
Augustā pie Ālandes upes atklās trīs laikmetīgās mākslas darbus

Sestdien, 9. augustā, plkst. 16.00 Grobiņā, pie Ālandes upes, atklās nodibinājuma “Nodibinājums Liepāja 2027” veidoto vides mākslas taku “Aci pret aci ar dabisko”. Tā būs trīs mākslas objektu saspēle, kas aicinās apmeklētājus izjust dabu kā vēsturi, nākotni un dzīvību vienojošu telpu.
Mākslas taka tapusi “Liepāja 2027 – Eiropas kultūras galvaspilsēta” programmas ietvaros un izcels Baltijas piekrastes un Ālandes upes ielejas unikālo ekosistēmu, kur dabas ritmi satiekas ar cilvēka ietekmi un dažādiem nākotnes scenārijiem. Šie trīs darbi rada platformu laikmetīgai apcerei un līdzpārdzīvojumam, vienlaikus kļūstot par vietas identitātes zīmēm līdz pat 2027. gada izskaņai.
Mākslas takā varēs apskatīt trīs mākslinieku – Ievas Vieses, Kristas Dinteres un Riharda Vītola jaunradītus darbus.
“Šī mākslas taka būs gan vizuāla, gan filozofiska pieredze – aicinot mūs skatīties dabai acīs, dzirdēt tās balsi un aizdomāties par to, kā kopā sadzīvot, nevis sacensties. Ieva Viese skulpturālās formās atklās fosilo radību nospiedumus mūsdienu kultūrā, Krista Dintere ar muzikālām rotaļām svinēs sadarbību starpsugu attiecībās un spēju atgriezt dabā zaudēto, bet Rihards Vītols papildinātajā realitātē iezīmēs postbioloģiskus evolūcijas procesus dabas un tehnoloģiju mijiedarbē,” norāda izstādes kuratore Anna Priedola.
Ievas Vieses vairāku mediju instalācija "Trialitāte. Ālandes posms" ar čugunā lietiem trilobītiem – sen izmirušiem jūras posmkājiem – simboliski “ievietos” senatni mūsdienu ainavā. Darbs reflektēs par kustību, laika slāņiem un trešo skatījuma plakni – kā saikni starp cilvēku, vidi un līdz šim nezināmo.
Mākslinieka Riharda Vītola instalācija “Plastiskais visums” ar papildinātās realitātes elementiem attēlos iespējamu nākotnes ainavu, kur daba un tehnoloģijas nav pretinieki, bet līdzradītāji. Hibrīdkoki un evolucionējoša biosfēra veidos tādu ekoloģiju, kur cilvēks vairs nav vienīgais pārmaiņu virzītājs.
Mākslinieces Kristas Dinteres interaktīvais darbs “Parkšķi” iedzīvinās Kurzemes dabas skaņu pasauli – apmeklētāji varēs spēlēt īpaši veidotus instrumentus, kas imitēs aizsargājamās austrumu kokvardes dziesmas. Instalācija aicinās klausīties kokvaržu koros un iesaistīties ritmiskā dialogā ar šo reto sugu. Daba, skaņa un līdzdalība saplūdīs vienotā mākslas un vides piedzīvojumā.
Atklāšana notiks 9. augustā, plkst. 16.00, pie Ālandes upes, Promenādē, Paula ielā, Grobiņā. Ieska ņemt līdzi viedtālruni, lai piedzīvotu paplašinātās realitātes pieredzi. Mākslas objekti būs apskatāmi līdz 2027. gada beigām.