Maskavā skan latviešu uzvārdi; Krievijā piemin padomju režīma politisko represiju upurus. VIDEO
Nošauti, ieslodzīti lēģeros, cietumos. Viņu vārdi izdzēsti no vēstures. Maskavā notikusi biedrības “Memoriāls” rīkotā akcija “Vārdu atdošana”. Publiski nolasot katra represētā vārdu un uzvārdu, Krievijā piemin padomju režīma politisko represiju upurus.
Šodien Maskavā bieži skanēja latviešu uzvārdi. Staļina lielā terora laikā līdzās intelektuāļiem, ārzemēs pabijušajiem zemniecības pārstāvjiem, komunistiskās partijas biedriem, iznīcināja arī Maskavas latviešu kopienu.
Politiski represēto piemiņas dienas priekšvakarā jebkurš, kurš vēlas varēja doties pie bijušās NKVD ēkas, saņemt lapiņu ar dažiem represēto uzvārdiem un skaļi tos nolasīt.
Sākotnēji organizātoriem šķita, ka diez vai daudzi maskavieši vēlēsies ziedot savu laiku, ņemot vērā arī to, ka oktobra beigās arī Krievijā nav tas labākais laiks, bet ar katru gadu arvien vairāk cilvēku ierodas uz akciju.
Rinda vārdu nolasīšanai stiepās simtiem metru garumā.
Biedrības "Memoriāls" priekšsēdētājs Arsēnijs Roginskis: "Kad tu reizi no reizes dzirdi šo atkārtojumu - nošauts, nošauts, nošauts, tu sāc saprast, ka šie cilvēki nebija kaut kādi abstrakti upuri, bet noziedzīga režīma, noziedzīgas valsts upuri. Ar šo arī atnāk izpratne par cilvēka brīvību un dzīvību kā augstāko vērtību."
Biedrības "Memoriāls" rīkotā akcija "Vārdu atdošana" Maskavā
"Memoriāla" rīkotā akcija ik gadu risinās 12 stundas, no 10 rītā līdz 22 vakarā, bez pauzēm un pārtraukumiem, jau desmit gadus. Represēto saraksts ir nolasīts tikai līdz vidum, vien Maskavā lielā terora laikā nošauti 40 000 cilvēku.
Krievijā grūti atrast ģimeni, kas nebūtu cietusi no totalitārā režīma noziegumiem.
Akcijas "Vārdu atdošana" dalībnieks Ivans Bogancevs: "Mūsu valstī ļoti reti piemin šos bez vainas nogalinātos cilvēkus, tāpēc man šķiet ļoti svarīgi te piedalīties. Tā es paužu savu pilsonisko pozīciju, kāds atnāk uz Ivana Bargā pieminekļa atklāšanu, mēs atnācām te."
Akcijas dalībniece Anna Vronska ar asarām acīs stāsta: "Man šķiet, ka Krievija ir nolādēta. Tas, kas te notika mums nedod iespēju izdzīvot. Mana dalība te ir mēģinājums palīdzēt šo lāstu noņemt, ļoti sāp."
Daudziem sanākušajiem šis pasākums ir politisks solis, atgādinot par totalitārā režīma noziegumiem, viņi pievērš uzmanību tam, ka arī mūsdienu Krievijā neievēro cilvēktiesības. Pēc biedrības "Memoriāls" datiem pēdējā gada laikā politieslodzīto skaits Krievijā ir divkāršojies. Tagad 100 cilvēki atrodas cietumos dēļ citādas politiskās vai reliģiskās pārliecības, turklāt Krievijas Tieslietu ministrija šomēnes atzina pašu biedrību "Memoriāls" par tā saukto "ārzemju aģentu", juridiskais statuss, kas atgādina tieši padomju represiju laikus.