Pasaulē

Ēģiptes opozīcija sūdzās par pārkāpumiem referenduma norisē

Jauns.lv

Ēģiptes opozīcija sestdien pauda bažas par pārkāpumiem referendumā par jauno valsts konstitūciju, apsūdzot prezidenta Mohammeda Mursi pārstāvēto islāmistu kustību "Musulmaņu brālība" par balsu uzpirkšanu, lai konstitūcijas projekts tiktu apstiprināts.

Ēģiptes opozīcija sūdzās par pārkāpumiem referendu...

Tomēr opozīcijas koalīcija "Valsts glābšanas fronte" neaicināja valsts iedzīvotājus boikotēt referendumu, jo tas nav godīgs, bet pauda aicinājumu aktīvi balsot pret konstitūcijas projektu.

Opozīcija paziņoja, ka ir konstatētas neaizzīmogotas balsošanas aploksnes, kā arī vienā vēlēšanu iecirknī Kairā tiesnesis liedza kristiešiem balsot.

Trīs nedēļas ilgušo sadursmju Kairā, kurās gāja bojā astoņi cilvēki, dēļ referendums netika atcelts, bet referenduma laikā par kārtību valstī gādā ne tikai 130 tūkstoši policistu, bet arī 120 tūkstoši armijas karavīru.

Piektdienas vakarā Ēģiptes otrā lielākajā pilsētā Aleksandrijā izcēlās sadursmes, kurās pretēji noskaņoti pūļi viens otru apmētāja ar akmeņiem, ievainotot 23 cilvēkus, tomēr sestdien situācija pilsētā tiek raksturota kā mierīga.

Sestdien referendums notiek apmēram pusē valsts, tostarp galvaspilsētā Kairā un valsts otrajā lielākajā pilsētā Aleksandrijā, bet otrā pusē valsts tas notiks nākamsestdien, 22.decembrī. Šāda referenduma organizācija ir tāpēc, ka referenduma norisi novērot ir piekrituši nepietiekams skaits tiesnešu. Daudzi tiesneši neatbalsta valsts prezidentu islāmistu Mohammedu Mursi.

Jaunā konstitūcija, kuru izstrādāja parlamenta izveidotā konstitucionālā asambleja, ir balstīta uz islāma likumu kopumu šariatu. Savukārt konstitūcijas normas, kas tiek attiecinātas uz kristiešiem un jūdaistiem, ir balstītas kristietībā un jūdaismā. Konstitūcijā ir noteikts, ka prezidentu ievēlē vispārējās vēlēšanās uz četriem gadiem ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.

Opozīcija kritizē šo konstitūcijas projektu, jo tas varētu vājināt cilvēktiesību un sieviešu tiesību ievērošanu, veicinot likumu interpretāciju pēc islāmistu viedokļa.  

Gadījumā, ja   referendumā  konstitūcijas projekts tiktu noraidīts, Mursi ir solījis, ka jaunu valsts pamatlikuma projektu izstrādās simts cilvēku padome, ko tieši izraudzīsies valsts iedzīvotāji, nevis parlaments, kurā dominē islāmistu spēki.

Jaunā konstitūcija aizvietos pēc autoritārā prezidenta Hosnī  Mubaraka  gāšanas pērn atcelto valsts pamatlikumu.

Balsstiesības Ēģiptē ir apmēram 51 miljonam cilvēku.

BNS