Vairāku Austrumeiropas valstu ministri brīdina Lielbritāniju par migrantu diskriminēšanu
Vairāku Austrumeiropas valstu ārlietu ministri piektdien brīdināja, ka Lielbritānijas plāni ierobežot migrantu tiesības uz bezdarbnieku pabalstiem var kaitēt Eiropas Savienībai (ES) kopumā.
Čehijas, Polijas, Slovākijas un Ungārijas ārlietu ministri kopīgā paziņojumā uzsvēra, ka brīva pārvietošanās ir ES integrācijas stūrakmens, noraidot Lielbritānijas bažas, ka migranti no reģiona varētu iztērēt sociālās sistēmas resursus.
"Brīva personu kustība ir ES integrācijas stūrakmens un nepieciešams posms pilnībā integrētam vienotajam tirgum," uzsvēra ministri.
"Šo pamatbrīvību selektīva piemērošana dalībvalstīs novedīs pie vienotā tirgus sabrukuma," piebilda četru Austrumeiropas valstu ārlietu ministri.
Viņi norādīja, ka tā vietā, lai būtu nasta Lielbritānijas sabiedrībai, migranti sniedz savu ieguldījumu valsts ienākumos tādā mērā, kas krietni pārsniedz viņu izmantoto sociālo pabalstu apmēru.
"Pieejamie dati liecina, ka migranti no Centrālās un Austrumeiropas Lielbritānijas ekonomikai ir bijuši ārkārtīgi izdevīgi. Viņi ir jaunāki un ekonomiski aktīvāki par vidējo britu darbaspēku," paskaidroja ministri.
Čehijas, Polijas, Slovākijas un Ungārijas ārlietu ministri aicināja Lielbritāniju gādāt, lai jebkādi veiktie pasākumi atbilst ES tiesību normām.
Lielbritānijas premjerministrs trešdien paziņoja par plāniem saistībā ar bažām par pieaugošo migrantu pieplūdumu no Rumānijas un Bulgārijas pēc tam, kad 1.janvārī šo valstu pilsoņiem tiks atvērtas robežas brīvai darbaspēka kustībai blokā.
Viņš sacīja, ka migranti no ES valstīm Lielbritānijā nesaņems bezdarbnieka pabalstus pirmos trīs mēnešus pēc ierašanās, bet pēc tam tos varēs saņemt vien sešus mēnešus, bet tie migranti, kas ubagos vai būs bezpajumtnieki tiks izraidīti no valsts un varēs atgriezties vien pēc gada.
Bulgārija ceturtdien tādus Lielbritānijas plānus nosauca par "atklāti diskriminējošiem, bet Lietuvas premjers Aļģirds Butkevičs uzsvēra, ka Lielbritānijai ir jāievēro ES līgumi par brīvu darbaspēka pārvietošanos.
LETA