Irānas un pasaules lielvaru kodolsarunas Maskavā beidzas bez vērā ņemama progresa
Irānas un pasaules lielvaru divu dienu sarunas Maskavā otrdien noslēgušās bez vērā ņemama progresa, iesaistītajām pusēm tā arī nespējot nolīdzināt domstarpības attiecībā uz pretrunīgi vērtēto Teherānas kodolprogrammu.
Tika panākta vienošanās sarunas turpināt.
"Ir skaidrs, ka pastāv ievērojamas plaisas starp (..) abām pozīcijām," pēc deviņu stundu ilgām sarunām preses konferencē paziņoja Eiropas Savienības (ES) augstākā ārlietu un drošības politikas jautājumu pārstāve Ketrinas Eštone, kas kodolsarunās pārstāv tā dēvēto P5+1 grupu - ANO Drošības padomes pastāvīgās dalībvalstis un Vāciju.
Viņa atzīmēja, ka abu delegāciju starpā notikusi spraiga un atklāta viedokļu apmaiņa.
Eštone informēja, ka pasaules lielvaras atkārtojušas savas prasības Irānai, proti, pārtraukt urāna bagātināšanu līdz 20%, izvest no valsts esošos šāda urāna krājumus un slēgt urāna bagātināšanas rūpnīcu Kumā.
Eštone uzsvēra, ka tagad Irānai jāizlemj, vai tā vēlas pielikt diplomātiskos pūliņus, lai stiprinātu savstarpējo uzticību un atbildētu uz starptautiskās sabiedrības bažām, ko izraisījusi tās kodolprogramma.
Irānas kodolprogramma ir problemātisks jautājums jau gadiem ilgi, un centrā atrodas jautājums par urāna bagātināšanu.
Lai gan Irāna apgalvo, ka tās programma ir domāta tikai un vienīgi civiliem mērķiem, Rietumi uzskata, ka Teherāna tās aizsegā veic pētījumus atomieroču attīstīšanai.
Līdz 20% bagātināts urāns var tikt izmantots kā degviela kodolreaktoros, bet, ja to bagātina līdz 90% līmenim, to var izmantot arī atombumbas aktīvajai zonai.
Maskavas sarunu laikā Irānas delegācija pirmo reizi sāka pievērsties šim jautājumam, tomēr priekšā vēl ejams tāls ceļš, atzīmēja Eštone.
Irānas vecākais sarunu vadītājs Saīds Džalili atzīmēja, ka šīs saruna padevušās "daudz nopietnākas un daudz reālistiskākas" nekā iepriekšējo sarunu raundi, kas šogad notika Stambulā un Bagdādē.
Džalili arī lika noprast, ka nākotnē slēgta vienošanās varētu ietvert arī kodoldegvielas piegādes no ārvalstīm, bet tai pat laikā lika manīt, ka no urāna bagātināšanas līdz 20% Irāna negatavojas atteikties.
Džalili arī brīdināja, ka ASV un Eiropas Savienības (ES) noteiktais embargo Irānas naftas importam, kas stāsies spēkā tuvākajā laikā, var apdraudēt Teherānas un pasaules lielvaru sarunas.
Tikmēr kāda augsta ranga ASV amatpersona pēc sarunu beigām apliecināja, ka pret Teherānu vērstās sankcijas mīkstinātas netiks.
Francija savukārt paziņoja, ka sankcijas tiks pastiprinātas, ja vien Irāna neapliecinās, ka pret sarunām attiecas nopietni.
LETA