Unikāls zinātnes sasniegums: pirmo reizi no cilmes šūnām izaudzē aknas
Pirmo reizi zinātniekiem izdevies radīt funkcionējošas cilvēku aknas no cilmes šūnām, ziņo Reuters Health. Fantastiskākais ir fakts, ka japāņu zinātniekiem tas izdevies no ādas un asins cilmes šūnām.
Pagaidām no cilmes šūnām izdevies izaudzēt aknu šūnu grupas, kuras zinātnieki nodēvējuši par pumpuriņiem. Eksperimentos ar pelēm, iestādot šos „pumpuriņus” organismā, ap tiem veidojas asinsvadi un visas pārējās aknām raksturīgās struktūras.
Zinātnieki lēš, ka reāli pacientus šādā veidā varēs ārstēt pēc apmēram desmit gadiem. Visticamāk, šādi no paša pacienta šūnām mākslīgi izaudzētie orgāni būs ne vien aknas, bet arī nieres, plaušas, aizkuņģa dziedzeris un citi.
„Šobrīd cerība radīt no cilmes šūnām laboratorijā audzētas aknas ir daudz tuvāk nekā jebkurš varēja iedomāties pirms gada,” portālam Reuter Health atklāj Londonas Karaliskās universitātes cilmes šūnu eksperts Dusko Illiks (Dusko Illic). Viņš izsakās, ka jauno orgānu audzēšanas tehnika izskatās ļoti daudzsološa un izpētes procesā ir sperts uz priekšu milzu solis.
Jo mazāk specializēta šūna, jo lielāka iespēja no tās izaudzēt to orgānu, kas nepieciešams. Tomēr šis gadījums ir unikāls ar to, ka par pamatmateriālu ir ņemtas nevis mazspecializētas embrionālās šūnas, bet asins un ādas šūnas.
Japāņu zinātnieku komandas bāzējas Jokoamas valsts universitātes medicīnas fakultātē. Tās vadītājs Takanori Takebe telekonferencē atklāja, ka zinātnieku grupa plāno līdzīgus pētījumus veikt par aizkuņģa dziedzeru un plaušu šūnām. Atšķirībā no citur veiktiem pētījumiem japāņu zinātnieku veiksmes pamatā ir trīs dažādu aknu šūnu veidu apvienojums, kuras kopā veido „aknu pumpuriņus” un var attīstīties par pilnvērtīgu, nobriedušu orgānu.
Nedaudz ar citām metodēm līdzīgus panākumus guvuši citu valstu zinātnieki. Šā gada aprīlī Amerikas zinātnieki nāca klajā ar paziņojumu, ka laboratorijā ir radījuši pilnvērtīgi funkcionējošas žurku nieres. Savukārt šā gada maijā britu zinātnieki ziņoja, ka no ādas šūnām radījuši sirds audus, ko nākotnē varētu izmantot sirds mazspējas ārstēšanā.