Ventspils domes deputātu kandidāti: Lemberga gāzēji, Dieva piesaucēji, olimpiskie čempioni un Rosļikova "čekas aģenti"
foto: Ventspils pilsētas pašvaldība
Ventspils pilsētu grib pārvaldīt 93 cilvēki, kaut gan šāda iespēja pavērsies tikai 13.
Politika

Ventspils domes deputātu kandidāti: Lemberga gāzēji, Dieva piesaucēji, olimpiskie čempioni un Rosļikova "čekas aģenti"

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Ventspils domes deputātu kandidātiem. Galvenā pretstāve Ventspilī, protams, būs pret Aivara Lemberga valdonību un šai ziņā viena otra partija patētiski piesauc pat Dieva palīdzību.

Ventspils domes deputātu kandidāti: Lemberga gāzēj...

Pirms pusotra mēneša bija arī kuriozs, kurā teju visi Alekseja Rosļikova partijas “Stabilitātei!” deputātu kandidāti paziņoja, ka okupācijas laikā bijuši čekas aģenti, pat tikko izkāpuši no bērnu autiņiem. Pēc tam gan viņi šo “kauna traipu” nomazgāja. Tāpat Ventspils domē vēlas iekļūt arī pāris bijušo sporta slavenību. Ventspils pilsētas domē jāievēl 13 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 93 no astoņiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē no Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK un “Latvijai un Venstpilij”, kā arī divu partiju kopīgajiem  (kustība “Par!”/“Jaunā vienotība” un Apvienotais saraksts/Jaunā konservatīvā partija) sarakstiem, kurā katrā ierakstīti 16 deputātu kandidātu vārdi, bet “Latvija pirmajā vietā” piedāvā tikai četrus, savukārt suverēnie jaunlatvieši - par vienu vairāk.

foto: redzet.lv
Uz Ventspils pilsētas domes 13 deputātu vietām pretendē 93 kandidāti no astoņiem sarakstiem.
Uz Ventspils pilsētas domes 13 deputātu vietām pretendē 93 kandidāti no astoņiem sarakstiem.

* Aprīļa sākumā Vēlēšanu komisiju pamatīgi samulsināja deviņi no desmit partijas “Stabilitātei!” Ventspils deputātu kandidāti. Viņi iesniegtajos dokumentos bija paziņojuši, ka esot sadarbojušies ar PSRS drošības dienestiem, bet vēlāk šos ierakstus tomēr labojuši. Iesniedzot pašvaldību vēlēšanu kandidātu sarakstu, tam ir jāpievieno vairāki dokumenti, kā arī kandidātam ir jāapliecina, vai viņš ir vai nav sadarbojies ar PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestiem, izlūkdienestiem vai pretizlūkošanas dienestiem, lai varētu balotēties vēlēšanos. Sadarbību ar PSRS drošības dienestiem bija atzīmējuši pat tādi “Stabilitātei!” deputātu kandidāti, kuri PSRS sabrukšanas laikā nebija izauguši pat līdz tīņu gadiem, piemēram, 1989. gadā dzimušais Deniss Abramovs, 1988. gadā dzimusī Zane Gasjūna, 1982. gadā dzimusī Svetlana Jakovicka, 1981. gadā dzimušais Andrejs Blohins un 1979. gadā dzimusī Ventspils 3. pamatskolas skolotāja Natālija Ņikitasa. Vienīgi “Stabilitātei!” Ventspils saraksta līdere - SIA “Ūdensputni” kultūras pasākuma organizatore un Saeimas deputātes Nataļjas Marčenko-Jodko palīdze Sanita Petere bija atzīmējusi, ka ar PSRS specdienestiem nav sadarbojusies. Vēlāk visi “Stabilitātei!” Ventspils deputātu kandidāti tomēr sniegto informāciju labojuši, uzsverot, ka ar padomju specdienestiem nav sadarbojušies. Ventspils vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Baiba Līdaka norādīja, ka tā bijusi tehniska kļūda, kuru deputātu kandidāti nebija pamanījuši. Visus desmit šī saraksta deputātu kandidātus jau ir izvērtējis Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs un atzinis par atbilstošiem Pašvaldības domes vēlēšanu likumā noteiktajām prasībām. Tikmēr Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāvji aģentūrai LETA lēsa, ka “Stabilitātei!” deputātu kandidāti varbūt nav izpratuši jautājumu vai to uztvert traucējusi valodas barjera, tāpēc viņi apliecinājuši sadarbību ar PSRS drošības dienestiem. “Satbilitātei!” līderi Ventspilī ir kultūras pasākuma organizatore Sanita Petere, SIA “Kursas jūra” (darbības veids: jūras zveja”) valdes priekšsēdētājs Andrejs Blohins un bezdarbniece Marija Manajeva. Partijas sauklis: “Rītdiena sākas šodien!”, kas piedāvā sniegt “emocionālo drošību, apmierinātību ar dzīvi un pārliecību par savu nākotni.”

