks Aigars Legzdiņš, otrais - SIA “FS Serviss” (avārijas dienests, santehnikas pakalpojumi), arī novada deputāts Edmunds Zeidmanis, bet trešais - SIA “Tēraudiņi” (graudaugu audzēšana) valdes priekšsēdētājs un arī deputāts Valdis Možvillo. Zaļzemnieku moto: “Spēcīgs novads – drošai Latvijai. Mums izdosies!”

* “Jaunās vienotības” saraksta līdere ir Limbažu novada Sporta skolas direktore Diāna Zaļupe. Otrais - Limbažu vidusskolas skolotājs (beidzis Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju) Jānis Bumburs, bet trešā Limbažu Bērnu un jauniešu centra direktore Ilze Žūriņa-Davidčuka. No visnotaļ “sportiskā saraksta” pazīstamākais sportists varētu būt 7. numurs - Latvijas Olimpiskā vienības smaiļošanas un kanoe treneris Igo Ažuks, kurš pērn saņēma “Trīs zvaigžņu balvu” nominācijā “Gada jaunatnes sporta treneris”. Sarakstā ir vēl vairāki deputātu kandidāti, kuri tieši vai netieši saistīti ar sportu, piemēram, Salacgrīvas sporta un atpūtas kompleksa “Zvejnieku parks” futbola speciālists Aigars Ragaini, ugunsdzēsējs Normunds Davidčoks un mūsdienu deju pasniedzēja Monta Meldere.
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5930 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3637 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem pašvaldību vēlēšanās un nākamajā reizē par Madonas novadā iesniegtajām listēm.