Āfrikas rietumus pārklājis milzīgs smilšu mākonis
Tūkstošiem kilometru garš Sahāras tuksneša smilšu mākonis aizklājis sauli Āfrikas rietumos, kā arī lielākās smilšu vētras pēdējo divu gadu laikā dēļ atcelti lidmašīnu reisi, un smiltis var radīt veselības problēmas iedzīvotājiem.
ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) satelīta uzņemtajos attēlos redzams dzeltenīgi brūns mākonis, kas stiepjas uz rietumiem no Sahāras tuksneša rietumu daļas līdz pat Mali. Smilšu vētra sākās pirmdien, ar smiltīm pārklājot ietves un veikalu skatlogus.
Mauritānijas galvaspilsētas Nuakšotas iedzīvotāji savas sejas aizklāja ar šallēm vai palika telpās, bet autovadītāji dienas laikā izmantoja priekšējos lukturus, kas Āfrikā nav ierasta prakse, lai kaut nedaudz redzētu cauri smilšu mākonim.
Savukārt Senegālas galvaspilsētas Dakāras lidostā tika atcelts vairāk nekā desmit reisu, jo redzamība bija mazāka par 400 metriem. Bet varas iestādes brīdināja par risku iedzīvotāju veselībai, jo smiltis satur mikrobus, kas var inficēt cilvēku pārtiku vai radīt elpceļu problēmas.
Varas iestādes atgādināja, ka pēc spēcīgām smilšu vētrām ir pieredzēti meningīta uzplaiksnījumi reģionā.
Meteorologi paskaidroja, ka smiltis atpūstas galvenokārt no Sahāras ziemeļrietumiem, bet gaisā tās pacēlis sausais un smiltis nesošais Rietumāfrikas vējš harmatans, kas ir ikgadējs fenomens un parādās laikā, kad ziemeļu puslodē ir ziema, lai gan ierasti tas ir februāra pēdējās četrās dienās un marta pirmajās trīs dienās.
Iepriekšējo reizi tik liels smilšu mākonis pieredzēts 2010.gadā.