Francijas ārlietu ministrs iesaka Obamam atcerēties, ka krīze aizsākās ASV, nevis Eiropā
Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss, reaģējot uz ASV prezidenta Baraka Obamas paustajām bažām par eiro zonas parādu krīzes ietekmi uz Savienoto Valstu ekonomiku, otrdien paziņoja, ka ASV līderim derētu atcerēties, ka satricinājumi pasaules ekonomikā savulaik aizsākās ASV, nevis Eiropā.
"Krīze nesākās Eiropā.. "Lehman Brothers" nebija Eiropas banka. Mums nevajadzētu novelt atbildību uz citiem. Mēs visi esam vienā laivā," Francijas ārlietu resora vadītājs sacīja Romā pēc sarunām ar savu Itālijas kolēģi Džulio Terci.
2008.gada rudenī ASV investīciju bankas "Lehman Brothers" sabrukums izraisīja pasaules ekonomikas krīzi un recesiju, kas bija smagākā pēdējo 60 gadu laikā.
Pagājušajā sestdienā Obama savā iknedēļas radiouzrunā paziņoja, ka Eiropas ekonomikas nedienas apdraud ASV ekonomiku. "Krīze Eiropas ekonomikā met ēnu uz mūsu tautsaimniecību. Tas viss vēl vairāk sarežģī pilnīgas atveseļošanās iespējas un pamatu radīšanu tam, lai uzbūvētu ilgtspējīgu [ASV] ekonomiku," sūdzējās ASV līderis.
Vašingtona jau vairākkārt ir paudusi satraukumu par eiro zonas krīzes ietekmi uz ASV un mudinājusi Eiropas Savienību (ES) īstenot iedarbīgākus krīzes apkarošanas pasākumus. ASV ir likušas saprast – lai risinātu problēmas ekonomikā, Eiropas Centrālajai bankai (ECB) vajadzētu drukāt papildu naudu, tāpat kā to dara Savienotās Valstis.
Uz eiro zonas ietekmīgāko valsti Vāciju jau zināmu laiku tiek izdarīts starptautisks spiediens, lai tā ļautu ECB ar neierobežotu kvantitatīvās mīkstināšanas programmu jeb papildu naudas drukāšanu stimulēt parādu krīzes mākto eiro zonas valstu ekonomiku. Vācija asi iebilst pret šādu risinājumu, baidoties par inflācijas lēcienu un aizbildinoties, ka problemātiskajām valstīm šādi var zust motivācija reformēt savas ekonomikas.
Francijas ārlietu ministrs otrdien Romā arī teica, ka ES ir jārod praktisks risinājums, lai palīdzētu Spānijas bankām. Viņš arī atzina, ka Spānija "ir ļoti grūtā ekonomiskajā situācijā".
"Mēs bijām gaidījuši, ka aizņemšanās izmaksas samazināsies, taču tā nenotika. Tagad mums ir jārod praktiska metode, lai Spānijas banku sistēma varētu funkcionēt, nepalielinot [budžeta] deficītu," klāstīja Fabiuss.
"Eiropas sistēmai kā tādai ir jārod risinājums, lai izvairītos no nosmakšanas. Tas ir jādara steidzami. [Atbilstoši] lēmumi ir jāpieņem tuvākajās pāris nedēļās," uzsvēra Francijas ārlietu ministrs.
BNS