Rozenvalds: Zatlera lēmuma pamats bija Saeimas rīcībā
Parlamenta atlaišanai ir "pamats Saeimas rīcībā" un var saprast Zatlera rīcību, jo Saeimas ceturtdienas balsojums neļaut Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) veikt kratīšanu Saeimas deputāta Aināra Šlesera (PLL) dzīves vietā bija "skandalozs", aģentūrai LETA sacīja politologs Juris Rozenvalds.
Tomēr prezidenta argumentos bija manāms, ka viņš jauc kopā 9.Saeimas un 10.Saeimas padarīto. Zatlera lēmums arī nav vērtējams viennozīmīgi, jo tas ir pretrunā ar paša prezidenta ierosināto Satversmes grozījumu garu, kuri deva tiesības tautai atsaukt parlamentu. Saskaņā ar Satversmes pašreizējo redakciju tauta nevar atsaukt prezidentu gadu pēc jaunās Saeimas sanākšanas un pusgadu pirms Valsts prezidenta pilnvaru beigām. Uz prezidenta lēmumi šie noteikumi gan neattiecas.
Politologs skaidroja, ka Zatlera rīcība vislielāko triecienu dos apvienībai "Vienotība" (V) , jo tās pārstāvju - premjera Valda Dombrovska (V) un Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas (V) - reakcija uz Saeimas balsojumu bija ļoti mērena. Prezidents šādi norādīja, ka šī politiskā spēka proklamētie principi neatbilst tā rīcībai.
Rozenvalds prognozēja, ka referendumā tauta atbalstīs Saeimas atlaišanu, ņemot vērā tās zemo reitingu sabiedrībā.
Kā ziņots, pamatojies uz Satversmes 48.pantu, Valsts prezidents Valdis Zatlers šovakar rosināja atlaist Saeimu, tā Zatlers paziņoja savā uzrunā tautai Latvijas televīzijā.
Savā runā Zatlers akcentēja, ka 26.maija Saeimas balsojums, kas nedeva atļauju Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam veikt kratīšanu Saeimas deputāta Aināra Šlesera (PLL) dzīvesvietā, ''ir kā sirēna, kas brīdina par nopietnu konfliktu starp likumdevēju un tiesisko varu''. Saeima savā balsojumā izrādīja necieņu pret tiesu varu, uzsvēra Zatlers, un tā nav pirmā reize - 9.Saeima neapstiprināja amatā ģenerālprokuroru, kuru virzīja tiesu varas augstākā amatpersona.
LETA