foto: Mārtiņš Ziders
Ilggadējais Ventspils mērs Aivars Lembergs ar kundzi Kristīni atkal kandidē uz pilsētas domnieku krēsliem (attēlā: abi 2014. gadā “Muzikālās bankas” pasākumā).
Ilggadējais Ventspils mērs Aivars Lembergs ar kundzi Kristīni atkal kandidē uz pilsētas domnieku krēsliem (attēlā: abi 2014. gadā “Muzikālās bankas” pasākumā).

* Galvenā Ventspils pašvaldības vēlēšanu intriga būs tā, cik lielu atbalstu saņems ilggadīgā (nu jau bijušā) Ventspils mēra, vairākos smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga “Ventspilij un Latvijai”. Lai arī ventspilnieku partija daudzus jo daudzus gadus valda šajā ostas pilsētā, pēdējo trīs vietvaras vēlēšanu rezultāti rāda, ka atbalsts tai krītas (2013. gadā tā saņēma 69,44%, 2017. gadā – 62,33%, bet 2021. gadā tikai 54,32% balsu). Aivars Lembergs partijas sarakstā “kautrīgi” ierakstīs ar otro numuru, pirmais ir pašreizējais pilsētas mērs Jānis Vītoliņš, bet trešais – viņa vietnieks Guntis Blumbergs. Aiz šīs trijotnes seko vēl četri pašreizējās pilsētas domes deputāti – Aigo Gūtmanis, Didzis Ošenieks, Aivara Lemberga sieva Krīstīne Lemberga un Andris Grigalis. Devītais sarakstā ir Olimpisko spēļu čempions, šķēpa metējs Dainis Kūla, kurš pašlaik ir Ventspils Sporta komisijas priekšsēdētāja vietnieks. Partijas priekšvēlēšanu programmā teikts: “Jau vairāk nekā 30 gadus esam bijuši kopā. Pēdējie gadi nav bijuši viegli, tomēr turpinājām aktīvi strādāt pilsētas izaugsmei. Esam pildījuši jums dotos solījumus visās nozarēs, lai gan īpaši smagi tas bija ekonomikas attīstībā. Ostu reformas “sāga” turpinās jau sesto gadu un tikpat ilgi turpinās pilnībā valsts kontrolē pārņemto ostu lejupslīde gan Ventspilī, gan Rīgā. Esam daļēji pārņēmuši brīvostas lomu jaunu darba vietu radīšanā un varam lepoties ar modernām rūpnīcām. Strādāsim, lai atjaunotu modernu un efektīvu ostas pārvaldību ar līdzvērtīgu pašvaldības iesaisti, kas ļaus atkal piesaistīt investorus un radīt simtiem jaunu darba vietu. Biznesa atbalsta centrs turpinās palīdzēt mazajiem, vidējiem uzņēmējiem un jaunuzņēmumiem.”

* Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK saraksta līdere Ventspils Jaunrades nama direktore līdere Vita Hermansone, otrais numurs – SIA “Bucher Municipal” (darbības veids: mehānisko transportlīdzekļu virsbūvju, piekabju un puspiekabju ražošana) ražošanas procesu inženieru vadītājs Ingus Zariņš, bet trešā - SIA “LATTA” (restorānu bizness) valdes priekšsēdētāja Marita Bože. Kā jau nacionāļiem piederas, Ventspils programmā ir arī vārdā neminēta atsauce uz daudzu ventspilnieku “sāpju bērnu” – uz novadnieka, Sarkanās armijas komisāra Jāņa Fabriciusa (1877-1929) padomju laikā uzslieto pieminekli: “Stiprinot sabiedrības piederības sajūtu un latviskās vērtības, pārvietosim ideoloģiski neviennozīmīgus 20. gadsimta militārās vēstures pieminekļus uz muzeju, veidojot latvisku un vienojošu pilsētvidi.”

* Apvienotajam sarakstam, kurā ietilpst Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība un Liepājas partija, Ventspilī pievienojusies vēl Jaunā konservatīvā partija. Tās lokomotīve pilsētā ir pašreizējās domes deputāts un SIA “Ventspils Port Services” komercdarbības konsultants Aivis Landmanis, otrais numurs - SIA “DZEKL partneri” (darbības veidi: izmitināšana viesu mājās un lietotu preču mazumtirdzniecība) valdes loceklis Dzintars Kantsons, bet trešā – Kristīgā dzīvesveida izpētes fonda valdes priekšsēdētāja un  medija par kristiešu dzīvi “Tuvumā.lv” galvenā redaktore Aija Volka. Šī politiskā spēka priekšvēlēšanu programmā rakstīts: “Vairākus gadus ilgstošās starptautiskās sankcijas iedragājušas Ventspils ekonomisko un politisko reputāciju. Tas ir likumsakarīgs koruptīvo attiecību rezultāts. Līdz ar to Ventspils zaudējusi reģionālā līdera vietu, tāpēc investori un uzņēmēji dod priekšroku citām pilsētām. Lai Ventspils ieņemtu pienācīgu vietu Latvijas un Eiropas kartē, ir jāpārvar iesīkstējusī morāli ētiskā krīze.” Programma noslēdzas visnotaļ patētiski ar valsts himnas vārdu pārfrāzējumu: “Dievs, svētī Ventspili!”

foto: Ieva Čīka/LETA
Politisko svara stieni Ventspilī “Latvija pirmajā vietā” ringā vēlas pacelt kādreizējais pasaules čempions svarcelšanā Viktors Ščerbatihs.
Politisko svara stieni Ventspilī “Latvija pirmajā vietā” ringā vēlas pacelt kādreizējais pasaules čempions svarcelšanā Viktors Ščerbatihs.

* “Latvija pirmajā vietā” četrinieks ir pašnodarbinātie Eduards Rubīns un Jekaterina Pūrīte, kurai seko harizmātiskās Alekseja Ļedjajeva vadītās baznīcas “Jaunā paaudze” Ventspils draudzes mācītāja Inese Rubine un titulētais spēkavīrs, pasaules čempions svarcelšanā, bijušais 9. Saeimas deputāts, kurš iepriekš pārstāvēja Zaļo un zemnieku savienību, tagad olimpiskā centrā\z “Ventspils” treneris Viktors Ščerbatihs. LPP programmā teikts: “Mēs esam par to, lai viss labi uzsāktais mūsu pilsētā un veiksmīgi attīstītais tiktu turpināts un pilnveidots. Mēs esam gatavi pievienot arī savu pieredzi un zināšanas, esam par saprātīgu un koleģiālu sadarbošanos, veicinot pilsētas iedzīvotāju labklājību, uzlabojot apkārtējo vidi un paaugstinot dzīves kvalitāti. Mēs novērtējam to, kas ir bijis un raugāmies Ventspils nākotnē ar ticību, ka tā bija ir un būs vieta, kur ventiņi dzims, dzīvos un cienījami novecos.” Katrā ziņā LPP nebūs opozīcijā Aivaram Lembergam.

