Pasaulē

Lietuvas ārlietu ministrs: Krievijas diplomāti rada negatīvu fonu Golovatova lietā

Jauns.lv

Krievijas diplomāti aktīvi rada negatīvo fonu Austrijā aizturētā un drīz pēc tam atbrīvotā bijušā PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) darbinieka Mihaila Golovatova lietā, trešdien paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Audronis Ažubalis.

Lietuvas ārlietu ministrs: Krievijas diplomāti rad...

"Droši vien, ka jūs apmeklējat Krievijas Ārlietu ministrijas (ĀM) interneta vietni, kur ir ievietots Krievijas diplomāta oficiāls paziņojums, kas izkropļo vēsturi, pazemo Lietuvu. Es varu teikt tikai, ka vismaz negatīva fona radīšanā šī notikuma saistībā Krievijas diplomātiskais dienests piedalās aktīvi," sacīja Ažubalis brīfingā Lietuvas ĀM.

Jau vēstīts, ka otrdien Krievijas ĀM interneta vietnē tika ievietots Krievijas vēstnieka Austrijā Sergeja Ņečajeva paziņojums, kurā viņš raksta, ka Krievija neesot izdarījusi politisku spiedienu uz Austrijas varas iestādēm, lai panāktu Golovatova atbrīvošanu drīz pēc aizturēšanas Vīnes lidostā.

"Izskatot šo pēc būtības uz izdomājumiem balstīto orderi, Austrijas tiesībsargājošās institūcijas parādīja augstu profesionalitāti un bezpersoniskumu, neļaujot Austriju ievilkt netīrās politiskajās intrigās, kuras pin trešo valstu politiķi, kuriem nav sirdsapziņas un kas vēlas iegūt kapitālu, noslēdzot rēķinus ar savu vēsturi," teikts Ņečajeva paziņojumā, kas publicēts Krievijas ĀM mājaslapā.

Komentējot izteikumus, ka Krievija uz Vīni izdarīja politisku spiedienu, vēstnieks uzsvēra, ka "Krievija principā neizmanto tamlīdzīgas metodes, vēl jo vairāk, ja runa ir par mums draudzīgu valsti".

"Austrijas kolēģi vadās tikai pēc likumiem atšķirībā no Lietuvas kolēģiem, kas līdz ar tiesiskām svirām izmanto arī politiskos kanālus, līdz iejaucas pat ārlietu ministrs," norādīja Krievijas vēstnieks Austrijā, piebilstot, ka "ir acīmredzami, ka Lietuvai vēl priekšā tāls ceļš, lai sasniegtu "vecās Eiropas", konkrēti Austrijas, tiesiskās kultūras līmeni".

Golovatovs, kurš 1991.gada 13.janvāra notikumu laikā Viļņā komandēja specvienības "Alfa" grupu, 14.jūlijā tika aizturēts Austrijā, pamatojoties uz Lietuvas Ģenerālprokuratūras izdotu Eiropas Savienības aizturēšanas orderi. Tomēr 16.jūlijā kļuva zināms, ka viņš jau atgriezies Maskavā, jo Austrijas policijai pret viņu nebija pretenziju.

Šāda rīcība saniknojusi Lietuvu. Lietuva pirmdien iesniedza Austrijas vēstniecībai diplomātisko notu. Uz konsultācijām atsaukts Lietuvas vēstnieks Austrijā Ģiedris Puodžūns, bet Lietuvas Ģenerālprokuratūra nosūtījusi Austrijas Tieslietu ministrijai vēstuli, kurā lūdz paskaidrot Golovatova atbrīvošanas iemeslus.

Otrdien saistībā ar šo notikumu notu Austrijai iesniedza arī Latvija, bet visu trīs Baltijas valstu ārlietu ministri nosūtīja protesta vēstuli ES tieslietu komisārei Vivianai Redingai.

1991.gada 13.janvārī padomju vara mēģināja gāzt Lietuvas valdību, kas 1990.gada 11.martā bija pasludinājusi Lietuvas neatkarību no Padomju Savienības. Mēģinājumā ieņemt televīzijas torni un Lietuvas radio un televīzijas ēku Viļņā tika nogalināti 14 un ievainoti vairāk nekā 1000 cilvēku.

Pagājušajā gadā Lietuvas Ģenerālprokuratūra pārkvalificēja 23 personām, to vidū vairākums ir Krievijas pilsoņi un divi - Baltkrievijas pilsoņi, izvirzītās apsūdzības 1991.gada 13.janvārī izdarītajos noziegumos par apsūdzībām kara noziegumos. Tādā veidā Ģenerālprokuratūra panākusi, ka uz apsūdzētajiem vairs neattiecas lietas noilgums. Lietuva arī izsludinājusi aizdomās turamo meklēšanu Eiropas Savienībā, un viņu aizturēšanai izdoti ES orderi.

BNS