Gaidot prezidenta vēlēšanu rezultātus, ēģiptieši protestē Kairas Brīvības laukumā
Gaidot prezidenta vēlēšanu rezultātus, tūkstošiem ēģiptiešu protestē Kairas Brīvības laukumā, kas pērn kļuva par centru protestos pret gāztā prezidenta Hosni Mubaraka režīmu.
Brīvības laukumā sapulcējušies galvenokārt Ēģiptes Musulmaņu brālības atbalstītāji, kuri pieprasa atcelt jaunos rīkojumus, kas nostiprina militārās huntas varu, un aicina vēlēšanu komisiju atzīt Musulmaņu brālības kandidāta Mohammeda Mursi uzvaru vēlēšanās.
"Mēs paliksim šeit, līdz militārā padome nodos varu," apliecināja viens no protestētājiem.
"Es palikšu, līdz Mursi kungs saņems visas savas likumīgā pilnvaras," piebilda kāds cits Musulmaņu brālības atbalstītājs.
Kā jau vēstīts, Ēģiptes prezidenta vēlēšanu oficiālie rezultāti joprojām nav zināmi, bet tikmēr par savu uzvaru paziņojuši abi kandidāti - gan Mursi, gan bijušais premjerministrs Ahmeds Šafiks.
Rezultātu aizkavēšanos Ēģiptes Vēlēšanu komisija skaidro ar potenciālo vēlēšanu pārkāpumu izmeklēšanu, kas prasot ilgāku laiku, nekā domāts.
Bet rezultātu aizkavēšanās vēl vairāk saasinājusi jau tā saspringto situāciju valstī.
Ēģiptes Konstitucionālā tiesa pagājušo ceturtdien pasludināja parlamentu par nelikumīgu, savukārt valstī valdošā militārā hunta, svētdien noslēdzoties prezidenta vēlēšanu otrajai kārtai, paziņoja, ka tā turpmāk uzņemas likumdošanas pilnvaras un piešķir sev veto tiesības attiecībā uz jaunās Ēģiptes konstitūcijas nosacījumiem.
Tomēr militārā hunta ir solījusi līdz 30.jūnijam nodot varu ievēlētajam prezidentam.
Piektdiena un sestdiena Ēģiptē ir brīvdienas, tādēļ prezidenta vēlēšanu rezultāti, visticamāk, nav gaidāmi agrāk par svētdienu.
Tikmēr abi kandidāti jau atklāti nostājušies viens pret otru, aizstāvot savu uzvaru vēlēšanās.
Bijušais gaisa spēku komandieris Šafiks, kurš tiek uzskatīts par vecā, sekulārā režīma pārstāvi, ceturtdien paziņoja, ka ir pilnīgi pārliecināts par savu uzvaru un nosodīja islāmistu izdarīto spiedienu uz amatpersonām.
"Šie protesti laukumos, terora kampaņas un manipulācijas ar medijiem (..) ir mēģinājumi piespiest vēlēšanu komiteju paziņot vienu konkrētu rezultātu," atzīmēja Šafiks.
Viņš aicināja saglabāt mieru un vienotību un solīja uzaicināt oponentus pievienoties savai administrācijai.
Valstī, kur vēlēšanu rezultātu falsificēšana bijusi norma pēdējos 60 gadus, ticība godīgām vēlēšanām nav liela, jo sevišķi Musulmaņu brālības atbalstītāju vidū.
Mubaraka režīma laikā islāmistu kustība bija aizliegta.