Ņujorkas jaunā mode — ēst pārtiku no miskastēm
Pasaulē

Ņujorkas jaunā mode - ēst pārtiku no miskastēm

Jauns.lv

Aizvien lielāku popularitāti Ņujorkā iegūst alternatīvais dzīvesstils – frīgānisms, kura piekritēji dienišķo pārtiku iegūst, izrevidējot megapoļu atkritumu urnas un ēdienu gatavo no veikalnieku izmestajiem produktiem.

Ņujorkas jaunā mode — ēst pārtiku no miskastēm...
Jaunās ņujorkietes uzskata, kā šie atkritumu urnās atrastie augļi un dārzeņi ir visnotaļ garšīgi un veselīgi.
Jaunās ņujorkietes uzskata, kā šie atkritumu urnās atrastie augļi un dārzeņi ir visnotaļ garšīgi un veselīgi.

Frīgānisms (jēdziens ir atvasināts no angļu valodas vārda „free” (brīvs) un vegānisma) ir dzīvesstils, kas radies pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū. Tas sevī ietver apmešanos pamestās mājās, pārtikšanu no atkritumiem, izvairīšanos no karjeras veidošanas, dārzeņu un citu produktu audzēšanu pilsētas vidē, vegānismu un, visbeidzot, videi draudzīgās sausās tualetes. Tā atbalstītāji cenšas patērēt pēc iespējas mazāk resursu un ir vērsti gan pret patērētāju sabiedrību un materiālismu, gan iesaistīšanos „bezjēdzīgas” modernās ekonomikas stimulēšanā.

Frīgānisma piekritēji ikdienas dzīves izmaksas ir visnotaļ zemas jeb to vispār nav. Pats galvenais – viņi ēd pasaulē lētāko pārtiku, kura tiek atrasta atkritumu urnās.

Ņujorkas frīgāni tikuši pie gardām vakariņām
Ņujorkas frīgāni tikuši pie gardām vakariņām

Tomēr frīgāni nav klaidoņi, bezdarbnieki un bezpajumtnieki, daudzi no viņiem pelna pat visai pieklājīgu algu. Neraugoties uz visu, viņi brīvajos vakaros „iziet ielās”, lai savāktu vēl visnotaļ ēdamus produktus, kuriem tikko beidzies derīguma termiņš un kurus veikali un kafejnīcas izsviež miskastē.

Viens no Ņujorkas frīgānu kustības iedvesmotājiem Džanets Kališs, kas šādu dzīvesveidu piekopj teju jau 20 gadus, teic, ka frīgāni ar stāžu katru mēnesi rīko jauniņo šī dzīvesstila piekritēju apmācību tūri – ekskursiju pa miskastēm:

Frīgānu „atkritumu tūre”.
Frīgānu „atkritumu tūre”.

„Reizi mēnesī mēs jauniņos aicinām uz ekskursiju, bet nākošajā dienā uz pusdienām, kuras pagatavotas no ēdiena, kuru mēs iepriekšējā vakarā esam savākuši. Nav taču nekādu iemeslu, lai šo ēdienu izmestu miskastē. Tā ir tikpat laba kā pirms 20 minūtēm, kad to pārdeva lielveikalos. Mūsu ekskursiju tūres ir ļoti populāras. Jauniņie tik tiešām ir lielā šokā, kad redz to atkritumu (ēdiena) daudzumu, kas tiek izmests! Daudzi frīgāni ir jauni speciālisti, ekoloģiski un politiski apzinīgi pilsoņi, bet tai pašā laikā daudzi no viņiem nevar atļauties maksāt pārāk lielu naudu par Ņujorkā nopērkamo pārtiku.”

Kasjauns.lv/ Foto: Bulls Press