Japānas kodolreaktors vairs nav hermētiski noslēgts
Pasaulē

Japānas kodolreaktors vairs nav hermētiski noslēgts

Jauns.lv

Fukušimas atomelektrostacijas (AES) otrais reaktors vairs nav hermētiski noslēgts, otrdien paziņoja Francijas Kodoldrošības pārvalde (ASN). ASN situāciju Fukušimas AES novērtējusi ar sesto pakāpi starptautiskajā septiņu kategoriju skalā.

Japānas kodolreaktors vairs nav hermētiski noslēgt...
Francijas Kodoldrošības pārvalde situāciju Fukušimas AES novērtējusi ar sesto pakāpi starptautiskajā septiņu kategoriju skalā.
Francijas Kodoldrošības pārvalde situāciju Fukušimas AES novērtējusi ar sesto pakāpi starptautiskajā septiņu kategoriju skalā.

Černobiļas katastrofa bija novērtēta ar augstāko - septīto - pakāpi.

Kā skaidro pārvaldes vadītājs Andrē Klods Lakosts, reaktoru apņemošā betona konstrukcija "vairs nav noslēgta". Kā norāda ASN, divi otrdien notikušie sprādzieni bojājuši struktūru, kas ir izplūstošās radiācijas ievērojamā pieauguma avots.

Tikmēr Japānas kodoldrošības aģentūra situāciju Fukušimā novērtējusi ar ceturto pakāpi.

Kā jau ziņots, situācija zemestrīces bojātajā Japānas atomelektrostacijā otrdien vēl vairāk pasliktinājusies, atskanot vēl diviem sprādzieniem un izceļoties ugunsgrēkam.

Stiprinātā betona karkass apņem tērauda struktūru, kurā atrodas kodolreaktors. Tas ir paredzēts, lai neļautu atmosfērā nonākt radioaktīvajai gāzei vai putekļiem.

Agrā otrdienas rītā kodolspēkstacijas "Fukušima 1" otrajā reaktorā notika sprādziens, bet neilgi pēc tam ceturtajā reaktorā eksplodēja ūdeņradis, izraisot ugunsgrēku. Vēlāk gan tika ziņots, ka liesmas izdevies apslāpēt. Tomēr līdz ar ūdeņradi noplūdušas arī radioaktīvās vielas.

Savukārt sprādzienā, kas noticis otrajā reaktorā, bojāts ēkas jumts, un virs ēkas paceļas dūmi. Tiek ziņots, ka daļai personāla likts reaktoru pamest, un kāds eksperts brīdinājis, ka tas varētu liecināt par tālāku krīzes saasināšanos.

Japānas traģēdija

Kā ziņots, pirmā eksplozija "Fukušima 1" atomelektrostacijā, kuras dzesēšanas sistēmu sabojāja piektdienas postošā zemestrīce, notika jau sestdien un tajā tika bojāts pirmais reaktors, bet pirmdien eksplozija notika trešajā reaktorā. Tās laikā tika ievainoti 11 cilvēki. Tādējādi kritiska situācija izveidojusies jau četros no sešiem spēkstacijas reaktoriem.

Radiācijas līmenis spēkstacijas apkārtnē "ievērojami paaugstinājies" un rada briesmas cilvēku veselībai, paziņojis premjerministrs Naoto Kans.

Kasjauns.lv/LETA/Foto:LETA/AFP

Tēmas