Pasaulē

Snoudens Krievijā vēlas tikties ar cilvēktiesību aizstāvjiem un advokātiem

Jauns.lv

Bēguļojošais ASV izlūkošanas slepeno ziņu noplūdinātājs Edvards Snoudens vērsies pie Krievijas un ārvalstu cilvēktiesību organizācijām un advokātiem ar lūgumu piektdien ar viņu tikties, paziņojis avots Maskavas Šeremetjevas lidostas administrācijā.

Snoudens Krievijā vēlas tikties ar cilvēktiesību a...

Avots stāstīja, ka Snoudens, kas, kā tiek uzskatīts, kopš 23.jūnija pēc ierašanās no Honkongas uzturas Šeremetjevas lidostas tranzīta zonā, "plāno paust savu attieksmi pret viņu vērsto ASV valdības maniakālo vajāšanas kampaņu, kuras rezultātā tiek apdraudēti avioreisu pasažieriši, kas dodas uz vairākām Latīņamerikas valstīm".

Snoudens "arī plāno nākt klajā ar paziņojumu, kura būtība pagaidām nav atklāta," piebilda lidostas administrācijas pārstāvis.

Viņa rīcībā esošā informācija liecina, ka Snoudens izteicis vēlmi tikties ar "Amnesty International" pārstāvi Krievijā Sergeju Ņikitinu, "Transparency International" pārstāvi Mihailu Krasnovu, "Human Rights Watch" pārstāvi Innu Žadžijevu, Polijas cilvēktiesību aizstāvju organizācijas "Krido Legal" pārstāvi Jakobu Zjuleku, kā arī Apvienoto Nāciju Organizācijas pārstāvjiem Krievijā.

Snoudena uzaicināto cilvēku vidū esot arī Krievijas cilvēktiesību aizstāvji - sabiedriskās organizācijas "Pretošanās" līdere Olga Kostina un Krievijas pilnvarotais cilvēktiesību jautājumos Vladimirs Lukins -, kā arī parlamenta apakšpalātas Valsts somes deputāts Vjačeslavs Ņikonovs un advokāti Anatolijs Kučerene, Genrihs Padve un Genrijs Rezņiks.

"Amnesty International" pārstāvis Ņikitins paziņoja, ka plāno tikties ar Snoudenu. Sarunā ar aģentūru "Associated Press" viņš atteicās atklāt tikšanās vietu.

Snoudens ir lūdzis piešķirt viņam patvērumu 27 pasaules valstīm, bet lielākā daļa Eiropas valstu, kā arī Brazīlija un Indija viņa lūgumu noraidīja, bet kreisi noskaņotās Latīņamerikas valstis ir paudušas līdzjūtību. Venecuēla, Nikaragva un Bolīvija ir piedāvājušas Snoudenam patvērumu.

Tiek uzskatīts, ka Snoudens turpina uzturēties Maskavas Šeremetjevas lidostā, kur viņš 23.jūnijā ieradās no Honkongas kā tranzītpasažieris, bet viņš nevar doties prom, jo ASV ir anulējušas viņa pasi un viņam nav ceļošanai derīga dokumenta.

Kriminālapsūdzības, tostarp par spiegošanu un valdības īpašuma zādzību, 30 gadus vecajam Snoudenam ir izvirzītas federālā tiesā ASV Virdžīnijas štatā, kur ir bāzējies viņa bijušais darba devējs - privāta konsultāciju firma "Booz Allen Hamilton", kas sniedza pakalpojumus ASV Centrālajai izlūkošanas pārvaldei (CIP). Ir izdots arī orderis viņa aizturēšanai.

Snoudens 20.maijā no ASV aizlidoja uz Honkongu. Atrodoties tur, viņš noplūdināja ASV un Lielbritānijas presē ziņas par slepenām programmām, ar kurām ASV izlūkdienesti izspiegojuši interneta un telefonsarunu datus.

BNS