Radioaktīvās vielas vējš pūš prom no Japānas
No zemestrīcē bojātās atomelektrostacijas gaisā nonākušās radioaktīvās vielas vējš pūš Klusajā okeānā, neradot draudus Japānai vai citām tuvējām valstīm, otrdien pavēstīja ANO Pasaules Meteoroloģijas organizācija (PMO).
Visi meteoroloģiskie apstākļi veicina radioaktīvo vielu attālināšanos no krasta un pašlaik nepastāv draudi nedz Japānai nedz tās kaimiņvalstīm, skaidro PMO Katastrofu riska samazināšanas programmas direktors Mariams Golnarahi.
Vienlaikus organizācija gan brīdina, ka līdz ar laikapstākļu maiņu iespējama situācijas pasliktināšanās.
"Mēs nevaram prognozēt, kas notiks nākamajās divās trīs dienās," norāda PMO pārstāve.
Kā jau ziņots, situācija zemestrīces bojātajā Japānas atomelektrostacijā otrdien vēl vairāk pasliktinājusies, atskanot vēl diviem sprādzieniem un izceļoties ugunsgrēkam.
Agrā otrdienas rītā kodolspēkstacijas "Fukušima 1" otrajā reaktorā notika sprādziens, bet neilgi pēc tam ceturtajā reaktorā eksplodēja ūdeņradis, izraisot ugunsgrēku. Vēlāk gan tika ziņots, ka liesmas izdevies apslāpēt. Tomēr līdz ar ūdeņradi noplūdušas arī radioaktīvās vielas.
Savukārt sprādzienā, kas noticis otrajā reaktorā, bojāts ēkas jumts, un virs tās paceļas dūmi. Tiek ziņots, ka daļai personāla likts reaktoru pamest, un kāds eksperts brīdinājis, ka tas varētu liecināt par tālāku krīzes saasināšanos.
Kā ziņots, pirmā eksplozija "Fukušima 1" atomelektrostacijā, kuras dzesēšanas sistēmu sabojāja piektdienas postošā zemestrīce, notika jau sestdien un tajā tika bojāts pirmais reaktors, bet pirmdien eksplozija notika trešajā reaktorā. Tās laikā tika ievainoti 11 cilvēki. Tādējādi kritiska situācija izveidojusies jau četros no sešiem spēkstacijas reaktoriem.
Radiācijas līmenis spēkstacijas apkārtnē "ievērojami paaugstinājies" un rada briesmas cilvēku veselībai, paziņojis premjerministrs Naoto Kans.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: LETA/EPA