Igaunijā nodokļu izkrāpšanas lietā darījumos ar zeltu aizdomās tur Latvijas miljonāru Gombergu
Uzņēmējs izteicās, ka krimināllieta "nevirzās jau trīs gadus", jo neesot nekādu pierādījumu.
Pasaulē

Igaunijā nodokļu izkrāpšanas lietā darījumos ar zeltu aizdomās tur Latvijas miljonāru Gombergu

Jauns.lv

Igaunijas ieņēmumu dienestā tuvojas noslēgumam izmeklēšana vērienīgā nodokļu izkrāpšanas lietā darījumos ar zeltu un aizdomās tiek turēts arī Latvijā pazīstamais miljonārs Jevgēņijs Gombergs, šodien vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Igaunijā nodokļu izkrāpšanas lietā darījumos ar ze...

Kā krāpšanas shēmu skaidro raidījums, sākumā persona legāli nopērk investīciju zeltu, ko ar PVN neapliek, jo 99,9.proves zelts ir naudas ekvivalents. Zelta stieņus pārkausē par zemākas proves zeltu un par darījumiem ar tādu dārgmetālu PVN jau ir jāmaksā. Pārkausēto zeltu pārdod kādai firmai, tā nākamai, tā vēl tālāk, katrā darījumā pievienojot PVN. Ķēdes pēdējā firma parasti izskatās pavisam normāla, tai ir apgrozījums, birojs un darbinieki. Tā zeltu eksportē uz legāli strādājošu rūpnīcu, piemēram Lielbritānijā. Galvenais šajā ķēdē esot ātrums, jo, kamēr sākumposmā valstij PVN vēl nav samaksāts, pēdējā firma to jau ir atprasījusi. Valsts samaksā PVN, bet ķēdes sākums izirst un pazūd.

Lai iegūtu zelta izcelsmi apliecinošus dokumentus, krāpnieki zeltu nes uz valsts proves biroju. Lai neizskatītos neticami, lūžņu zeltam pievieno arī no privātpersonām iepirktas zeltlietas.

Igaunijas nodokļu iekasētāju uzmanības lokā nonākusi firma "Unico Gold", kuras meitas kompānija darbojas arī Latvijā. Igaunijā "Unico Gold" zeltu pārdevusi firmai "Deoro", kuras amatpersona ir Latvijas pilsonis Gombergs. Viņa vadītajam uzņēmumam arestēti aptuveni divi miljoni eiro un aprēķināts 700 000 eiro uzrēķins, informē "Nekā personīga".

Latvijā ar zelta tirdzniecību nodarbojas Gombergam piederoša firma "B221". Tās darbība Latvijā līdzinoties "Deoro" darbībai Igaunijā. Abas iepirka zeltu no "Unico Gold" un tālāk eksportēja uz BASF rūpnīcu Lielbritānijā. Abas firmas prasījušas PVN atmaksu no valsts. Abos gadījumos ķēdes sākumā esošās firmas PVN valstij nesamaksāja, norāda raidījums.

Gombergs raidījumam paudis viedokli, ka visi darījumi ir bijuši likumīgi un eksportējamie zelta lūžņi pirkti no uzticamas kompānijas. No kurienes tā zeltu dabūjusi, viņam neesot iespēju pārliecināties.

Uzņēmējs izteicās, ka krimināllieta "nevirzās jau trīs gadus", jo neesot nekādu pierādījumu. "Ierosināja un tagad nezina, ko darīt ar to [krimināllietu]," teica Gombergs.

Savukārt Igaunijas Nodokļu un muitas administrācijas preses sekretāre Mailina Āsmē raidījumam pavēstīja, ka "Igaunijas prokuratūrai un nodokļu un muitas administrācijai ir pamats turēt aizdomās Jevgēņiju Gombergu kriminālos nodokļu likumu pārkāpumos darījumos ar zeltu".

Izmeklēšana vēl turpinās, tādēļ sīkāku informāciju viņa nesniedza, bet apstiprināja, ka izmeklēšanas gaitā bijusi sadarbība ar Latvijas varas iestādēm.

Gombergam pieder dažādi nekustamie īpašumi Rīgā un Jūrmalā, bet plašāku uzmanību viņš savulaik izpelnījās, atjaunojot dažādus Krievijas impērijas laika pieminekļus - Pēterim I, karavadonim Barklaja de Tolli un bijušajam Rīgas mēram Dzordžam Armitstedam.

LETA/Foto: Lita Krone/LETA