Pasaulē

Vatikāna Bankas prezidents atcelts no amata pienākumu nepildīšanas dēļ

Jauns.lv

Vatikāna Bankas prezidents Etore Goti-Tedeski ceturtdien tika atcelts no amata svarīgāko pienākumu nepildīšanas dēļ, paziņoja Vatikāna administrācija, neizpaužot sīkākas detaļas.

Vatikāna Bankas prezidents atcelts no amata pienāk...

Bankas direktoru padome vienbalsīgi nolēma izteikti neuzticību Goti-Tedeski. Bankas prezidenta pienākumus pagaidām pildīs tās viceprezidents Ronaldo Hermans Šmics.

67 gadus vecais Goti-Tedeski nespēja uzlabot Vatikāna Bankas tēlu pēc vairākiem finanšu skandāliem. Direktoru padome uzskatīja, ka ir svarīgi rīkoties, lai "saglabātu bankas vitalitāti", teikts Vatikāna paziņojumā.

Goti-Tedeski kā ekspertam finanšu ētikas jautājumos 2009.gadā tika uzticēts vadīt Vatikāna Banku, kas oficiāli pazīstama ar Reliģisko darbu institūta (IOR) nosaukumu, lai veicinātu tās darbības caurskatāmību. Tomēr Itālijas policija 2010.gadā sāka izmeklēšanu pret viņu naudas atmazgāšanas izmeklēšanas ietvaros. Saistībā ar izmeklēšanu pret Goti-Tedeski Itālijas nodokļu policija konfiscēja 23 miljonus eiro, kurus Vatikāna Banka bija mēģinājusi pārskaitīt no nelielas Itālijas bankas "Credito Artigiano".

Goti-Tedeski pirms iecelšanas par Vatikāna Bankas prezidentu bija Spānijas bankas "Santander" Itālijas operāciju vadītājs.

Eiropas Padomes institūcijai "Moneyval", kuras uzdevums ir apkarot naudas atmazgāšanu, jūlija sākumā jāpieņem lēmums par to, vai Vatikāns panācis atbilstību starptautiskiem standartiem finanšu transakciju jomā. Saskaņā ar mediju ziņām starp Vatikāna amatpersonām pastāv nopietnas domstarpības par to, cik tālu Vatikāns var iet finanšu causkatāmības nodrošināšanā.

Itālijas presē pēdējos mēnešos ir publicētas ziņas par slepenu dokumentu noplūšanu no Vatikāna Bankas un apgalvojumi par tās saistību ar korupciju un krāpniecību.

Vatikāna Banka jeb IOR tika izveidota Otrā pasaules kara laikā, lai pārvaldītu reliģisko ordeņu, kardinālu, bīskapu un priesteru kontus. 1982.gadā tā cieta zaudējumus vienā no Itālijas lielākajām krāpniecības lietām, kad bankrotēja Milānas banka "Banco Ambrosiano", kurā IOR bija galvenais akcionārs. 

BNS