
Rīgas dome brīdina: SAC “Liepa” var slēgt, ja nepilnības netiks novērstas

Rīgas domes Labklājības departaments cer uz valsts iestāžu iesaisti sociālās aprūpes centrā (SAC) "Liepa" konstatēto problēmu risināšanā, atzina departamenta direktore Irēna Kondrāte.
Labklājības ministrijas (LM) Sociālā darba un sociālās palīdzības politikas departaments un Veselības inspekcija (VI), līdzīgi kā Tiesībsarga birojs, senioru aprūpes centrā "Liepa" ir konstatējusi būtiskus privātuma, higiēnas un lietvedības pārkāpumus un sniegusi 14 ieteikumus pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai un normatīvajos aktos noteikto prasību izpildei, kas jāpaveic līdz 30.jūnijam.
Kondrāte norādīja, ka, situācijai neuzlabojoties, tiek plānots pārtraukt līgumattiecības ar SAC "Liepa" un tur esošos Rīgas pašvaldības iemītniekus izmitināt citos aprūpes centros.
Pašlaik SAC "Liepa" izmitināti aptuveni 90 pašvaldības iedzīvotāji. Lai viņus pārceltu uz citu aprūpes iestādi, nepieciešams ne tikai rast vietu kādā citā aprūpes centrā, bet arī jāsaņem aprūpējamo piekrišana. Līdz ar to šis process varētu ilgt līdz gada beigām.
Šajā laikā Labklājības departaments turpinās veikt neplānotas pārbaudes SAC "Liepa", lai pārliecinātos par apstākļiem, kādos tur mitinās aprūpējamie.
Šonedēļ par situāciju SAC "Liepa" tika informēti Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas deputāti, no kuriem daži uz dzirdēto reaģēja visai asi. Piemēram deputāte Ieva Brante (LA) bija ļoti sašutusi par dzirdēto un norādīja, ka viņas suns dzīvo labākos apstākļos, nekā "Liepas" iemītnieki. Viņas ieskatā, SAC "Liepa" īpašniecei pašai ir vajadzīga palīdzība.
Kā jau ziņots, LM Sociālā darba un sociālās palīdzības politikas departamenta direktore Ilze Skrodele-Dubrovska, pārbaude tika veikta 18.februārī, kad SIA "Senioru nams" pakalpojumus saņēma 118 klienti un 14 biedrības "Dzintarkrasta serviss" klienti. Senioru aprūpē bija iesaistīts 51 darbinieks.
LM pārbaudē konstatēts, ka, veicot klientu aprūpi, kā arī klientiem izmantojot sēdpodus, netiek nodrošināts privātums. Ne visiem klientiem tiek nodrošināts individuālais apģērbs, kā arī klienti nav apģērbti atbilstoši diennakts laikam. Higiēnas uzturēšana nebija nodrošināta ar atbilstošiem higiēnas līdzekļiem.
Pārbaudē secināts, ka centrā netiek nodrošināta aprūpes procesa uzraudzība un kontrole, tajā skaitā arī darbinieku amata aprakstos nav noteikta darbinieku pakļautība un pienākumi atbilstoši noteiktajām profesionālajām kompetencēm. Darbiniekiem netiek nodrošināta profesionālās kompetences pilnveide, kā arī supervīzijas speciālistiem normatīvajos aktos noteiktajā apjomā.
Telpas centrā bija slikti koptas, netika vēdinātas, mēbeles bija nolietojušās un dažviet salauztas, tostarp bojāts grīdas segums, kas ir risks klientu krišanai un traumatismam. Telpās konstatēti arī insekti.
Pārbaudes laikā LM konstatēja iespējamus veselības apdraudējumus sakarā ar izgulējumu vienai no SAC "Liepa" klientēm, bet vairākiem citiem klientiem atklāja ādas bojājumus, kurus, iespējams, varēja izraisīt insektu kodumi un saslimšana ar kašķi.
Pārbaudē tika konstatēts risks, ka klientu naudas līdzekļu izlietojums nenotiek klientu interesēs. Saistībā ar pārbaudē konstatēto iespējami prettiesisku rīcību, nodrošinot klientiem naudas summas personiskiem izdevumiem - 15% no klienta pensijas vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta, informācija izvērtēšanai nosūtīta Valsts policijai.
Par iespējamiem darba tiesību pārkāpumiem informēta arī Valsts darba inspekcija. Ministrija esot nosūtījusi informāciju par konstatētajām nepilnībām arī citām kontrolējošām institūcijām atbilstoši to kompetencei.
Skrodele-Dubrovska atzina, ka ministrijas konstatētais ir līdzīgs Tiesībsarga biroja novērojumiem, un pārkāpumi nav uzskatāmi par sīkiem.
Savukārt Veselības inspekcija (VI) senioru sociālās aprūpes centram "Liepa" martā piemērojusi naudas sodu par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu un zāļu aprites kārtības pārkāpumiem.
Inspekcija martā par epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu centram piemēroja sodu 1500 eiro apmērā. Savukārt par zāļu aprites kārtības pārkāpumiem tika piemērots sods 300 eiro apmērā.
Kā norāda inspekcijā, šī gada februārī tika ierosinātas arī divas administratīvā pārkāpuma lietas pēc tam, kad VI centrā konstatējusi blakšu un prusaku klātbūtni, nepiemērota insekticīda izmantošanu, kā arī nepilnīgu ierakstu veikšanu aprūpes lapās par klientu mazgāšanu un gultas veļas maiņu.
Pārkāpumi konstatēti arī medikamentu uzskaitē un zāļu derīguma termiņu neievērošanā.
Atkārtotā kontrolē aprīlī VI sociālās aprūpes centrā "Liepa" identificēja nepilnības un pārkāpumus medicīnisko dokumentu lietvedībā, ārstu nozīmēto medikamentu lietošanā. Tāpat secināts, ka centrā savlaicīgi netiek sniegta veselības aprūpe.
Inspekcija sociālās aprūpes centram izteica rakstveida brīdinājumu par veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas apturēšanu un uzdeva nodrošināt iekšējo kontroli par veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas kvalitāti, savlaicīgi nodrošināt iestādes klientiem atbilstošu veselības aprūpi, tajā skaitā ārsta nozīmētas ārstēšanas, izmeklējumu un rekomendācijas izpildi, veicot atbilstošus ierakstus medicīniskajā dokumentācijā par klientu sūdzībām, objektīvo stāvokli, noteikto diagnozi, medikamentu nozīmējumiem, medikamentu lietošanas veidu un ilgumu.
Ja brīdinājumā norādītie pārkāpumi noteiktajā termiņā līdz 2025.gada 6.jūnijam netiks novērsti, VI pieņems lēmumu par sociālās aprūpes centrā "Liepa" sniegto veselības aprūpes pakalpojuma apturēšanu.
SAC "Liepa" uztur uzņēmējai Marikai Žuravļovai piederošā SIA "Senioru nams". Saskaņā ar "Firmas.lv" informāciju, uzņēmums 2023.gadā strādājis ar 2,34 miljonu eiro apgrozījumu un 890 370 eiro peļņu.
Rīgas domes komitejā Žuravļovai tika uzdots jautājums, vai tik liela uzņēmuma peļņa nenozīmējot, ka uzņēmums pārāk maz līdzekļu izmanto sociālās aprūpes pakalpojumu sniegšanai. Uz ko tika saņemta atbilde, ka par šiem līdzekļiem tiek plānots veidot jaunu sociālās aprūpes centru.