* Kustības “Par!” un “Jaunās vienotības” kopīgā Ventspils programma noslēdzas tikpat patētiski kā “apvienoto konservatīvo” programma: “Dievs, svētī Ventspili!”.  Saraksta līderis ir Ventspils pašvaldības deputāts Bruno Jurševics. Kustība “Par!” lepojas ar to, ka tās vietvaras vēlēšanu līderis ir pirmais atjaunotās Latvijas Ventspils pilsētas mērs un Ventspils deputātu padomes priekšsēdētājs kopš 1990.gada - “pieredzējis un mērķtiecīgs ventspilnieks, kurš strādājis gan pašvaldībā, gan vadījis tirdzniecības un mārketinga uzņēmumus.” Otrā sarakstā arī ir pilsētas domes deputāte Dace Korna, bet trešā – Ventspils Sociālo lietu komisijas locekle Anželika Uminska-Jurševica. Programma rakstīts: “Mēs esam par pilsētu, kas nepieder dažiem, kurā tiek būvētas daudzdzīvokļu mājas un pieaug jauno ģimeņu skaits, kur katrs ventspilnieks - zelta vērtē! Mēs pārorientēsim pilsētas ekonomisko attīstību no tranzīta krituma uz esošo un jaunu rūpniecības nozaru attīstību.”

* “Saskaņas” līderis ir biedrības “Kultūras diplomātija” valdes loceklis Vitalijs Trusevičs, otrais - Rīgas Tehniskās universitātes vecākais analītiķis datorzinātnēs Artūrs Stepčenko, bet trešais - SIA “Bio Venta” mērinstrumentu - elektronikas inženiera vietnieks Jevgenijs Černovs. Sarakstā ir vēl divi biedrības “Kultūras diplomātija” valdes locekles Jeļena Semeņenko un Svetlana Peganova. Biedrības mērķis ir “bagātināt Latvijas kultūras vidi ar dažādu kultūras pasākumu producēšanu un organizēšanu, kā arī veicināt sabiedrības sapratni par kultūrvidi, veidot draudzīgas attiecības starp latviešu un citas valsts sabiedrību”. Jeļena Semeņenko nav apmierināta ar pilsētā esošo situāciju, par ko licina arī viņas pirms četriem gadiem sociālajos tīklos ierakstītais: “...mūsu pilsētas ekonomika tiek apzināti un konsekventi iznīcināta. Šādu “centienu” rezultāts nav labklājība, bet simtiem bezdarbnieku.” Viņa vēlas aizsargāt “visneaizsargātāko cilvēku grupu, kā arī nacionālo minoritāšu un nepilsoņu intereses.”

* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” piecinieks Ventspils vēlēšanās ir: SIA “Bluehouse capital” (viesmīlības bizness) valdes loceklis Jānis Blaus, individuālā komersanta uzņēmuma “D.G.V.P” (autoserviss) īpašnieks Grigorijs Grundštoks, pensionārs Viktors Kinne, SIA “Diānas sveces” operatore Inga Gulbe un vēl viens pensionārs Jānis Pelēcis. Suverēnie jaunlatvieši sola atjaunot dzelzceļa satiksmi ar Rīgu un iespējamiem tālākajiem galamērķiem, kā arī attīstīstīt sabiedriskā transporta tīklu, izstrādāt Ventspils lidostas attīstības un iekļaušanas projektu ar viesnīcām, biroju centriem, loģistikas un kravu noliktavām, sniedzot attīstības iespējas dažāda veida uzņēmējdarbībai un nodrošinot jaunas darbavietas, kā arī strādāt pie Ventspils ostas atdzimšanas, lai palielinātu kravu apjomu un sekmēt lielo kruīza un tūrisma prāmju kuģu ienākšanu Ventspilī. Vienlaikus ceļotājiem būšot arī jāatver maciņš, jo partijas programma paredz pilsētā ieviest tūrisma nodokli.

Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5927 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3634 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem pašvaldību vēlēšanās un nākamais stāsts būs par Ventspils novada domes vēlēšanās iesniegtajiem sarakstiem.