Snoudens Maskavas lidostā pirmo reizi tiekas ar tiesību aizstāvjiem un advokātu
Ziņu par ASV izlūkdienestiem noplūdinātājs Edvards Snoudens, kas ir paudis, ka vēlas pieteikties patvēruma saņemšanai Krievijā, pašlaik izvērtē savas iespējas un, visticamāk, tuvākajā laikā pieņems lēmumu, otrdien paziņoja Kremlim pietuvinātais advokāts Anatolijs Kučerena.
Viņš pagājušajā nedēļā atsaucās uz Snoudena aicinājumu tikties ar cilvēktiesību aktīvistiem Maskavas Šeremetjevas lidostā, kuras tranzītzonā Snoudens atrodas jau trīs nedēļas. Kučerena paziņoja, ka Snoudens ir sazinājies ar viņu, lai saņemtu konsultācijas.
"Viņš aktīvi konsultējas ar mani," Kučarena sacīja, norādot, ka pēdējo reizi ar Snoudenu runājis pirmdien. "Pēc tikšanās esam bieži sazinājušies," atzina advokāts, paskaidrojot, ka ar Snoudenu "aktīvi konsultējamies, un domāju, ka viņš izlems tuvāko dienu laikā".
Kučarena stāstīja, ka palīdz šobrīd pasaulē slavenākajam bēglim saprast Krievijas tiesību aktu līkločus un paskaidro atšķirību starp bēgļa, politiskā patvēruma un pagaidu patvēruma statusiem.
"Pirms konsultācijām viņš neizprata šos jautājumus," atzina advokāts, piebilstot, ka Snoudenam "ir jāsaprot, kas viņam ir piemērots un kādas tiesības un pienākumus paredz katrs no statusiem".
Pirmo reizi kopš ierašanās Krievijā 23.jūnijā Snoudens piektdien Šeremetjevas lidostā tikās ar vairākiem tiesību aizstāvības aktīvistiem un advokātiem.
Tikšanās laikā viņš sacīja, ka lūgs patvērumu Krievijai, ko izmantos, līdz atradīs risinājumu, kā legāli doties uz Latīņameriku.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmdien sacīja, ka Snoudens no Krievijas dosies prom, "tiklīdz varēs". Putins apsūdzēja ASV par Snoudena iesprostošanu Maskavā.
Krievijas amatpersonas norāda, ka nav saņēmušas oficiālu Snoudena patvēruma lūgumu.
Snoudens ir lūdzis piešķirt viņam patvērumu 27 pasaules valstīm, bet lielākā daļa Eiropas valstu, kā arī Brazīlija un Indija viņa lūgumu noraidīja, savukārt kreisi noskaņotās Latīņamerikas valstis ir paudušas līdzjūtību. Venecuēla, Nikaragva un Bolīvija ir piedāvājušas Snoudenam patvērumu.
Snoudens turpina uzturēties Maskavas Šeremetjevas lidostas tranzītzonā, kur viņš 23.jūnijā ieradās no Honkongas kā tranzītpasažieris. Viņš nevar doties prom, jo ASV ir anulējušas viņa pasi un viņam nav ceļošanai derīga dokumenta, turklāt Vašingtona izdara spiedienu uz citām pasaules valstīm, lai tās neielaistu savā gaisa telpā nevienu lidmašīnu, kurā varētu būt Snoudens.
Kriminālapsūdzības, tostarp par spiegošanu un valdības īpašuma zādzību, 30 gadus vecajam Snoudenam ir izvirzītas federālā tiesā ASV Virdžīnijas štatā, kur ir bāzējies viņa bijušais darba devējs - privāta konsultāciju firma "Booz Allen Hamilton", kas sniedza pakalpojumus ASV Centrālajai izlūkošanas pārvaldei (CIP). Ir izdots arī orderis viņa aizturēšanai.
Snoudens 20.maijā no ASV aizlidoja uz Honkongu. Atrodoties tur, viņš noplūdināja ASV un Lielbritānijas presē ziņas par to, kā ASV izlūkdienesti izspiego interneta un telefonsarunu datus.
BNS, Foto: EPA/LETA