Krievijai 2. pasaules karš nav beidzies. Nav iemesla svinēt Uzvaras dienu
Vismazāk iemesla svinēt Uzvaras dienu 9. maijā vismaz teorētiski būtu Krievijai, jo tā joprojām nav noslēgusi miera līgumu ar Japānu, kura 2. pasaules kara laikā karoja vienā frontes pusē ar hitlerisko Vāciju.
Krievija, kura ir PSRS mantiniece, joprojām nav noslēgusi ne robežlīgumu, ne miera līgumu ar Japānu, kas nozīmē, ka formāli 2. pasaules karš nav noslēdzies. Abām valstīm kopš karadarbības pārtraukšanas 1945. gadā jau 68 gadus nav izdevies atrisināt teritoriālo strīdu par salām, kuras Krievijā dēvē par Kuriļu salām, bet Japānā – par Ziemeļu teritorijām. Tās PSRS 2. pasaules kara laikā okupēja un pauž, ka tiesības uz salām, kas iegūtas karadarbības rezultātā, nav apšaubāmas. Tikmēr Tokija Ziemeļu teritorijas par savām uzskata, atsaucoties uz 1855. gadā parakstīto Krievijas un Japānas traktātu par tirdzniecību un robežām.
Jāteic, ka pēdējo gadu laikā Krievijas noskaņojums paliek aizvien dzelžaināks un tā pat negrasās diskutēt par to, ka Kuriļu salas kaut kad atkal varētu nonākt Japānas sastāvā. Piemēram, pēdējā laikā Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs divreiz apmeklējis strīdīgās salas un mudinājis līdzīgi rīkoties arī citus Krievijas valdības pārstāvjus, tādējādi nostiprinot krievu pretenzijas uz Japānas Ziemeļu teritorijām.
Tomēr līdz Japānas un Krievijas salabšanai ejams vēl ilgs ceļš. Tāpat kā nodibināta Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisija, izveidota arī Japānas un Krievijas vēsturnieku komisija. Tomēr pie vienprātības japāņiem, tāpat kā latviešiem, ar krievu vēsturniekiem būs grūti nonākt. Lieta tāda, ka par šīs vēsturnieku komisijas vadītāju no Krievijas puses tika izvēlēts Anatolijs Torkunovs, kas nav vis Japānas vēstures pētnieks, bet ideologs, kas objektīvas vēstures vietā aizstāv Krievijas teritoriālās pretenzijas pret Japānu. Tas liecina par to, ka komisija diskutēs nevis par vēsturi, bet gan ieslīgs politiskos strīdos.