Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
6 komentāri
Sakārtot:
Anita Balnasa (Kļaviņa)
2023. gada 10. decembrī 11:57
Tātad praktiski nebija nekādas starpības priekš veselības.
Ziņot par komentāru Paldies! Ziņojums par komentāru ir saņemts
Kitija Sku
2023. gada 10. decembrī 12:36
Ne gluži, Anita. Sen jau pierādīts, ka labāk atturēties no dzīvnieku produktiem. P.S. Es kādreiz biju veģetāriete, arī vegāne, patreiz, diemžēl, ne. Ja un kad būs īstais laiks, iespējams, atgriezīšos pie tā, beigšu mocīt savu organismu. Pagaidām vēl ne. Vēlos, lai tas notiek dabīgi, bez jebkādiem ierobežojumiem. Zinu, ka notiks bet, kad - 🤷🏼‍♀️😊
Ziņot par komentāru Paldies! Ziņojums par komentāru ir saņemts
Ģirts Zīle
2023. gada 10. decembrī 12:54
Nekad nav ticis pierādīts, ka labāk ir atturēties no dzīvnieku izcelsmes produktiem. Un tas arī nekad netiks pierādīts, tieši tāpat kā tas, ka vegāniska diēta būtu īpaši labāka vai kaitīgāka par visēdāju diētu. Šādi pētījumi vienkārši ir pārāk dārgi un pašreizējā zinātne nav spējīga neko tādu pierādīt. Toties mēs zinām, ka dzīvnieku izcelsmes produktiem ir augstāka DIAAS vērtība, kas nozīmē, ka tajos ir augstākas kvalitātes proteīns, nekā augu valsts produktos. Tātad ir jāapēd mazāk, lai uzņemtu nepieciešamo proteīna un neaizstājamo aminoskābju daudzumu. Vegāniem arī obligāti jālieto uztura bagātinātāji un bērniem vispār nav ieteicams ēst vegāniski (ir valstis Eiropā, kur mazi bērni vispār nedrīkst būt vegāni). Cilvēki vienmēr bijuši gaļēdāji. Tieši tāpēc mums ir tik attīstītas smadzenes. Jebkuri citi apgalvojumi ir zinātniska falsifikācija. Un galu galā vegānisms ir ideoloģija nevis pārdomāts uztura plāns. Tas sakņojas Septītās dienas adventistu mācībā, un tie joprojām finansē vegānisko "zinātni". Var ēst veģetāri, bet vegānisms nav balstīts zinātnē un nav dabisks. Vai ir iespējams ēst vegāniski? Viennozīmīgi. Bet ne katrs to spēj, un uz vecumu tas pat nebūtu ieteicams, jo proteīna absorbcija vecumā ir daudz zemāka. Tāpēc šādi pētījumi var būt interesanti un var motivēt turpmākai izpētei, bet tie nespēj mums sniegt pilnvērtīgu informāciju kā būtu ēst pareizi, jo pretējā gadījumā diskusija jau būtu slēgta sen, bet tā nav, jo uzturzinātnei ir tikai asociatīvs raksturs, un tā tas būs vienmēr.
Ziņot par komentāru Paldies! Ziņojums par komentāru ir saņemts
Ģirts Zīle
2023. gada 10. decembrī 13:40
Vēl viena svarīga lieta. Šis ir kārtējais gadījums, kad pētījumu virsrakstā un secinājumos ir rakstīts viens, bet iepazīstoties ar pašu pētījumu, kļūst skaidrs, ka tas praktiski ir pretstatā secinājumiem. Secinājumi bieži vien tiek rakstīti dažādu ideoloģiju ietekmē. Piemēram, bija plašs pētījums, kurā atklājās, ka augstāks ZBL korelēja ar zemāku sirds un asinsvadu slimību risku, bet secinājumos autori pieturējās pie standarta rekomendācijām un noklusēja rezultātus. Un šāda prakse ir ļoti bieža, ņemot vērā arī finansējuma avotus. Kurš gan grib saņemt atteikumu finansējuma pieprasījumam?
Ziņot par komentāru Paldies! Ziņojums par komentāru ir saņemts
Ģirts Zīle
2023. gada 10. decembrī 13:42
Labojums: Pretstatā pētījuma rezultātiem nevis "pretstatā secinājumiem".
Ziņot par komentāru Paldies! Ziņojums par komentāru ir saņemts
Reināte Jaunbrāle
2023. gada 11. decembrī 00:52
Nav vienotas receptes. Kas priekš viena-svētība, priekš otra-nāve. Galvenais, lai nekas netiktu uzspiests un pastāvētu izvēle.
Ziņot par komentāru Paldies! Ziņojums par komentāru ir saņemts

Pievienot komentāru

Komentāru pievienošana pieejama tikai autorizētiem lietotājiem

Autorizēties
Komentāru noteikumi