Pēc paša valsts prezidenta ierosmes Urugvajā legalizē marihuānu
Urugvajas parlamenta augšpalāta - Senāts - legalizējis marihuānu, līdz ar to Urugvaja kļūs par pirmo valsti pasaulē, kuras valdība uzņēmusies atbildību par marihuānas ražošanu un izplatīšanu.
Pēc garām debatēm par likumprojektu nobalsoja 16 no 29 senatoriem. Tagad, lai jaunais likums stātos spēkā, tam vēl nepieciešamas tikai prezidenta Hosē Muhikas paraksts. Prezidents, likumprojektu, visticamāk, parakstīs, jo pats ir tā iniciators.
Likumprojekts, kuru parlamenta apakšpalāta apstiprināja augusta sākumā, paredz, ka marihuānas tirdzniecības tiesības būs vienīgi valdībai. Pircējiem būs jāreģistrējas datubāzē un jābūt vecākam par 18 gadiem.
"Pastāv lielas šaubas, un šaubas ir pamatotas. Bet šaubām nevajadzētu mūs paralizēt, izmēģinot jaunus ceļus, lai tiktu galā ar šo problēmu, kas mūs sagrābusi," norādīja 78 gadus vecais prezidents.
Muhika atzina, ka valsts tam vēl nav pilnībā gatava, bet norādīja, ka, tāpat kā visam citam, arī šai iniciatīvai ir jādod iespēja.
Marihuānas legalizācija Urugvajā ir raisījusi satraukumu kaimiņvalstīs Brazīlijā un Argentīnā. Urugvajas iecere krietni pārspēj nesen ASV Kolorado un Vašingtonas štatos pieņemtos likumus par marihuānas legalizēšanu, kā arī liberālos likumus Nīderlandē un Spānijā.
Urugvajas valdības atbalstītais likumprojekts paredz, ka persona paša vajadzībām drīkstēs audzēt līdz sešiem marihuānas kaņepju stādiem vai iestāties klubā, kas varēs audzēt līdz pat 99 augiem, vai arī iegādāties marihuānu aptiekās, tiesa, ne vairāk par 40 gramiem mēnesī.
Likumprojekta pretinieki bažījas, ka šāds solis padarīs Urugvaju par tūrisma centru ārvalstu marihuānas lietotājiem un iedrošinās uz stiprāku narkotiku lietošanu. Pret šādu soli iestājušās gan opozīcijas partijas, gan farmācijas nozares pārstāvji.
Arī sabiedrībā valda liela skepse. Septembrī veikta sabiedriskās domas aptauja liecina, ka 61% urugvajiešu ir noskaņots pret marihuānas legalizāciju.
Latīņamerikā, kur karš pret narkotikām prasījis tūkstošiem cilvēku dzīvību, Urugvajas iecere ir izpelnījusies arī citu valstu līderu atbalstu, bet Starptautiskā Narkotiku kontroles pārvalde (INCB) brīdinājusi, ka tā pārkāpj 1961.gada Narkotiku apkarošanas konvenciju, kam pievienojušās 185 valstis, arī Urugvaja.
LETA, Foto: EPA/LETA