Britu tiesa atzīst iesauku "Borats" par rasistiski diskriminējošu
Lielbritānijas tiesa trešdien atbalstījusi kāda poļu inženiera prasību izmaksāt viņam kompensāciju, atzīstot, ka vīrietim darbavietā piešķirtā iesauka "Borats" ir rasistiski diskriminējoša.
Adrianu Rudu, kurš strādā Veikfīldā, Jorkšīras grāfistē, viens no viņa kolēģiem regulāri saucis par "Boratu", acīmredzot, iedvesmojoties no britu komiķa Sašas Barona Koena satīriskā tēla Borata Sagdijeva.
Koena izgudrotais tēls Borats ir kazahu televīzijas reportieris, kurš bieži izmanto poļu valodas izteicienus un vārdus, piemēram, "dziękuję" ("paldies") un "jak się masz" ("kā jums iet").
Trešdien Lielbritānijas tiesnesis Džonatans Vaitekers nolēma, ka dēvēšana par "Boratu" aizskārusi Ruda cieņu un radījusi degradējošu un pazemojošu darba vidi.
Tiesnesis norādīja, ka arī citiem darbiniekiem ir iesaukas, bet tās "nekādā ziņā nebijušas saistītas ar konkrētās personas rases vai nacionālo izcelsmi".
Tiesa lēma, ka par nodarīto kaitējumu Rudam pienākas 2250 sterliņu mārciņu (1809 latu) liela kompensācija.
2006.gadā uz kinoekrāniem nonāca filma "Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan" ("Borats: Amerikas kultūras mācība par labu dižajai Kazahstānai"), kurā Koens attēloja antisemītisku reportieri Boratu no Kazahstānas, kurš apmeklē ASV. Kinolente izpelnījās pretrunīgu vērtējumu, un Kazahstāna pat solīja iesūdzēt Koenu tiesā.
Filmas kases ieņēmumi sasniedza 260 miljonus ASV dolāru (127 miljonus latu).