Pasaulē

Nigērijā vēršas plašumā pēcvēlēšanu nemieri

Jauns.lv

Nigērijas ziemeļu daļā plašumā vēršas pēcvēlēšanu nemieri, kuros gājuši bojā daudzi cilvēki, tūkstošiem bijuši spiesti pamest savas mājas, bet vēl vairāki simti guvuši ievainojumus.

Nigērijā vēršas plašumā pēcvēlēšanu nemieri...

Pēc cilvēktiesību aizsardzības organizācijas "Pilsonisko tiesību kongress" aplēsēm, vardarbībā nogalināti 200 cilvēku.

"Atbilstoši Pilsonisko tiesību kongresu sasniegušajām ziņām bojāgājušo skaits visā reģionā ir vairāk nekā 200," sacīja Kadunā bāzētās organizācijas priekšsēdētājs Šehu Sani. Datus apkopojuši organizācijas darbinieki un biedri.

Viņš piebilda, ka vairāk nekā 1000 cilvēku arestēts tikai Kadunā, kur noteikta diennakts komandanta stunda.

Sestdien notikušajās prezidenta vēlēšanās uzvarējis līdzšinējais valsts galva, Nigērijas kristīgos dienvidus pārstāvošais politiķis Gudlaks Džonatans, saņemot 57% balsu, bet viņa konkurents, musulmaņu kopienas pārstāvis un bijušais militārās huntas līderis Muhammadu Buhari - 31%.

Nekārtības sākās, parādoties ziņām, ka Džonatana partija falsificējusi rezultātus, tomēr daudzviet situācija ir sarežģītāka.

Tā Kadunas pavalsts nomaļajos reģionos iedzīvotāji apsūdz kristiešus, ka viņi aizsākuši vardarbību, kas novedusi pie sadursmēm, kuras policija vairs nespēja novērst.

Nigērijas prezidents Džonatans aicinājis valsts politiskos un reliģiskos līderus nosodīt vardarbību un paudis pārliecību, ka vairums nemieru cēlāju ir "bez darba esoši jaunieši".

Džonatans solīja, ka valdība strādās šo jauniešu dzīves apstākļu uzlabošanai, "lai viņi vairs nebūtu ieroči citu cilvēku rokās".

Baidoties no atriebības uzbrukumiem, varasiestādes nav publiskojušas datus par bojāgājušo skaitu, taču amatpersonas norādījušas, ka dzīvību zaudējuši daudzi cilvēki.

Saskaņā ar Sarkanā Krusta aplēsēm savas mājas nemieru dēļ bijuši spiesti pamest ap 39 700 cilvēku, bet 410 guvuši ievainojumus.

"Pašlaik situācija ir relatīvi mierīga, taču pagājušajā naktī turpinājās vardarbīgie protesti, īpaši Kadunas, Kacinas un Zamfaras štatos," stāsta Sarkanā Krusta pārstāvis. "Situācija var kļūt ļoti nepatīkama, jo daudzi cilvēki tikuši nogalināti, it īpaši Kadunas dienvidu daļā. Cilvēki, kas bijuši spiesti pamest savas mājas, kļūst naidīgi, jo viņiem netiek nodrošināta palīdzība."

Jau vēstīts, ka par prezidenta vēlēšanu uzvarētāju pirmdien tika pasludināts līdzšinējais valsts galva Džonatans, kurš ir pirmais valsts vadītājs no Nigērijas dienvidu daļas.

Viņa konkurents Buhari savu zaudējumu nav publiski komentējis, taču viņa pārstāvētā partija vēlēšanu rezultātus ir apstrīdējusi.

Vienlaikus Buhari asi nosodījis vardarbīgās sadursmes.

"Es norobežoju sevi un savu partiju no notikušā," norāda bijušais prezidenta amata kandidāts. "Es apstrīdēju vēlēšanu iznākumu 2003. un 2007.gadā, taču es nekad neesmu ķēries pie vardarbības. Man nav iemesla to darīt arī šoreiz. Es aicinu cilvēkus saglabāt mieru un nepārkāpt likumu."

Lai gan vēlēšanu norisi atzinīgi novērtējuši gan novērotāji, gan starptautiskā sabiedrība, bažas raisījis neparasti lielais Džonatana atbalsts atsevišķos štatos, tostarp viņa dzimtajā Bajelsas pavalstī, kur par līdzšinējo valsts vadītāju nobalsojuši 99,63% vēlētāju.

Vairākos štatos noteikta komandantstunda, un ielās patrulē armija, taču no mazākām apdzīvotām vietām, kur armijas klātbūtne nav jūtama, joprojām tiek saņemtas ziņas par vardarbību.

Policija uzsver, ka nemierus izraisījusi neapmierinātība ar vēlēšanu rezultātiem, nevis "etniskas vai reliģiskas nesaskaņas".

Analītiķi uzskata, ka komandantstundas un armijas spēka demonstrācija šobrīd varētu apslāpēt vardarbību, taču bažījas, ka 26.aprīlī gaidāmās štatu gubernatoru un likumdevēju sapulču vēlēšanas izraisīs jaunas nekārtības.

Kristieši apdzīvo valsts dienviddaļu, bet musulmaņi ziemeļus. Nigērijā, kur kopumā ir 150 miljoni iedzīvotāju, abām lielajām reliģijām ir aptuveni vienāds sekotāju skaits.


LETA