Ķīna cenzē ziņas par nemieriem Ēģiptē
Ķīnas plašsaziņas līdzekļos un tīmekļa vidē tiek cenzētas ziņas par nemieriem Ēģiptē, kas, visticamāk, skaidrojams ar varasiestāžu bažām par līdzīgu situācijas pavērsienu Ķīnā.
Lielākajos portālos bloķēta iespēja komentēt ziņas par notikumiem Ēģiptē, savukārt plašsaziņas līdzekļi galvenokārt atspoguļo Kairu pārņēmušās nekārtības un uzsver nepieciešamību atjaunot likuma varu.
Pirmdienas dienas ziņu galvenajā izlaidumā ielu protesti Kairā netika pat pieminēti. Tā vietā rādīta Ēģiptes prezidenta Hosni Mubaraka tikšanās ar augstākajām valsts amatpersonām. Tikmēr valsts lielākajos laikrakstos pirmdien nav publicētas fotogrāfijas no vērienīgajiem protestiem Ēģiptē.
"Es pieļauju, ka valdība izsūtījusi rīkojumu visiem izdevumiem izmantot tikai [valsts ziņu aģentūras] "Siņhua" sniegto informāciju. Tā ir standartprocedūra," spriež Pekinā bāzētā ziņu portāla "danwei.org" redaktors Džeremijs Goldkorns, kura vadīto mediju bloķējuši cenzori. "Tādā veidā viņi var sterilizēt situācijas atainojumu, to atspoguļot negatīvā veidā vai kā Rietumu ietekmes produktu."
Tikmēr ar valdošo partiju saistītais laikraksts "The Global Times" svētdien redaktora slejā brīdina: "Krāsainās revolūcijas nenesīs īstu demokrātiju."
"Vairums cilvēku pieņēmuši demokrātiju kā vispārēju jēdzienu. Taču, kas attiecas uz politiskajām sistēmām, Rietumu modelis ir tikai viena no iespējām," norāda izdevums. "Ir nepieciešams laiks un pūliņi, lai ieviestu demokrātiju dažādās valstīs un lai to varētu paveikt bez revolūcijas nemieriem."
Lai gan Pekina apgalvo, ka Ķīnā preses brīvība tiek nodrošināta, patiesībā mediji tiek rūpīgi kontrolēti un tajos tiek īstenota pašcenzūra, lai nepieļautu, ka valdība izdevumus slēdz.
Arī pašā Ķīnā pēdējos gados jūtami pieaugusi sabiedrības neapmierinātība ar varaskārajām amatpersonām, paviršo izturēšanos pret vides aizsardzību un aizvien pieaugošo inflāciju.
2008. un 2009.gadā Pekina apspieda sacelšanos Tibetā un galvenokārt musulmaņu apdzīvotajā Siņdzjanā.
Kā jau ziņots, Ēģipti pāršalkuši plaši nemieri un protesti, pieprasot valstī jau 30 gadus valdījušā prezidenta atkāpšanos.